PRINCIPLED LEADERSHIPACADEMIC INTEGRATION COMPETITIVE EXCELLENCE

Licensed to University of Georgia      HY-TEK's Meet Manager 12/6/2009 04:24 PM
              Georgia Fall Invitational - 12/4/2009 to 12/6/2009               
                                    Results                                    
 
Event 31  Women 200 Yard Backstroke
===============================================================================
        1:53.37  A
        1:59.24  B
    Name               Age School               Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
Championship
  1 Nauta, Chelsea B    20 Georgia-GA           2:01.95    1:58.85 B+      20  
     r:+0.61  29.15       59.63 (30.48)     1:29.86 (30.23)     1:58.85 (28.99)
  2 Gaid, Kelsey P      18 Georgia-GA           1:59.20    1:58.96 B+      17  
     r:+0.64  28.32       58.46 (30.14)     1:28.77 (30.31)     1:58.96 (30.19)
  3 Mangimelli, Jana L  18 Georgia-GA           1:59.41    1:59.01 B+      16  
     r:+0.66  28.83       58.91 (30.08)     1:29.25 (30.34)     1:59.01 (29.76)
  4 Scroggy, Morgan L   21 Georgia-GA           2:00.45    1:59.02 B       15  
     r:+0.65  29.05       59.91 (30.86)     1:29.97 (30.06)     1:59.02 (29.05)
  5 Milberg, Kirsten M  18 Denver Pioneers      2:00.72    1:59.65         14  
     r:+0.56  28.35       57.91 (29.56)     1:28.28 (30.37)     1:59.65 (31.37)
  6 Pold, Anna          18 FLOR-FL              2:03.77    2:01.41         13  
     r:+0.68  28.78       59.42 (30.64)     1:30.38 (30.96)     2:01.41 (31.03)
  7 Shickora, Kristen   19 Georgia-GA           2:03.61    2:01.56         12  
     r:+0.62  28.44       58.92 (30.48)     1:30.25 (31.33)     2:01.56 (31.31)
  8 Taylor, Kaitlin M   18 FLOR-FL              2:05.06    2:05.02         11  
     r:+0.60  29.51     1:00.92 (31.41)     1:32.91 (31.99)     2:05.02 (32.11)
Consolation
  9 Motsinger, Katy J   20 Denver Pioneers      2:05.65    2:03.69          9  
     r:+0.60  28.71     1:00.49 (31.78)     1:32.69 (32.20)     2:03.69 (31.00)
 10 Collins, Blair O    18 FLOR-FL              2:06.05    2:04.04          7  
     r:+0.63  29.29     1:00.47 (31.18)     1:32.37 (31.90)     2:04.04 (31.67)
 11 Needham, Michelle   19 Denver Pioneers      2:05.76    2:04.89          6  
     r:+0.65  29.47     1:01.24 (31.77)     1:33.56 (32.32)     2:04.89 (31.33)
 12 Beins, Bailey M     19 Denver Pioneers      2:07.67    2:07.35          5  
     r:+0.55  29.68     1:01.74 (32.06)     1:34.58 (32.84)     2:07.35 (32.77)
 13 Nagy, Julia C       17 FLOR-FL              2:06.74    2:08.36          4  
     r:+0.61  30.74     1:03.33 (32.59)     1:36.13 (32.80)     2:08.36 (32.23)
 14 Solberg, Nicole M   18 Denver Pioneers      2:17.48    2:14.36          3  
     r:+0.63  31.47     1:05.17 (33.70)     1:40.23 (35.06)     2:14.36 (34.13)
 
Event 31  Women 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Gaid, Kelsey P            18 Georgia-GA           1:59.82    1:59.20 B+     
     r:+0.65  28.37       58.64 (30.27)     1:29.01 (30.37)     1:59.20 (30.19)
  2 Mangimelli, Jana L        18 Georgia-GA           1:59.78    1:59.41        
     r:+0.62  28.47       58.89 (30.42)     1:29.25 (30.36)     1:59.41 (30.16)
  3 Scroggy, Morgan L         21 Georgia-GA                NT    2:00.45        
     r:+0.71  28.29       58.93 (30.64)     1:29.56 (30.63)     2:00.45 (30.89)
  4 Milberg, Kirsten M        18 Denver Pioneers      2:02.12    2:00.72        
     r:+0.58  28.95       58.86 (29.91)     1:29.69 (30.83)     2:00.72 (31.03)
  5 Nauta, Chelsea B          20 Georgia-GA           2:00.64    2:01.95        
     r:+0.61  28.98       59.62 (30.64)     1:30.72 (31.10)     2:01.95 (31.23)
  6 Shickora, Kristen T       19 Georgia-GA           2:02.57    2:03.61        
     r:+0.65  28.45       59.47 (31.02)     1:31.64 (32.17)     2:03.61 (31.97)
  7 Pold, Anna                18 FLOR-FL              2:00.70    2:03.77        
     r:+0.60  29.17       59.91 (30.74)     1:31.54 (31.63)     2:03.77 (32.23)
  8 Taylor, Kaitlin M         18 FLOR-FL              2:04.50    2:05.06        
     r:+0.60  29.60     1:01.12 (31.52)     1:33.24 (32.12)     2:05.06 (31.82)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Motsinger, Katy J         20 Denver Pioneers      2:11.65    2:05.65        
     r:+4.53  28.68     1:00.18 (31.50)     1:33.03 (32.85)     2:05.65 (32.62)
 10 Needham, Michelle M       19 Denver Pioneers      2:08.11    2:05.76        
     r:+0.64  29.17     1:00.95 (31.78)     1:33.72 (32.77)     2:05.76 (32.04)
 11 Collins, Blair O          18 FLOR-FL              2:05.80    2:06.05        
     r:+0.60  29.58     1:01.42 (31.84)     1:33.97 (32.55)     2:06.05 (32.08)
 12 Nagy, Julia C             17 FLOR-FL              2:05.00    2:06.74        
     r:+0.67  30.10     1:01.73 (31.63)     1:34.28 (32.55)     2:06.74 (32.46)
 13 Beins, Bailey M           19 Denver Pioneers      2:08.68    2:07.67        
     r:+0.55  29.49     1:01.69 (32.20)     1:34.94 (33.25)     2:07.67 (32.73)
 14 Solberg, Nicole M         18 Denver Pioneers           NT    2:17.48        
     r:+0.66  31.77     1:06.09 (34.32)     1:42.21 (36.12)     2:17.48 (35.27)
 -- English, Lauren A         20 Georgia-GA                NT         NS        
      Declared false start
 -- Showalter, Corinne A      19 FLOR-FL              2:02.50        SCR        
 -- Ramirez, Lily G           16 FLOR-FL              2:00.20        SCR        
 -- Spofforth, Gemma M        18 FLOR-FL              1:57.50        SCR        
 -- Crippen, Teresa M         18 FLOR-FL              1:59.00        SCR        
 -- Suppan, Alex I            18 Denver Pioneers           NT        SCR        
 -- Peterson, Sarah M         18 FLOR-FL              2:02.50        SCR        
 -- Costa-Schmid, Melania F   20 FLOR-FL              2:05.00        SCR        
 -- Smith, Kirsten            19 FLOR-FL              2:02.00        SCR        
 -- Stafford, Shara E         18 FLOR-FL              2:01.50        SCR        
 -- Lowe, Jemma L             18 FLOR-FL              2:04.00        SCR        
 
Event 32  Men 200 Yard Backstroke
===============================================================================
        1:41.53  A
        1:46.60  B
    Name               Age School               Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
Championship
  1 Grodzki, Martin P   18 Georgia-GA           1:48.99    1:47.96         20  
     r:+0.60  25.45       53.08 (27.63)     1:20.99 (27.91)     1:47.96 (26.97)
  2 Parker, Adam N      19 Georgia-GA           1:50.39    1:49.20         17  
     r:+0.58  26.22       53.66 (27.44)     1:21.51 (27.85)     1:49.20 (27.69)
  3 Howell, Brian S     18 FLOR-FL              1:51.93    1:50.83         16  
     r:+0.63  26.62       54.29 (27.67)     1:22.64 (28.35)     1:50.83 (28.19)
  4 Totura, Gannon K    21 Denver Pioneers      1:52.22    1:50.88         15  
     r:+0.58  26.37       54.39 (28.02)     1:22.48 (28.09)     1:50.88 (28.40)
  5 Hall, Shane M       19 Georgia-GA           1:54.37    1:50.93         14  
     r:+0.66  25.83       54.29 (28.46)     1:23.02 (28.73)     1:50.93 (27.91)
  6 Severns, Caleb M    21 Denver Pioneers      1:53.94    1:51.92         13  
     r:+0.74  26.27       54.52 (28.25)     1:23.34 (28.82)     1:51.92 (28.58)
  7 Thompson, Chris R   21 Georgia-GA           1:52.44    1:52.10         12  
     r:+0.62  26.04       53.98 (27.94)     1:22.85 (28.87)     1:52.10 (29.25)
  8 Yntema, Douwe T     20 HARV-NE              1:53.65    1:52.62         11  
     r:+0.65  26.88       55.35 (28.47)     1:24.10 (28.75)     1:52.62 (28.52)
Consolation
  9 Lainhart, Hunter C  21 Georgia-GA           1:54.67    1:50.96          9  
     r:+0.63  26.74       55.27 (28.53)     1:23.41 (28.14)     1:50.96 (27.55)
 10 Pelton, Gregory H   19 HARV-NE              1:56.14    1:53.00          7  
     r:+0.62  27.28       56.36 (29.08)     1:24.90 (28.54)     1:53.00 (28.10)
 11 Bonus, Drew L       18 Denver Pioneers      1:56.23    1:54.31          6  
     r:+0.62  26.90       55.75 (28.85)     1:25.26 (29.51)     1:54.31 (29.05)
 12 Mannion, Jamie P    20 HARV-NE              1:56.12    1:55.45          5  
     r:+0.60  28.10       57.34 (29.24)     1:26.35 (29.01)     1:55.45 (29.10)
 13 Giddens, Jeff D     21 Denver Pioneers      1:57.02    1:55.57          4  
     r:+0.68  26.63       56.24 (29.61)     1:26.42 (30.18)     1:55.57 (29.15)
 14 Torgerson, Chase D  20 Denver Pioneers      1:58.16    1:58.53          3  
     r:+0.56  27.16       56.98 (29.82)     1:28.04 (31.06)     1:58.53 (30.49)
 
Event 32  Men 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Grodzki, Martin P         18 Georgia-GA           1:52.22    1:48.99        
     r:+0.61  25.83       53.30 (27.47)     1:21.66 (28.36)     1:48.99 (27.33)
  2 Parker, Adam N            19 Georgia-GA           1:51.77    1:50.39        
     r:+0.59  26.64       54.31 (27.67)     1:22.27 (27.96)     1:50.39 (28.12)
  3 Howell, Brian S           18 FLOR-FL              1:51.50    1:51.93        
     r:+0.66  27.39       55.56 (28.17)     1:23.85 (28.29)     1:51.93 (28.08)
  4 Totura, Gannon K          21 Denver Pioneers      1:54.48    1:52.22        
     r:+0.60  26.57       54.67 (28.10)     1:23.35 (28.68)     1:52.22 (28.87)
  5 Thompson, Chris R         21 Georgia-GA                NT    1:52.44        
     r:+0.67  26.31       54.73 (28.42)     1:23.81 (29.08)     1:52.44 (28.63)
  6 Yntema, Douwe T           20 HARV-NE              1:52.50    1:53.65        
     r:+0.64  26.83       55.43 (28.60)     1:24.40 (28.97)     1:53.65 (29.25)
  7 Severns, Caleb M          21 Denver Pioneers      1:56.85    1:53.94        
     r:+0.69  26.87       55.76 (28.89)     1:25.25 (29.49)     1:53.94 (28.69)
  8 Hall, Shane M             19 Georgia-GA           1:57.39    1:54.37        
     r:+0.71  26.59       55.92 (29.33)     1:25.63 (29.71)     1:54.37 (28.74)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Lainhart, Hunter C        21 Georgia-GA           1:49.12    1:54.67        
     r:+0.63  26.36       54.93 (28.57)     1:24.32 (29.39)     1:54.67 (30.35)
 10 Mannion, Jamie P          20 HARV-NE              1:53.38    1:56.12        
     r:+0.57  28.03       57.88 (29.85)     1:27.18 (29.30)     1:56.12 (28.94)
 11 Pelton, Gregory H         19 HARV-NE              1:47.40    1:56.14        
     r:+0.60  27.17       56.02 (28.85)     1:25.79 (29.77)     1:56.14 (30.35)
 12 Bonus, Drew L             18 Denver Pioneers      1:57.64    1:56.23        
     r:+0.63  27.96       57.79 (29.83)     1:27.59 (29.80)     1:56.23 (28.64)
 13 Giddens, Jeff D           21 Denver Pioneers      2:03.48    1:57.02        
     r:+0.58  26.75       56.14 (29.39)     1:26.58 (30.44)     1:57.02 (30.44)
 14 Torgerson, Chase D        20 Denver Pioneers      2:05.74    1:58.16        
     r:+0.67  27.20       56.66 (29.46)     1:27.09 (30.43)     1:58.16 (31.07)
 -- Orban, John B             18 FLOR-FL              1:53.00        SCR        
 -- Stahley, Austin C         20 Georgia-GA           1:52.38        SCR        
 -- Pinzon, Omar A            17 FLOR-FL              1:45.00        SCR        
 -- Rudolf, Roland            23 FLOR-FL              1:44.50        SCR        
 -- Myers, Clayton Z          19 Denver Pioneers      2:03.50        SCR        
 -- Joyce, Michael P          19 FLOR-FL              1:53.00        SCR        
 -- Crescimbeni, Jose E       18 FLOR-FL              1:53.00        SCR        
 -- Crete, Christopher R      20 FLOR-FL              1:52.00        SCR        
 
Event 33  Women 100 Yard Freestyle
===============================================================================
          47.84  A
          50.23  B
    Name               Age School               Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
Championship
  1 Schmitt, Allison R  19 Georgia-GA             49.71      48.60 B       20  
     r:+0.55  23.63       48.60 (24.97)                                        
  2 Malagon, Erica M    19 Georgia-GA             50.41      50.28         17  
     r:+0.60  24.40       50.28 (25.88)                                        
  3 Greeves, Melissa J  21 Denver Pioneers        51.34      50.35         16  
              24.51       50.35 (25.84)                                        
  4 McNichols, Kelly N  21 Georgia-GA             51.08      51.12         15  
              24.72       51.12 (26.40)                                        
  5 Caprioglio, Lisa M  21 Georgia-GA             51.51      51.51         14  
     r:+0.81  25.08       51.51 (26.43)                                        
  6 Schmid, Kristin M   18 Denver Pioneers        51.90      51.84         13  
     r:+0.66  24.88       51.84 (26.96)                                        
  7 Botek, Anne-marie   21 Georgia-GA             50.03      58.76         12  
              22.50       58.76 (36.26)                                        
 -- Monsees, Courtney   20 Georgia-GA             50.75         NS        
      Declared false start
Consolation
  9 Lopez, Coral R      21 FLOR-FL                52.51      52.41          9  
              25.56       52.41 (26.85)                                        
 10 Ettelson, Hayley C  20 Denver Pioneers        52.83      52.48          7  
              25.53       52.48 (26.95)                                        
 11 Turnadzic, Maida    18 FLOR-FL                52.63      53.11          6  
              25.83       53.11 (27.28)                                        
 12 Nagy, Julia C       17 FLOR-FL                53.12      53.19          5  
              25.79       53.19 (27.40)                                        
 13 Miner, Cimone N     18 Denver Pioneers        54.23      53.78          4  
     r:+0.80  25.92       53.78 (27.86)                                        
 14 McGinnis, Racheal   18 Denver Pioneers        54.84      55.27          3  
              26.26       55.27 (29.01)                                        
 
Event 33  Women 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Schmitt, Allison R        19 Georgia-GA             49.65      49.71 B      
     r:+0.55  24.11       49.71 (25.60)                                        
  2 Botek, Anne-marie T       21 Georgia-GA             52.11      50.03 B+     
              24.17       50.03 (25.86)                                        
  3 Scroggy, Morgan L         21 Georgia-GA             49.82      50.25        
              24.62       50.25 (25.63)                                        
  4 Malagon, Erica M          19 Georgia-GA             51.42      50.41        
     r:+0.60  24.46       50.41 (25.95)                                        
  5 Monsees, Courtney A       20 Georgia-GA             50.86      50.75        
              24.66       50.75 (26.09)                                        
  6 Kirsteier, Caitlin M      22 Unc Wilmington-NC      51.17      50.85        
              24.59       50.85 (26.26)                                        
  7 McNichols, Kelly N        21 Georgia-GA             50.94      51.08        
     r:+0.57  24.46       51.08 (26.62)                                        
  8 Greeves, Melissa J        21 Denver Pioneers        52.69      51.34        
              25.06       51.34 (26.28)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Caprioglio, Lisa M        21 Georgia-GA             51.65      51.51        
              24.68       51.51 (26.83)                                        
 10 Schmid, Kristin M         18 Denver Pioneers        53.00      51.90        
     r:+0.68  25.08       51.90 (26.82)                                        
 11 Lopez, Coral R            21 FLOR-FL                52.70      52.51        
              25.46       52.51 (27.05)                                        
 12 Turnadzic, Maida          18 FLOR-FL                52.00      52.63        
              25.48       52.63 (27.15)                                        
 13 Ettelson, Hayley C        20 Denver Pioneers        54.53      52.83        
              25.84       52.83 (26.99)                                        
 14 Nagy, Julia C             17 FLOR-FL                52.00      53.12        
              25.68       53.12 (27.44)                                        
 15 Miner, Cimone N           18 Denver Pioneers        55.34      54.23        
              25.81       54.23 (28.42)                                        
 16 McGinnis, Racheal T       18 Denver Pioneers        55.20      54.84        
              25.95       54.84 (28.89)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 17 Solberg, Nicole M         18 Denver Pioneers           NT      56.94        
              27.30       56.94 (29.64)                                        
 -- Romano, Megan R           18 Georgia-GA             50.22         NS        
      Declared false start
 -- Napier, Stephanie L       18 FLOR-FL                51.99        SCR        
 -- Spofforth, Gemma M        18 FLOR-FL                49.50        SCR        
 -- Beins, Bailey M           19 Denver Pioneers        54.64        SCR        
 -- Kemp, Elizabeth A         21 FLOR-FL                50.00        SCR        
 -- Stafford, Shara E         18 FLOR-FL                49.70        SCR        
 -- Smith, Kirsten            19 FLOR-FL                51.80        SCR        
 -- Ramirez, Lily G           16 FLOR-FL                51.50        SCR        
 -- Bateman, Sarah B          18 FLOR-FL                51.10        SCR        
 
Event 34  Men 100 Yard Freestyle
===============================================================================
          42.26  A
          44.37  B
    Name               Age School               Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
Championship
  1 Jennings, Craig J   21 Georgia-GA             45.10      44.23 B+      20  
     r:+0.76  21.22       44.23 (23.01)                                        
  2 Arnold, Michael S   19 Georgia-GA             45.41      44.46         17  
     r:+0.65  21.43       44.46 (23.03)                                        
  3 Kata, Martin P      20 Georgia-GA             45.82      44.93         16  
     r:+0.70  21.54       44.93 (23.39)                                        
  4 Frankenfeld, Kevin  20 Georgia-GA             45.00      44.98         15  
              21.81       44.98 (23.17)                                        
  5 Norton, Matthew J   19 FLOR-FL                45.86      45.35         14  
     r:+0.78  21.70       45.35 (23.65)                                        
  6 Martinez, Raul E    20 FLOR-FL                46.07      46.09         13  
     r:+0.78  22.07       46.09 (24.02)                                        
  7 Green, Richmond R   21 Georgia-GA             46.07      46.21         12  
     r:+0.70  22.15       46.21 (24.06)                                        
  8 Storie, Logan W     19 FLOR-FL                45.75      46.87         11  
     r:+0.47  22.24       46.87 (24.63)                                        
Consolation
  9 Sommer, Scott B     18 FLOR-FL                46.08      45.99          9  
              22.20       45.99 (23.79)                                        
 10 Worsley, Cole S     19 Denver Pioneers        46.80      46.71          7  
     r:+0.74  22.55       46.71 (24.16)                                        
 11 Swan, Stephen R     19 Georgia-GA             47.43      47.13          6  
     r:+0.60  22.95       47.13 (24.18)                                        
 12 Yuan, Michael J     19 FLOR-FL                47.17      47.34          5  
              22.92       47.34 (24.42)                                        
 13 McKellar, Rick R    21 HARV-NE                48.16      47.35          4  
     r:+0.57  22.96       47.35 (24.39)                                        
 14 Roop, Gregory N     19 HARV-NE                48.26      47.62          3  
     r:+0.74  23.07       47.62 (24.55)                                        
 15 Iwanicki, Nick G    19 Denver Pioneers        48.11      47.83          2  
     r:+0.74  23.22       47.83 (24.61)                                        
 16 McIntee, Brendan C  18 HARV-NE                47.98      47.98          1  
     r:+0.68  23.13       47.98 (24.85)                                        
C - Final
 17 Giddens, Jay P      19 Denver Pioneers        48.75      47.13        
     r:+0.72  22.89       47.13 (24.24)                                        
 18 Bonus, Teddy R      21 Denver Pioneers        48.39      47.80        
              23.19       47.80 (24.61)                                        
 19 Hagen, Tyler T      18 Denver Pioneers        48.60      48.35        
     r:+0.78  23.33       48.35 (25.02)                                        
 20 Tappy, Clark A      19 Denver Pioneers        49.31      48.93        
     r:+0.63  23.77       48.93 (25.16)                                        
 
Event 34  Men 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Frankenfeld, Kevin P      20 Georgia-GA             45.83      45.00        
     r:+0.70  21.79       45.00 (23.21)                                        
  2 Jennings, Craig J         21 Georgia-GA             45.54      45.10        
              21.44       45.10 (23.66)                                        
  3 Arnold, Michael S         19 Georgia-GA             45.53      45.41        
              22.13       45.41 (23.28)                                        
  4 Storie, Logan W           19 FLOR-FL                46.20      45.75        
     r:+0.53  22.03       45.75 (23.72)                                        
  5 Kata, Martin P            20 Georgia-GA             47.01      45.82        
     r:+0.66  21.50       45.82 (24.32)                                        
  6 Norton, Matthew J         19 FLOR-FL                45.00      45.86        
              22.17       45.86 (23.69)                                        
  7 Martinez, Raul E          20 FLOR-FL                46.20      46.07        
              22.15       46.07 (23.92)                                        
  7 Green, Richmond R         21 Georgia-GA             47.98      46.07        
              21.92       46.07 (24.15)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Sommer, Scott B           18 FLOR-FL                45.90      46.08        
     r:+0.75  22.36       46.08 (23.72)                                        
 10 Worsley, Cole S           19 Denver Pioneers        48.06      46.80        
     r:+0.62  22.23       46.80 (24.57)                                        
 11 Yuan, Michael J           19 FLOR-FL                46.40      47.17        
              22.68       47.17 (24.49)                                        
 12 Swan, Stephen R           19 Georgia-GA             47.47      47.43        
              23.04       47.43 (24.39)                                        
 13 McIntee, Brendan C        18 HARV-NE                46.76      47.98        
     r:+0.51  23.24       47.98 (24.74)                                        
 14 Iwanicki, Nick G          19 Denver Pioneers        47.99      48.11        
     r:+0.75  23.38       48.11 (24.73)                                        
 15 McKellar, Rick R          21 HARV-NE                48.33      48.16        
     r:+0.59  23.38       48.16 (24.78)                                        
 16 Roop, Gregory N           19 HARV-NE                46.08      48.26        
     r:+0.75  23.30       48.26 (24.96)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 17 Bonus, Teddy R            21 Denver Pioneers        51.78      48.39        
              23.16       48.39 (25.23)                                        
 18 Hagen, Tyler T            18 Denver Pioneers           NT      48.60        
     r:+0.77  23.54       48.60 (25.06)                                        
 19 Huen, Gabriel A           20 FLOR-FL                46.80      48.63        
     r:+0.76  23.71       48.63 (24.92)                                        
 20 Giddens, Jay P            19 Denver Pioneers        47.69      48.75        
     r:+0.74  23.45       48.75 (25.30)                                        
 21 Tappy, Clark A            19 Denver Pioneers        49.53      49.31        
     r:+0.89  23.90       49.31 (25.41)                                        
 22 Severns, Caleb M          21 Denver Pioneers        49.01      50.18        
     r:+0.80  24.11       50.18 (26.07)                                        
 -- Madaras, Scott E          22 Denver Pioneers        47.57         NS        
      Declared false start
 -- Turner, James E           19 FLOR-FL                45.90        SCR        
 -- Martin, Cameron B         18 FLOR-FL                46.80        SCR        
 -- Martin, Alexander S       20 FLOR-FL                46.80        SCR        
 -- Jordan, Jonathan D        18 FLOR-FL                46.50        SCR        
 -- Fraser, Shaune D          20 FLOR-FL                43.90        SCR        
 -- Fraser, Brett M           19 FLOR-FL                45.00        SCR        
 -- Raymond, Jeffrey C        19 FLOR-FL                45.50        SCR        
 -- Systermans, Pholien S     19 FLOR-FL                45.20        SCR        
 -- Davelaar, Rodion R        18 FLOR-FL                46.10        SCR        
 -- Dwyer, Conor J            20 FLOR-FL                44.80        SCR        
 
Event 35  Women 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        2:10.32  A
        2:16.83  B
    Name               Age School               Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
Championship
  1 McKeehan, Michelle  19 Georgia-GA           2:17.18    2:15.32 B+      20  
              31.24     1:05.30 (34.06)     1:40.17 (34.87)     2:15.32 (35.15)
  2 Victoria, Daniela   18 FLOR-FL              2:22.56    2:17.70         17  
              30.23     1:04.82 (34.59)     1:41.15 (36.33)     2:17.70 (36.55)
  3 Kittle, Grace A     20 Denver Pioneers      2:20.03    2:18.68         16  
              32.14     1:07.30 (35.16)     1:42.71 (35.41)     2:18.68 (35.97)
  4 Lajnef, Sarra       20 FLOR-FL              2:19.42    2:19.39         15  
              31.10     1:05.91 (34.81)     1:42.66 (36.75)     2:19.39 (36.73)
  5 Nicponski, Sara R   20 Georgia-GA           2:17.02    2:19.81         14  
              31.28     1:06.27 (34.99)     1:42.71 (36.44)     2:19.81 (37.10)
  6 Pike, Carly R       18 FLOR-FL              2:22.60    2:20.51         13  
              32.40     1:08.26 (35.86)     1:44.83 (36.57)     2:20.51 (35.68)
  7 Haase, Colleen H    20 Georgia-GA           2:18.13    2:22.80         12  
              31.68     1:07.55 (35.87)     1:44.60 (37.05)     2:22.80 (38.20)
  8 Ballatore, Angelin  19 FLOR-FL              2:24.50    2:24.57         11  
     r:+0.71  33.15     1:09.64 (36.49)     1:47.15 (37.51)     2:24.57 (37.42)
Consolation
  9 Sullivan, Shannon   20 Denver Pioneers      2:25.57    2:23.71          9  
              32.69     1:08.82 (36.13)     1:46.02 (37.20)     2:23.71 (37.69)
 10 Foley, Megan A      19 Denver Pioneers      2:27.68    2:24.58          7  
              32.82     1:09.72 (36.90)     1:47.09 (37.37)     2:24.58 (37.49)
 11 Ladner, Sara N      19 Denver Pioneers      2:33.96    2:32.52          6  
              35.05     1:13.69 (38.64)     1:52.87 (39.18)     2:32.52 (39.65)
 
Event 35  Women 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Nicponski, Sara R         20 Georgia-GA           2:15.83    2:17.02        
              30.91     1:05.28 (34.37)     1:40.57 (35.29)     2:17.02 (36.45)
  2 McKeehan, Michelle E      19 Georgia-GA           2:19.39    2:17.18        
              31.59     1:06.51 (34.92)     1:41.94 (35.43)     2:17.18 (35.24)
  3 Haase, Colleen H          20 Georgia-GA           2:18.41    2:18.13        
              30.41     1:05.03 (34.62)     1:41.32 (36.29)     2:18.13 (36.81)
  4 Lajnef, Sarra             20 FLOR-FL              2:19.80    2:19.42        
              31.87     1:07.02 (35.15)     1:43.33 (36.31)     2:19.42 (36.09)
  5 Kittle, Grace A           20 Denver Pioneers      2:21.48    2:20.03        
     r:+0.64  32.05     1:07.57 (35.52)     1:43.90 (36.33)     2:20.03 (36.13)
  6 Victoria, Daniela         18 FLOR-FL              2:19.80    2:22.56        
              32.50     1:08.80 (36.30)     1:45.49 (36.69)     2:22.56 (37.07)
  7 Pike, Carly R             18 FLOR-FL              2:22.00    2:22.60        
              32.70     1:08.79 (36.09)     1:45.99 (37.20)     2:22.60 (36.61)
  8 Ballatore, Angelina R     19 FLOR-FL              2:22.00    2:24.50        
              33.48     1:10.16 (36.68)     1:47.23 (37.07)     2:24.50 (37.27)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Sullivan, Shannon P       20 Denver Pioneers      2:29.42    2:25.57        
              33.27     1:09.51 (36.24)     1:47.02 (37.51)     2:25.57 (38.55)
 10 Foley, Megan A            19 Denver Pioneers      2:27.13    2:27.68        
              33.57     1:11.24 (37.67)     1:49.19 (37.95)     2:27.68 (38.49)
 11 Ladner, Sara N            19 Denver Pioneers           NT    2:33.96        
              35.35     1:14.32 (38.97)     1:54.06 (39.74)     2:33.96 (39.90)
 -- Smith, Kirsten            19 FLOR-FL              2:22.00        SCR        
 -- Rogers, Lindsey K         18 FLOR-FL              2:24.50        SCR        
 
Event 36  Men 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        1:54.25  A
        1:59.96  B
    Name               Age School               Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
Championship
  1 Cregar, Bill M      20 Georgia-GA           2:07.82    2:03.08         20  
              28.16       59.71 (31.55)     1:31.54 (31.83)     2:03.08 (31.54)
  2 Lehtonen, John R    19 FLOR-FL              2:07.64    2:04.95         17  
     r:+0.37  29.04     1:01.12 (32.08)     1:33.10 (31.98)     2:04.95 (31.85)
  3 Maguire, Mark H     18 Denver Pioneers      2:06.13    2:05.02         16  
              28.33     1:00.17 (31.84)     1:32.37 (32.20)     2:05.02 (32.65)
  4 Wurzbacher, Owen M  18 HARV-NE              2:07.65    2:05.90         15  
     r:+0.67  27.59       59.47 (31.88)     1:32.43 (32.96)     2:05.90 (33.47)
  5 Myers, Clayton Z    19 Denver Pioneers      2:08.31    2:06.18         14  
     r:+0.78  27.79       59.64 (31.85)     1:32.87 (33.23)     2:06.18 (33.31)
  6 Stahley, Austin C   20 Georgia-GA           2:07.53    2:06.22         13  
              28.37     1:00.17 (31.80)     1:32.71 (32.54)     2:06.22 (33.51)
  7 Barrett, Robert S   18 Denver Pioneers      2:07.86    2:07.03         12  
     r:+0.82  28.48     1:00.90 (32.42)     1:33.88 (32.98)     2:07.03 (33.15)
  8 Roberson, Bret S    18 Georgia-GA           2:08.16    2:08.02         11  
     r:+0.73  28.87     1:01.09 (32.22)     1:34.38 (33.29)     2:08.02 (33.64)
Consolation
  9 Francis, Ian P      19 Denver Pioneers      2:08.48    2:06.97          9  
              27.89       59.30 (31.41)     1:32.55 (33.25)     2:06.97 (34.42)
 10 Howell, Brian S     18 FLOR-FL              2:11.11    2:09.22          7  
     r:+0.53  29.38     1:01.96 (32.58)     1:35.62 (33.66)     2:09.22 (33.60)
 11 Lindgren, Robin C   20 Denver Pioneers      2:09.71    2:09.30          6  
     r:+0.80  28.55     1:00.94 (32.39)     1:34.62 (33.68)     2:09.30 (34.68)
 12 Lee, Andy W         18 Denver Pioneers      2:11.24    2:10.33          5  
              29.77     1:03.07 (33.30)     1:36.49 (33.42)     2:10.33 (33.84)
 
Event 36  Men 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Maguire, Mark H           18 Denver Pioneers      2:11.40    2:06.13        
              28.95     1:01.22 (32.27)     1:33.41 (32.19)     2:06.13 (32.72)
  2 Stahley, Austin C         20 Georgia-GA                NT    2:07.53        
              29.24     1:01.88 (32.64)     1:34.65 (32.77)     2:07.53 (32.88)
  3 Lehtonen, John R          19 FLOR-FL              2:05.80    2:07.64        
              28.79     1:00.61 (31.82)     1:33.81 (33.20)     2:07.64 (33.83)
  4 Wurzbacher, Owen M        18 HARV-NE              2:00.82    2:07.65        
     r:+0.73  29.21     1:01.98 (32.77)     1:34.96 (32.98)     2:07.65 (32.69)
  5 Cregar, Bill M            20 Georgia-GA           2:04.39    2:07.82        
     r:+0.60  29.27     1:01.93 (32.66)     1:35.16 (33.23)     2:07.82 (32.66)
  6 Barrett, Robert S         18 Denver Pioneers      2:10.43    2:07.86        
              29.00     1:01.62 (32.62)     1:34.46 (32.84)     2:07.86 (33.40)
  7 Roberson, Bret S          18 Georgia-GA           2:09.06    2:08.16        
     r:+0.69  30.09     1:02.77 (32.68)     1:35.36 (32.59)     2:08.16 (32.80)
  8 Myers, Clayton Z          19 Denver Pioneers           NT    2:08.31        
              28.96     1:02.07 (33.11)     1:35.68 (33.61)     2:08.31 (32.63)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Francis, Ian P            19 Denver Pioneers      2:10.91    2:08.48        
     r:+0.70  28.85     1:01.18 (32.33)     1:34.40 (33.22)     2:08.48 (34.08)
 10 Lindgren, Robin C         20 Denver Pioneers      2:10.23    2:09.71        
     r:+0.79  28.85     1:02.21 (33.36)     1:35.87 (33.66)     2:09.71 (33.84)
 11 Howell, Brian S           18 FLOR-FL              2:08.00    2:11.11        
     r:+0.55  29.95     1:03.58 (33.63)     1:37.40 (33.82)     2:11.11 (33.71)
 12 Lee, Andy W               18 Denver Pioneers      2:15.76    2:11.24        
              29.74     1:03.12 (33.38)     1:37.14 (34.02)     2:11.24 (34.10)
 13 Gerscak, Csaba            20 FLOR-FL              2:12.00    2:13.88        
              30.64     1:04.33 (33.69)     1:39.19 (34.86)     2:13.88 (34.69)
 -- Davelaar, Rodion R        18 FLOR-FL                   NT        SCR        
 -- Davidson, Justin A        20 HARV-NE              2:00.61        SCR        
 -- Kennedy, Robert K         19 FLOR-FL              2:04.80        SCR        
 
Event 37  Women 200 Yard Butterfly
===============================================================================
        1:54.95  A
        2:00.69  B
    Name               Age School               Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
Championship
  1 Broome, Annie E     21 Georgia-GA           1:58.57    1:57.32 B       20  
              26.62       56.26 (29.64)     1:26.85 (30.59)     1:57.32 (30.47)
  2 Fish, Abbie M       19 Georgia-GA           2:00.24    1:59.20 B+      17  
     r:+0.56  27.47       57.85 (30.38)     1:28.70 (30.85)     1:59.20 (30.50)
  3 Cartwright, Lauren  20 Georgia-GA           2:00.14    2:00.58 B+      16  
     r:+0.76  26.91       56.87 (29.96)     1:28.32 (31.45)     2:00.58 (32.26)
  4 Mangimelli, Jana L  18 Georgia-GA           2:01.90    2:01.37         15  
              27.94       58.68 (30.74)     1:30.41 (31.73)     2:01.37 (30.96)
  5 Greeves, Melissa J  21 Denver Pioneers      2:03.20    2:01.45         14  
              27.61       58.60 (30.99)     1:30.26 (31.66)     2:01.45 (31.19)
  6 Pold, Anna          18 FLOR-FL              2:03.14    2:02.66         13  
              28.00       59.11 (31.11)     1:31.04 (31.93)     2:02.66 (31.62)
  7 Dean, Olivia G      21 Denver Pioneers      2:04.37    2:02.77         12  
              27.50       58.26 (30.76)     1:30.31 (32.05)     2:02.77 (32.46)
  8 Turnadzic, Maida    18 FLOR-FL              2:02.84    2:03.29         11  
     r:+0.67  27.74       58.87 (31.13)     1:31.14 (32.27)     2:03.29 (32.15)
Consolation
  9 Lehtonen, Eva J     18 FLOR-FL              2:06.96    2:05.07          9  
              28.82     1:00.48 (31.66)     1:32.53 (32.05)     2:05.07 (32.54)
 10 Taylor, Kaitlin M   18 FLOR-FL              2:06.20    2:05.35          7  
              28.57     1:00.61 (32.04)     1:33.39 (32.78)     2:05.35 (31.96)
 11 Ginder, Lisa C      19 Denver Pioneers      2:07.00    2:05.83          6  
              28.26       59.79 (31.53)     1:32.50 (32.71)     2:05.83 (33.33)
 12 Stadler, Brittany   19 Denver Pioneers      2:12.47    2:06.55          5  
              28.84     1:01.06 (32.22)     1:34.20 (33.14)     2:06.55 (32.35)
 13 Suppan, Alex I      18 Denver Pioneers      2:07.56    2:08.01          4  
              28.30     1:00.48 (32.18)     1:34.19 (33.71)     2:08.01 (33.82)
 14 Totura, Tia K       19 Denver Pioneers      2:08.41    2:08.29          3  
              28.98     1:01.26 (32.28)     1:34.34 (33.08)     2:08.29 (33.95)
 -- Milberg, Kirsten M  18 Denver Pioneers      2:06.43         NS        
      Declared false start
 
Event 37  Women 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Broome, Annie E           21 Georgia-GA           1:58.73    1:58.57 B      
              26.49       56.50 (30.01)     1:27.55 (31.05)     1:58.57 (31.02)
  2 Cartwright, Lauren G      20 Georgia-GA           2:01.35    2:00.14 B+     
     r:+0.74  26.81       56.69 (29.88)     1:27.79 (31.10)     2:00.14 (32.35)
  3 Fish, Abbie M             19 Georgia-GA           2:02.14    2:00.24 B+     
     r:+0.72  27.57       58.58 (31.01)     1:29.08 (30.50)     2:00.24 (31.16)
  4 Mangimelli, Jana L        18 Georgia-GA                NT    2:01.90        
              28.17       59.83 (31.66)     1:31.72 (31.89)     2:01.90 (30.18)
  5 Turnadzic, Maida          18 FLOR-FL              2:03.60    2:02.84        
              27.59       58.89 (31.30)     1:31.16 (32.27)     2:02.84 (31.68)
  6 Pold, Anna                18 FLOR-FL              2:03.00    2:03.14        
     r:+0.65  27.87       59.03 (31.16)     1:31.62 (32.59)     2:03.14 (31.52)
  7 Greeves, Melissa J        21 Denver Pioneers      2:04.60    2:03.20        
              27.98       59.46 (31.48)     1:31.42 (31.96)     2:03.20 (31.78)
  8 Bicek, Adrienne L         18 Georgia-GA           1:58.85    2:03.40        
              27.24       58.35 (31.11)     1:30.56 (32.21)     2:03.40 (32.84)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Dean, Olivia G            21 Denver Pioneers      2:06.20    2:04.37        
              28.09       59.66 (31.57)     1:31.51 (31.85)     2:04.37 (32.86)
 10 Taylor, Kaitlin M         18 FLOR-FL              2:05.00    2:06.20        
              28.94     1:00.67 (31.73)     1:33.99 (33.32)     2:06.20 (32.21)
 11 Milberg, Kirsten M        18 Denver Pioneers      2:06.53    2:06.43        
              28.93     1:01.02 (32.09)     1:33.35 (32.33)     2:06.43 (33.08)
 12 Lehtonen, Eva J           18 FLOR-FL              2:03.50    2:06.96        
              29.37     1:01.49 (32.12)     1:33.72 (32.23)     2:06.96 (33.24)
 13 Ginder, Lisa C            19 Denver Pioneers      2:06.97    2:07.00        
     r:+0.70  28.54     1:00.19 (31.65)     1:33.14 (32.95)     2:07.00 (33.86)
 14 Suppan, Alex I            18 Denver Pioneers           NT    2:07.56        
              28.39     1:00.62 (32.23)     1:34.58 (33.96)     2:07.56 (32.98)
 15 Totura, Tia K             19 Denver Pioneers      2:08.38    2:08.41        
              28.44     1:00.70 (32.26)     1:34.00 (33.30)     2:08.41 (34.41)
 16 Stadler, Brittany M       19 Denver Pioneers      2:11.45    2:12.47        
              29.85     1:02.88 (33.03)     1:37.78 (34.90)     2:12.47 (34.69)
-------------------------------------------------------------------------
 -- Ballatore, Angelina R     19 FLOR-FL              2:07.00        SCR        
 -- Scott, Kelsey E           21 Georgia-GA                NT        SCR        
 -- Schmitt, Allison R        19 Georgia-GA                NT        SCR        
 -- Showalter, Corinne A      19 FLOR-FL              2:03.90        SCR        
 -- Kemp, Elizabeth A         21 FLOR-FL              2:02.00        SCR        
 -- Lowe, Jemma L             18 FLOR-FL              1:58.80        SCR        
 -- Caprioglio, Lisa M        21 Georgia-GA           1:59.11        SCR        
 -- Bohunicky, Jamie L        19 FLOR-FL              2:01.80        SCR        
 
Event 38  Men 200 Yard Butterfly
===============================================================================
        1:42.95  A
        1:48.09  B
    Name               Age School               Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
Championship
  1 Dylla, Mark J       20 Georgia-GA           1:47.29    1:44.03 B+      20  
              23.37       49.81 (26.44)     1:16.88 (27.07)     1:44.03 (27.15)
  2 McGraw, Todd T      19 Georgia-GA           1:47.29    1:45.70 B+      17  
     r:+0.74  23.99       50.96 (26.97)     1:18.17 (27.21)     1:45.70 (27.53)
  3 Summers, Garth K    21 Denver Pioneers      1:49.27    1:48.91         16  
     r:+0.72  24.56       52.05 (27.49)     1:20.71 (28.66)     1:48.91 (28.20)
  4 Madaras, Scott E    22 Denver Pioneers      1:51.47    1:49.39         15  
     r:+0.73  24.29       51.84 (27.55)     1:20.08 (28.24)     1:49.39 (29.31)
  5 Benner, Peter T     19 Georgia-GA           1:49.20    1:49.57         14  
              24.09       50.80 (26.71)     1:19.23 (28.43)     1:49.57 (30.34)
  6 Crescimbeni, Jose   18 FLOR-FL              1:51.15    1:50.47         13  
     r:+0.77  25.34       53.38 (28.04)     1:22.15 (28.77)     1:50.47 (28.32)
  7 Gemmell, Andrew D   18 Georgia-GA           1:50.54    1:50.80         12  
     r:+0.80  25.95       54.31 (28.36)     1:22.65 (28.34)     1:50.80 (28.15)
  8 Redmon, Joe S       22 Georgia-GA           1:50.69    1:52.34         11  
     r:+0.73  23.87       51.45 (27.58)     1:21.35 (29.90)     1:52.34 (30.99)
Consolation
  9 Huen, Gabriel A     20 FLOR-FL              1:52.41    1:51.65          9  
              25.27       53.61 (28.34)     1:22.18 (28.57)     1:51.65 (29.47)
 10 Janney, Niall M     19 HARV-NE              1:52.51    1:51.93          7  
              25.47       54.06 (28.59)     1:22.77 (28.71)     1:51.93 (29.16)
 11 Martin, Cameron B   18 FLOR-FL              1:52.45    1:52.62          6  
     r:+0.73  25.67       54.64 (28.97)     1:23.27 (28.63)     1:52.62 (29.35)
 12 Cox, Jeff B         18 Denver Pioneers      1:53.48    1:52.78          5  
     r:+0.59  24.84       53.20 (28.36)     1:22.54 (29.34)     1:52.78 (30.24)
 13 Shrestha, Eric G    21 FLOR-FL              1:52.87    1:52.88          4  
     r:+0.79  26.13       54.93 (28.80)     1:23.89 (28.96)     1:52.88 (28.99)
 14 Ford, Ross P        20 HARV-NE              1:52.76    1:52.97          3  
     r:+0.68  25.04       53.69 (28.65)     1:23.23 (29.54)     1:52.97 (29.74)
 15 Yntema, Douwe T     20 HARV-NE              1:53.54    1:54.28          2  
              25.51       54.50 (28.99)     1:24.31 (29.81)     1:54.28 (29.97)
 16 Cutter, Ryan C      18 HARV-NE              1:53.66    1:54.66          1  
     r:+0.80  25.73       54.84 (29.11)     1:24.96 (30.12)     1:54.66 (29.70)
C - Final
 17 Pennington, Tyler   19 Denver Pioneers      1:55.01    1:53.04        
              25.91       55.13 (29.22)     1:24.60 (29.47)     1:53.04 (28.44)
 18 Schindewolf, Evan   20 HARV-NE              1:57.19    1:54.31        
     r:+0.82  25.79       54.83 (29.04)     1:24.71 (29.88)     1:54.31 (29.60)
 19 Lehtonen, John R    19 FLOR-FL              1:57.29    1:54.45        
     r:+0.37  26.10       54.93 (28.83)     1:24.38 (29.45)     1:54.45 (30.07)
 
Event 38  Men 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 McGraw, Todd T            19 Georgia-GA           1:49.99    1:47.29 B+     
     r:+0.72  24.29       51.45 (27.16)     1:19.38 (27.93)     1:47.29 (27.91)
  1 Dylla, Mark J             20 Georgia-GA           1:49.02    1:47.29 B+     
     r:+0.76  23.99       51.79 (27.80)     1:19.76 (27.97)     1:47.29 (27.53)
  3 Benner, Peter T           19 Georgia-GA                NT    1:49.20        
              24.52       51.91 (27.39)     1:20.14 (28.23)     1:49.20 (29.06)
  4 Summers, Garth K          21 Denver Pioneers      1:51.52    1:49.27        
     r:+0.72  24.59       52.01 (27.42)     1:20.24 (28.23)     1:49.27 (29.03)
  5 Gemmell, Andrew D         18 Georgia-GA           1:52.93    1:50.54        
     r:+0.81  25.36       54.40 (29.04)     1:22.25 (27.85)     1:50.54 (28.29)
  6 Redmon, Joe S             22 Georgia-GA           1:52.45    1:50.69        
              24.90       52.86 (27.96)     1:21.30 (28.44)     1:50.69 (29.39)
  7 Crescimbeni, Jose E       18 FLOR-FL              1:49.40    1:51.15        
     r:+0.76  25.33       53.87 (28.54)     1:22.51 (28.64)     1:51.15 (28.64)
  8 Madaras, Scott E          22 Denver Pioneers      1:55.90    1:51.47        
     r:+0.73  24.65       53.17 (28.52)     1:22.24 (29.07)     1:51.47 (29.23)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Huen, Gabriel A           20 FLOR-FL              1:50.90    1:52.41        
     r:+0.77  25.55       54.43 (28.88)     1:23.38 (28.95)     1:52.41 (29.03)
 10 Martin, Cameron B         18 FLOR-FL              1:52.20    1:52.45        
              25.56       54.70 (29.14)     1:23.28 (28.58)     1:52.45 (29.17)
 11 Janney, Niall M           19 HARV-NE              1:50.82    1:52.51        
     r:+0.77  25.64       53.74 (28.10)     1:22.60 (28.86)     1:52.51 (29.91)
 12 Ford, Ross P              20 HARV-NE              1:49.12    1:52.76        
              24.81       53.93 (29.12)     1:23.05 (29.12)     1:52.76 (29.71)
 13 Shrestha, Eric G          21 FLOR-FL              1:53.00    1:52.87        
     r:+0.78  26.19       54.91 (28.72)     1:23.93 (29.02)     1:52.87 (28.94)
 14 Cox, Jeff B               18 Denver Pioneers      1:54.85    1:53.48        
     r:+0.68  25.24       54.10 (28.86)     1:22.96 (28.86)     1:53.48 (30.52)
 15 Yntema, Douwe T           20 HARV-NE              1:48.82    1:53.54        
              25.92       55.42 (29.50)     1:24.24 (28.82)     1:53.54 (29.30)
 16 Cutter, Ryan C            18 HARV-NE              1:51.20    1:53.66        
              25.84       54.71 (28.87)     1:23.95 (29.24)     1:53.66 (29.71)
-------------------------------------------------------------------------
 17 Pennington, Tyler R       19 Denver Pioneers      1:56.15    1:55.01        
              26.01       55.71 (29.70)     1:25.34 (29.63)     1:55.01 (29.67)
 18 Schindewolf, Evan P       20 HARV-NE              1:52.50    1:57.19        
     r:+0.78  26.49       56.60 (30.11)     1:27.06 (30.46)     1:57.19 (30.13)
 19 Lehtonen, John R          19 FLOR-FL              1:53.00    1:57.29        
              25.47       54.27 (28.80)     1:24.76 (30.49)     1:57.29 (32.53)
 -- Pinzon, Omar A            17 FLOR-FL              1:51.00        SCR        
 -- Gercsak, Balazs           21 FLOR-FL              1:47.90        SCR        
 -- Fraser, Shaune D          20 FLOR-FL              1:45.80        SCR        
 -- Raymond, Jeffrey C        19 FLOR-FL              1:49.90        SCR        
 -- Taylor, Jason S           18 FLOR-FL              1:54.00        SCR        
 -- Joyce, Michael P          19 FLOR-FL              1:52.20        SCR        
 
Event 39  Women Platform Diving
===============================================================================
    Name               Age School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Salamone, Kara J    22 FLOR-FL                   NT     305.30         20  
  2 Matyas, Melinda     18 BU                        NT     260.05         17  
  3 Dodson, Monica M    21 FLOR-FL                   NT     248.90         16  
  4 Doback, Kaylee A    19 FLOR-FL                   NT     231.55         15  
  5 Moore, Hannah R     20 Georgia-GA                NT     202.60         14  
  6 Bryant, Lexie E     21 Georgia-GA                NT     183.60         13  
  7 Watters, Landon E   19 Georgia-GA                NT     154.80         12  
 -- Dantin, Vennie         Auburn-SE                 NT        SCR        
 -- McElhannon, Hannah  18 Georgia-GA                NT        SCR        
 
Event 40  Men Platform Diving
===============================================================================
    Name               Age School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Marx, Kelly            Auburn-SE                 NT     399.40         20  
  2 Lewark, Anthony P   19 FLOR-FL                   NT     299.20         17  
  3 Godzinski, Adam        Auburn-SE                 NT     278.10         16  
  4 Watson, Alex A      18 Georgia-GA                NT     267.55         15  
  5 Stanton, Michael       HARV-NE                   NT     250.65         14  
  6 Blank, Owen P       19 Georgia-GA                NT     223.10         13  
  7 Patten, Grayson H   20 FLOR-FL                   NT     218.40         12  
  8 Barrett, Tim W      20 Georgia-GA                NT     209.45         11  
 -- Ranta, Zac             HARV-NE                   NT        SCR        
 
Event 41  Women 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        3:14.93  A
        3:24.67  B
    School                                         Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Georgia, University of-GA  'A'              3:19.92    3:19.50 B       40  
     1) Scroggy, Morgan L 21            2) r:+0.0 Botek, Anne-marie 21    
     3) r:+0.0 Malagon, Erica 19        4) r:+0.0 Schmitt, Allison 19     
              24.76       50.65 (50.65)     1:14.44 (23.79)     1:41.05 (50.40)
        2:05.06 (24.01)     2:31.00 (49.95)     2:54.25 (23.25)     3:19.50 (48.50)
  2 Georgia, University of-GA  'B'              3:25.00    3:22.62 B+      34  
     1) Nauta, Chelsea B 20             2) r:-0.35 McNichols, Kelly 21    
     3) r:0.17 Caprioglio, Lisa 21      4) r:0.20 Shickora, Kristen 19    
     r:+0.70  24.83       50.39 (50.39)     1:14.76 (24.37)     1:41.56 (51.17)
        2:05.62 (24.06)     2:32.05 (50.49)     2:56.12 (24.07)     3:22.62 (50.57)
  3 University of Denver Pioneers  'A'          3:30.15    3:26.50         32  
     1) Needham, Michelle M 19          2) r:+0.0 Schmid, Kristin 18      
     3) r:0.11 Dean, Olivia 21          4) r:0.39 Greeves, Melissa 21     
              25.46       52.55 (52.55)     1:16.90 (24.35)     1:43.73 (51.18)
        2:09.02 (25.29)     2:35.80 (52.07)     3:00.46 (24.66)     3:26.50 (50.70)
  4 University of Florida-FL  'A'               3:28.80    3:30.99         30  
     1) Nagy, Julia C 17                2) r:+0.0 Lopez, Coral 21         
     3) r:0.24 Lehtonen, Eva 18         4) r:0.22 Turnadzic, Maida 18     
              25.92       53.85 (53.85)     1:19.41 (25.56)     1:46.68 (52.83)
        2:11.74 (25.06)     2:38.84 (52.16)     3:03.73 (24.89)     3:30.99 (52.15)
  5 University of Denver Pioneers  'B'               NT    3:32.15         28  
     1) Motsinger, Katy J 20            2) r:0.14 Kittle, Grace 20        
     3) r:0.44 Beins, Bailey 19         4) r:0.43 Ettelson, Hayley 20     
              25.37       53.06 (53.06)     1:18.68 (25.62)     1:46.66 (53.60)
        2:11.82 (25.16)     2:39.91 (53.25)     3:05.20 (25.29)     3:32.15 (52.24)
  6 University of Florida-FL  'B'               3:38.80    3:34.79         26  
     1) Ballatore, Angelina R 19        2) r:+0.0 Taylor, Kaitlin 18      
     3) r:+0.0 Victoria, Daniela 18     4) r:0.34 Pold, Anna 18           
              26.65       54.52 (54.52)     1:20.64 (26.12)     1:49.10 (54.58)
        2:14.47 (25.37)     2:41.74 (52.64)     3:07.32 (25.58)     3:34.79 (53.05)
  7 University of Denver Pioneers  'C'               NT    3:35.32        
     1) Foley, Megan A 19               2) r:0.20 Suppan, Alex 18         
     3) r:0.45 McGinnis, Racheal 18     4) r:0.17 Miner, Cimone 18        
              25.56       53.15 (53.15)     1:10.61 (17.46)     1:47.19 (54.04)
        2:13.01 (25.82)     2:41.95 (54.76)     3:07.21 (25.26)     3:35.32 (53.37)
 
Event 42  Men 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        2:52.47  A
        3:01.09  B
    School                                         Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Georgia, University of-GA  'A'              3:01.73    2:58.25 B+      40  
     1) Frankenfeld, Kevin P 20         2) r:+0.0 Jennings, Craig 21      
     3) r:+0.0 Kata, Martin 20          4) r:+0.0 Arnold, Michael 19      
              21.71       45.31 (45.31)     1:06.36 (21.05)     1:29.60 (44.29)
        1:50.51 (20.91)     2:14.07 (44.47)     2:35.17 (21.10)     2:58.25 (44.18)
  2 Georgia, University of-GA  'B'              3:06.73    3:01.22         34  
     1) Cregar, Bill M 20               2) r:+0.0 Dylla, Mark 20          
     3) r:0.26 Benner, Peter 19         4) r:0.27 Green, Richmond 21      
     r:+0.45  22.26       45.72 (45.72)     1:07.01 (21.29)     1:30.48 (44.76)
        1:52.43 (21.95)     2:16.02 (45.54)     2:37.43 (21.41)     3:01.22 (45.20)
  3 University of Florida-FL  'A'               3:02.00    3:01.58         32  
     1) Norton, Matthew J 19            2) r:0.24 Storie, Logan 19        
     3) r:0.31 Martinez, Raul 20        4) r:0.37 Sommer, Scott 18        
     r:+0.77  21.71       45.16 (45.16)     1:06.92 (21.76)     1:30.92 (45.76)
        1:52.60 (21.68)     2:16.60 (45.68)     2:38.20 (21.60)     3:01.58 (44.98)
  4 University of Denver Pioneers  'A'          3:07.11    3:04.18         30  
     1) Myers, Clayton Z 19             2) r:0.32 Cox, Jeff 18            
     3) r:0.26 Madaras, Scott 22        4) r:0.22 Summers, Garth 21       
              22.66       46.59 (46.59)     1:08.71 (22.12)     1:32.50 (45.91)
        1:54.19 (21.69)     2:18.57 (46.07)     2:40.34 (21.77)     3:04.18 (45.61)
  5 Harvard Men's Swimming-NE  'A'              3:06.13    3:06.88         28  
     1) Janney, Niall M 19              2) r:+0.0 McLean, Matthew 19      
     3) r:0.02 McIntee, Brendan 18      4) r:0.25 McKellar, Rick 21       
     r:+0.70  22.40       46.61 (46.61)     1:08.71 (22.10)     1:33.21 (46.60)
        1:55.83 (22.62)     2:20.52 (47.31)     2:42.48 (21.96)     3:06.88 (46.36)
  6 University of Florida-FL  'B'               3:08.00    3:07.34         26  
     1) Martin, Alexander S 20          2) r:0.29 Yuan, Michael 19        
     3) r:0.28 Martin, Cameron 18       4) r:0.41 Crescimbeni, Jose 18    
              22.77       46.79 (46.79)     1:09.13 (22.34)     1:34.18 (47.39)
        1:56.36 (22.18)     2:20.89 (46.71)     2:43.53 (22.64)     3:07.34 (46.45)
  7 Harvard Men's Swimming-NE  'B'              3:13.66    3:08.92         24  
     1) Wurzbacher, Owen M 18           2) r:+0.0 Cutter, Ryan 18         
     3) r:+0.0 Pelton, Gregory 19       4) r:+0.0 Roop, Gregory 19        
              22.95       47.91 (47.91)     1:10.01 (22.10)     1:34.33 (46.42)
        1:57.40 (23.07)     2:22.59 (48.26)     2:44.63 (22.04)     3:08.92 (46.33)
  8 University of Denver Pioneers  'B'               NT    3:08.98         22  
     1) Giddens, Jay P 19               2) r:0.35 Bonus, Drew 18          
     3) r:0.38 Iwanicki, Nick 19        4) r:0.20 Worsley, Cole 19        
     r:+0.73  23.37       48.76 (48.76)     1:11.62 (22.86)     1:36.55 (47.79)
        1:58.92 (22.37)     2:23.63 (47.08)     2:44.97 (21.34)     3:08.98 (45.35)
  9 University of Denver Pioneers  'C'               NT    3:11.51        
     1) Giddens, Jeff D 21              2) r:0.55 Hagen, Tyler 18         
     3) r:0.23 Bonus, Teddy 21          4) r:0.52 Tappy, Clark 19         
     r:+0.57  22.29       46.51 (46.51)     1:09.80 (23.29)     1:34.92 (48.41)
        1:57.44 (22.52)     2:22.45 (47.53)     2:45.94 (23.49)     3:11.51 (49.06)
 
Event 207  Women 50 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
          21.93  A
          23.02  B
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  - Time Trial
  1 Kirsteier, Caitlin M      22 Unc Wilmington-NC         NT      22.84 B      
 
Event 407  Men 50 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
          19.35  A
          20.31  B
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jennings, Craig J         21 Georgia-GA                NT      19.89 B      
 
Event 537  Women 200 Yard Butterfly Time Trial
===============================================================================
        1:54.95  A
        2:00.69  B
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kirsteier, Caitlin M      22 Unc Wilmington-NC         NT    2:03.63        
              27.32       59.06 (31.74)     1:31.51 (32.45)     2:03.63 (32.12)
 
Event 631  Women 200 Yard Backstroke Time Trial
===============================================================================
        1:53.37  A
        1:59.24  B
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Milberg, Kirsten M        18 Denver Pioneers           NT    1:59.44        
     r:+0.54  28.16       58.04 (29.88)     1:28.74 (30.70)     1:59.44 (30.70)
 
                   Women - Team Rankings - Through Event 631                   
 
  1. Georgia, University of             1489   2. University of Denver Pioneers       861
  3. University of Florida               678   4. University of North Carolina W       33
  4. Auburn University                    33   6. Boston University                    17
 
                    Men - Team Rankings - Through Event 631                    
 
  1. Georgia, University of             1374   2. University of Florida               758
  3. University of Denver Pioneers       743   4. Harvard Men's Swimming              558
  5. Auburn University                    69                                             

PRINCIPLED LEADERSHIP, ACADEMIC INTEGRATION AND COMPETITIVE EXCELLENCE