No. 3 Men’s Lightweights Top No. 1 Yale, No. 4 Princeton for Goldthwait Cup

Billy Boyce, The Friends of Harvard Lightweight Rowing Coach for Men's Lightweight Crew, posed with the Goldthwait Cup following the Crimson's victory Saturday (Harvard Athletic Communications).

CAMBRIDGE, Mass. – The No. 4 Harvard lightweight crew reclaimed the Goldthwait Cup for the first time in three years, as the Crimson won the 1V8, 2V8, 4V8 and 5V8 races against No. 1 Yale and No. 4 Princeton Saturday morning.

On a warm day that began with a calm wind that gradually increased to a slight headwind, Harvard (9-1) used a strong second 500 meters to take the lead and earned victory in the first varsity eight. The Crimson crossed the line in 5:55.6, followed by Yale (5:57.5) and Princeton (5:59.9) in a competitive race.

In the 2V8, Harvard also won by a tight margin, holding off Yale with a mark of 5:59.4 to 6:01.0. The Tigers finished a close third in 6:02.1.

Yale edged Princeton in the third varsity eight race, 6:06.4 to 6:07.6, respectively, with the Crimson coming in third at 6:09.9. Harvard took the final two races of the day, winning the 4V8 by less than one-tenth of a second, 6:10.367 to 6:10.453, over Princeton. Yale placed third (6:28.2). The Crimson 5V edged Princeton, 6:29.5 to 6:40.1, with the Crimson 6V coming in a close third at 6:42.7.

Following the racing, the Crimson dedicated a new boat in honor of John Higginson '62, who served as the Harvard men's lightweight coach from 1973-78, posting a 40-3 overall record.

The Crimson will now prepare for the Eastern Sprints Championships, held on Lake Quinsigamond in Worcester, Massachusetts Sunday, May 14.    

Boatings
Varsity Eight
James Dreben (coxswain), Andre Dupuis (stroke), Hunter Wallace (7), Nick Barry (6), Jack Kelly (5), Dan Bridgewater (4), Jordan Rogers (3), James Plaut (2), David Wexner (bow) 

Second Varsity Eight
Charlie Zhang (coxswain), Andrew Sterne (stroke), Andrew Wilkins (7), Chris Wales (6), Matt Podlesak (5), Chris Skokowski (4), Spencer Kaplan (3), Eryk Dobrushkin (2), Rob Lowe (bow)

Third Varsity Eight
Jack Stone (coxswain), Aidan Crawford (stroke), Luke Farewell (7), Oliver Hansen (6), Ian Meyer (5), Nick Kochanek (4), Seb Schwartz (3), Brady Stevens (2), Josh Kuppersmith (bow)

Fourth Varsity Eight
Annina Kennedy-Yoon (coxswain), Zach Altshuler (stroke), Noah Burhance (7), Tom Spiers (6), Isaac Walker (5), Dillon Dunteman (4), Michael Yuan (3), Pat Anderson (2), Mike Genovesi (bow)

Fifth Varsity Eight
Mary Yeh (coxswain), Wes Fabyan (stroke), Liam Daily (7), Al Muzaurieta (6), Nate Dempsey (5), Eric Rodrigo (4), Reed McMurchy (3), David Gonzalez (2), Chris Jarrett (bow)

Sixth Varsity Eight
Cat Li (coxswain), Ryan Patrick (stroke), Mark Steinbrick (7), Nik Cable (6), Huck Rocca (5), Drake Marshall (4), Christian Kardish (3), Alex Raines (2), Jacob Klegar (bow)

1V8
Harvard -- 5:55.6
Yale -- 5:57.5
Princeton -- 5:59.9 

2V8
Harvard -- 5:59.4
Yale --- 6:01.0
Princeton -- 6:02.1 

3V8
Yale -- 6:06.8
Princeton -- 6:07.6
Harvard -- 6:09.9

4V8
Harvard -- 6:10.4
Princeton -- 6:10.5
Yale -- 6:28.2

5V8
Harvard 5V -- 6:29.5
Princeton -- 6:40.1
Harvard 6V -- 6:42.7