ACADEMIC INTEGRATION COMPETITIVE EXCELLENCE

IN DIVISION I ATHLETICS

 

Licensed to University of Georgia      HY-TEK's Meet Manager 12/5/2009 06:58 PM
              Georgia Fall Invitational - 12/4/2009 to 12/6/2009               
                                    Results                                    
 
Event 15  Women 400 Yard IM
===============================================================================
        4:07.33  A
        4:19.69  B
    Name               Age School               Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
Consolation
 12 Sullivan, Shannon   20 Denver Pioneers      4:34.33    4:27.39          5  
              29.45     1:03.13 (33.68)     1:37.90 (34.77)     2:12.30 (34.40)
        2:49.56 (37.26)     3:27.49 (37.93)     3:58.17 (30.68)     4:27.39 (29.22)
 13 Foley, Megan A      19 Denver Pioneers      4:32.12    4:27.63          4  
              28.92     1:02.78 (33.86)     1:36.61 (33.83)     2:10.31 (33.70)
        2:49.01 (38.70)     3:27.63 (38.62)     3:57.49 (29.86)     4:27.63 (30.14)
 14 Suppan, Alex I      18 Denver Pioneers      4:33.79    4:34.69          3  
              29.43     1:03.06 (33.63)     1:38.02 (34.96)     2:12.79 (34.77)
        2:51.72 (38.93)     3:30.82 (39.10)     4:03.10 (32.28)     4:34.69 (31.59)
 15 Ginder, Lisa C      19 Denver Pioneers      4:39.04    4:38.93          2  
              28.78     1:01.27 (32.49)     1:37.31 (36.04)     2:12.01 (34.70)
        2:54.09 (42.08)     3:36.29 (42.20)     4:07.92 (31.63)     4:38.93 (31.01)
 16 Ladner, Sara N      19 Denver Pioneers      4:44.71    4:42.05          1  
              30.89     1:06.06 (35.17)     1:43.76 (37.70)     2:20.29 (36.53)
        2:59.56 (39.27)     3:39.32 (39.76)     4:11.13 (31.81)     4:42.05 (30.92)
 
Event 15  Women 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Mangimelli, Jana L        18 Georgia-GA           4:16.55    4:14.48 B      
              28.28       58.75 (30.47)     1:30.71 (31.96)     2:01.66 (30.95)
        2:39.41 (37.75)     3:15.78 (36.37)     3:45.28 (29.50)     4:14.48 (29.20)
  2 Malagon, Erica M          19 Georgia-GA                NT    4:18.14 B      
              27.32       58.77 (31.45)     1:32.45 (33.68)     2:05.31 (32.86)
        2:42.94 (37.63)     3:21.14 (38.20)     3:50.30 (29.16)     4:18.14 (27.84)
  3 Trott, Wendy A            19 Georgia-GA           4:19.71    4:18.42 B+     
     r:+0.85  28.32     1:00.42 (32.10)     1:33.88 (33.46)     2:06.56 (32.68)
        2:43.87 (37.31)     3:21.25 (37.38)     3:50.64 (29.39)     4:18.42 (27.78)
  4 Bicek, Adrienne L         18 Georgia-GA           4:21.06    4:21.03        
              27.15       58.09 (30.94)     1:33.10 (35.01)     2:07.83 (34.73)
        2:44.04 (36.21)     3:22.05 (38.01)     3:51.37 (29.32)     4:21.03 (29.66)
  5 Pold, Anna                18 FLOR-FL              4:22.00    4:22.70        
              28.17     1:00.02 (31.85)     1:33.69 (33.67)     2:06.27 (32.58)
        2:44.13 (37.86)     3:22.62 (38.49)     3:53.40 (30.78)     4:22.70 (29.30)
  6 Ballatore, Angelina R     19 FLOR-FL              4:23.00    4:24.99        
              29.04     1:01.27 (32.23)     1:35.08 (33.81)     2:07.51 (32.43)
        2:45.86 (38.35)     3:24.13 (38.27)     3:54.97 (30.84)     4:24.99 (30.02)
  7 Milberg, Kirsten M        18 Denver Pioneers      4:30.37    4:26.66        
              28.17       59.82 (31.65)     1:32.46 (32.64)     2:04.18 (31.72)
        2:44.17 (39.99)     3:24.32 (40.15)     3:56.54 (32.22)     4:26.66 (30.12)
 
Event 13  Women 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
        1:37.81  A
        1:42.70  B
    School                                         Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Georgia, University of-GA  'A'              1:39.72    1:38.61 B       40  
     1) English, Lauren A 20            2) McNichols, Kelly N 21          
     3) Caprioglio, Lisa M 21           4) Botek, Anne-marie T 21         
              25.46       52.69 (27.23)     1:16.64 (23.95)     1:38.61 (21.97)
  2 University of Florida-FL  'A'               1:46.80    1:45.66         34  
     1) Nagy, Julia C 17                2) Victoria, Daniela 18           
     3) Turnadzic, Maida 18             4) Lopez, Coral R 21              
              27.45       56.58 (29.13)     1:21.69 (25.11)     1:45.66 (23.97)
  3 University of Denver Pioneers  'B'               NT    1:46.91         32  
     1) Beins, Bailey M 19              2) Sullivan, Shannon P 20         
     3) Ettelson, Hayley C 20           4) Needham, Michelle M 19         
              26.86       57.29 (30.43)     1:23.03 (25.74)     1:46.91 (23.88)
  4 University of Denver Pioneers  'C'               NT    1:49.72         30  
     1) Suppan, Alex I 18               2) Foley, Megan A 19              
     3) Miner, Cimone N 18              4) McGinnis, Racheal T 18         
              27.53       59.51 (31.98)     1:24.53 (25.02)     1:49.72 (25.19)
 -- University of Denver Pioneers  'A'          1:46.34         DQ        
      Early take-off swimmer #2
     1) Motsinger, Katy J 20            2) Kittle, Grace A 20             
     3) Greeves, Melissa J 21           4) Schmid, Kristin M 18           
              26.69       56.38 (29.69)     1:20.68 (24.30)          DQ (23.04)
 -- Georgia, University of-GA  'B'              1:41.72         DQ        
      Early take-off swimmer #4
     1) Shickora, Kristen T 19          2) Nicponski, Sara R 20           
     3) Broome, Annie E 21              4) Scroggy, Morgan L 21           
              25.79       54.11 (28.32)     1:18.30 (24.19)          DQ (22.62)
 -- University of Florida-FL  'B'               1:48.00        SCR        
 
Event 14  Men 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
        1:25.66  A
        1:29.94  B
    School                                         Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Georgia, University of-GA  'A'              1:30.26    1:29.23 B+      40  
     1) Arnold, Michael S 19            2) Redmon, Joe S 22               
     3) Dylla, Mark J 20                4) Jennings, Craig J 21           
              22.42       48.53 (26.11)     1:09.90 (21.37)     1:29.23 (19.33)
  2 Georgia, University of-GA  'B'              1:32.26    1:31.88         34  
     1) Hall, Shane M 19                2) Stahley, Austin C 20           
     3) Kata, Martin P 20               4) Green, Richmond R 21           
              23.60       49.68 (26.08)     1:11.76 (22.08)     1:31.88 (20.12)
  3 University of Florida-FL  'A'               1:34.00    1:32.87         32  
     1) Crescimbeni, Jose E 18          2) Lehtonen, John R 19            
     3) Yuan, Michael J 19              4) Martinez, Raul E 20            
              23.99       50.36 (26.37)     1:12.17 (21.81)     1:32.87 (20.70)
  4 University of Denver Pioneers  'A'          1:35.79    1:34.11         30  
     1) Giddens, Jeff D 21              2) Francis, Ian P 19              
     3) Summers, Garth K 21             4) Madaras, Scott E 22            
              24.65       51.27 (26.62)     1:13.15 (21.88)     1:34.11 (20.96)
  5 Harvard Men's Swimming-NE  'A'              1:33.67    1:34.84         28  
     1) Yntema, Douwe T 20              2) Wurzbacher, Owen M 18          
     3) Ford, Ross P 20                 4) McKellar, Rick R 21            
              24.85       50.80 (25.95)     1:13.89 (23.09)     1:34.84 (20.95)
  6 University of Denver Pioneers  'B'               NT    1:34.98         26  
     1) Totura, Gannon K 21             2) Lindgren, Robin C 20           
     3) Cox, Jeff B 18                  4) Worsley, Cole S 19             
              24.46       51.10 (26.64)     1:13.75 (22.65)     1:34.98 (21.23)
  7 University of Denver Pioneers  'C'               NT    1:35.61        
     1) Severns, Caleb M 21             2) Maguire, Mark H 18             
     3) Tappy, Clark A 19               4) Bonus, Teddy R 21              
              24.53       50.97 (26.44)     1:14.43 (23.46)     1:35.61 (21.18)
  8 University of Florida-FL  'B'               1:36.50    1:35.99         24  
     1) Huen, Gabriel A 20              2) Howell, Brian S 18             
     3) Norton, Matthew J 19            4) Sommer, Scott B 18             
              24.77       52.42 (27.65)     1:15.16 (22.74)     1:35.99 (20.83)
  9 Harvard Men's Swimming-NE  'B'                   NT    1:36.83         22  
     1) Pelton, Gregory H 19            2) Schindewolf, Evan P 20         
     3) McLean, Matthew R 19            4) Roop, Gregory N 19             
              24.83       52.37 (27.54)     1:15.35 (22.98)     1:36.83 (21.48)
 
Event 15  Women 400 Yard IM
===============================================================================
        4:07.33  A
        4:19.69  B
    Name               Age School               Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
Championship
  1 Mangimelli, Jana L  18 Georgia-GA           4:14.48    4:10.68 B       20  
              27.56       58.26 (30.70)     1:29.80 (31.54)     2:00.20 (30.40)
        2:36.28 (36.08)     3:12.64 (36.36)     3:41.73 (29.09)     4:10.68 (28.95)
  2 Trott, Wendy A      19 Georgia-GA           4:18.42    4:15.53 B+      17  
              27.98       59.54 (31.56)     1:32.83 (33.29)     2:05.62 (32.79)
        2:41.82 (36.20)     3:18.46 (36.64)     3:47.86 (29.40)     4:15.53 (27.67)
  3 Malagon, Erica M    19 Georgia-GA           4:18.14    4:17.27 B       16  
              27.05       57.78 (30.73)     1:30.68 (32.90)     2:02.69 (32.01)
        2:41.03 (38.34)     3:19.46 (38.43)     3:48.92 (29.46)     4:17.27 (28.35)
  4 Pold, Anna          18 FLOR-FL              4:22.70    4:21.46         15  
              27.98       59.44 (31.46)     1:32.73 (33.29)     2:04.66 (31.93)
        2:43.03 (38.37)     3:21.91 (38.88)     3:52.45 (30.54)     4:21.46 (29.01)
  5 Ballatore, Angelin  19 FLOR-FL              4:24.99    4:24.51         14  
              29.01     1:01.30 (32.29)     1:35.16 (33.86)     2:07.88 (32.72)
        2:45.64 (37.76)     3:24.01 (38.37)     3:54.79 (30.78)     4:24.51 (29.72)
  6 Leung, Jackie P     19 Denver Pioneers      4:27.26    4:26.80         13  
              28.19       59.88 (31.69)     1:33.51 (33.63)     2:06.70 (33.19)
        2:45.94 (39.24)     3:25.94 (40.00)     3:56.90 (30.96)     4:26.80 (29.90)
  7 Milberg, Kirsten M  18 Denver Pioneers      4:26.66    4:28.48         12  
              28.43       59.98 (31.55)     1:33.67 (33.69)     2:05.96 (32.29)
        2:46.21 (40.25)     3:26.77 (40.56)     3:58.62 (31.85)     4:28.48 (29.86)
  8 Bicek, Adrienne L   18 Georgia-GA           4:21.03    4:36.25         11  
              27.76       59.78 (32.02)     1:36.07 (36.29)     2:11.92 (35.85)
        2:51.87 (39.95)     3:32.87 (41.00)     4:04.95 (32.08)     4:36.25 (31.30)
Consolation
  9 Cartwright, Lauren  20 Georgia-GA           4:27.37    4:22.03          9  
              27.37       58.77 (31.40)     1:32.65 (33.88)     2:06.79 (34.14)
        2:44.28 (37.49)     3:22.08 (37.80)     3:52.59 (30.51)     4:22.03 (29.44)
 10 Lehtonen, Eva J     18 FLOR-FL              4:27.54    4:23.12          7  
              29.04     1:00.32 (31.28)     1:33.82 (33.50)     2:07.72 (33.90)
        2:45.38 (37.66)     3:25.21 (39.83)     3:54.24 (29.03)     4:23.12 (28.88)
 11 Taylor, Kaitlin M   18 FLOR-FL              4:29.21    4:26.73          6  
              28.71     1:01.35 (32.64)     1:34.34 (32.99)     2:07.07 (32.73)
        2:47.29 (40.22)     3:27.10 (39.81)     3:57.46 (30.36)     4:26.73 (29.27)
 
Event 15  Women 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  8 Leung, Jackie P           19 Denver Pioneers      4:35.04    4:27.26        
              28.63     1:00.63 (32.00)     1:34.30 (33.67)     2:07.77 (33.47)
        2:46.70 (38.93)     3:26.16 (39.46)     3:57.55 (31.39)     4:27.26 (29.71)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Cartwright, Lauren G      20 Georgia-GA           4:20.73    4:27.37        
              27.76       59.28 (31.52)     1:33.43 (34.15)     2:07.99 (34.56)
        2:46.65 (38.66)     3:25.80 (39.15)     3:57.27 (31.47)     4:27.37 (30.10)
 10 Lehtonen, Eva J           18 FLOR-FL              4:23.00    4:27.54        
              28.94     1:00.81 (31.87)     1:35.52 (34.71)     2:09.72 (34.20)
        2:47.86 (38.14)     3:27.73 (39.87)     3:57.93 (30.20)     4:27.54 (29.61)
 11 Taylor, Kaitlin M         18 FLOR-FL              4:27.50    4:29.21        
              28.56     1:00.97 (32.41)     1:34.43 (33.46)     2:07.28 (32.85)
        2:48.06 (40.78)     3:27.83 (39.77)     3:58.74 (30.91)     4:29.21 (30.47)
 12 Foley, Megan A            19 Denver Pioneers      4:29.70    4:32.12        
              29.06     1:03.33 (34.27)     1:37.45 (34.12)     2:11.36 (33.91)
        2:51.01 (39.65)     3:30.60 (39.59)     4:01.62 (31.02)     4:32.12 (30.50)
 13 Lajnef, Sarra             20 FLOR-FL              4:29.00    4:32.29        
              29.27     1:01.80 (32.53)     1:37.08 (35.28)     2:11.92 (34.84)
        2:50.29 (38.37)     3:28.82 (38.53)     4:01.99 (33.17)     4:32.29 (30.30)
 14 Suppan, Alex I            18 Denver Pioneers           NT    4:33.79        
              28.36     1:00.48 (32.12)     1:34.55 (34.07)     2:08.87 (34.32)
        2:49.39 (40.52)     3:29.65 (40.26)     4:02.40 (32.75)     4:33.79 (31.39)
 15 Sullivan, Shannon P       20 Denver Pioneers           NT    4:34.33        
              29.00     1:02.03 (33.03)     1:36.84 (34.81)     2:11.21 (34.37)
        2:50.56 (39.35)     3:30.22 (39.66)     4:02.55 (32.33)     4:34.33 (31.78)
 16 Ginder, Lisa C            19 Denver Pioneers      4:43.98    4:39.04        
     r:+0.75  28.66     1:00.92 (32.26)     1:36.40 (35.48)     2:11.20 (34.80)
        2:53.25 (42.05)     3:35.54 (42.29)     4:07.68 (32.14)     4:39.04 (31.36)
-------------------------------------------------------------------------
 17 Ladner, Sara N            19 Denver Pioneers           NT    4:44.71        
              31.39     1:06.89 (35.50)     1:44.36 (37.47)     2:21.13 (36.77)
        3:00.98 (39.85)     3:41.23 (40.25)     4:13.32 (32.09)     4:44.71 (31.39)
 18 McNally, Amanda C         21 Denver Pioneers           NT    4:45.36        
              29.91     1:03.53 (33.62)     1:41.16 (37.63)     2:18.05 (36.89)
        3:00.08 (42.03)     3:42.72 (42.64)     4:14.94 (32.22)     4:45.36 (30.42)
 -- Pike, Carly R             18 FLOR-FL              4:30.00        SCR        
 -- Victoria, Daniela         18 FLOR-FL              4:27.80        SCR        
 -- Crippen, Teresa M         18 FLOR-FL              4:16.00        SCR        
 -- Showalter, Corinne A      19 FLOR-FL              4:21.00        SCR        
 -- Rogers, Lindsey K         18 FLOR-FL              4:35.00        SCR        
 
Event 16  Men 400 Yard IM
===============================================================================
        3:44.88  A
        3:56.12  B
    Name               Age School               Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
Championship
  1 Cregar, Bill M      20 Georgia-GA           3:56.51    3:49.63 B+      20  
              24.13       52.02 (27.89)     1:21.92 (29.90)     1:51.20 (29.28)
        2:24.13 (32.93)     2:56.73 (32.60)     3:23.82 (27.09)     3:49.63 (25.81)
  2 Gemmell, Andrew D   18 Georgia-GA           3:53.22    3:51.73 B+      17  
              25.58       53.79 (28.21)     1:22.84 (29.05)     1:51.33 (28.49)
        2:24.74 (33.41)     2:57.95 (33.21)     3:25.83 (27.88)     3:51.73 (25.90)
  3 Benner, Peter T     19 Georgia-GA           3:56.68    3:53.45 B+      16  
              24.47       51.88 (27.41)     1:22.48 (30.60)     1:52.61 (30.13)
        2:25.97 (33.36)     2:59.44 (33.47)     3:27.17 (27.73)     3:53.45 (26.28)
  4 McGraw, Todd T      19 Georgia-GA           3:57.24    3:54.85 B+      15  
              25.11       53.06 (27.95)     1:22.19 (29.13)     1:51.87 (29.68)
        2:25.96 (34.09)     2:59.97 (34.01)     3:27.89 (27.92)     3:54.85 (26.96)
  5 Grodzki, Martin P   18 Georgia-GA           4:00.34    3:56.62         14  
              24.62       54.54 (29.92)     1:23.98 (29.44)     1:53.49 (29.51)
        2:29.44 (35.95)     3:05.13 (35.69)     3:31.68 (26.55)     3:56.62 (24.94)
  6 Myers, Clayton Z    19 Denver Pioneers      3:56.76    3:57.60         13  
              24.77       53.01 (28.24)     1:23.60 (30.59)     1:53.90 (30.30)
        2:28.00 (34.10)     3:02.87 (34.87)     3:30.85 (27.98)     3:57.60 (26.75)
  7 Howell, Brian S     18 FLOR-FL              3:58.76    4:00.09         12  
              25.14       54.17 (29.03)     1:24.32 (30.15)     1:54.25 (29.93)
        2:29.22 (34.97)     3:04.36 (35.14)     3:32.63 (28.27)     4:00.09 (27.46)
  8 Yntema, Douwe T     20 HARV-NE              4:00.26    4:03.67         11  
              25.64       54.85 (29.21)     1:25.14 (30.29)     1:55.36 (30.22)
        2:31.21 (35.85)     3:07.40 (36.19)     3:36.10 (28.70)     4:03.67 (27.57)
Consolation
  9 Pennington, Tyler   19 Denver Pioneers      4:01.08    3:59.61          9  
              25.58       54.76 (29.18)     1:26.04 (31.28)     1:56.84 (30.80)
        2:31.27 (34.43)     3:05.88 (34.61)     3:33.30 (27.42)     3:59.61 (26.31)
 10 Storie, Logan W     19 FLOR-FL              4:01.41    4:00.31          7  
              26.20       55.85 (29.65)     1:26.43 (30.58)     1:56.82 (30.39)
        2:32.24 (35.42)     3:08.04 (35.80)     3:35.07 (27.03)     4:00.31 (25.24)
 11 Martin, Alexander   20 FLOR-FL              4:05.37    4:01.74          6  
              25.80       54.78 (28.98)     1:25.50 (30.72)     1:55.06 (29.56)
        2:30.30 (35.24)     3:06.13 (35.83)     3:34.56 (28.43)     4:01.74 (27.18)
 12 Janney, Niall M     19 HARV-NE              4:02.31    4:02.84          5  
              25.70       54.61 (28.91)     1:25.98 (31.37)     1:56.82 (30.84)
        2:31.65 (34.83)     3:07.02 (35.37)     3:35.22 (28.20)     4:02.84 (27.62)
 13 Wurzbacher, Owen M  18 HARV-NE              4:05.78    4:03.98          4  
              25.85       55.56 (29.71)     1:27.51 (31.95)     1:58.61 (31.10)
        2:32.36 (33.75)     3:06.99 (34.63)     3:36.06 (29.07)     4:03.98 (27.92)
 14 Maguire, Mark H     18 Denver Pioneers      4:05.07    4:04.49          3  
              26.42       57.23 (30.81)     1:29.27 (32.04)     2:00.65 (31.38)
        2:34.28 (33.63)     3:09.69 (35.41)     3:37.75 (28.06)     4:04.49 (26.74)
 15 Crete, Christopher  20 FLOR-FL              4:06.48    4:06.08          2  
              27.26       57.52 (30.26)     1:28.00 (30.48)     1:57.78 (29.78)
        2:35.03 (37.25)     3:12.42 (37.39)     3:39.94 (27.52)     4:06.08 (26.14)
 16 Schindewolf, Evan   20 HARV-NE              4:08.21    4:07.81          1  
              26.02       56.41 (30.39)     1:28.27 (31.86)     1:59.63 (31.36)
        2:35.63 (36.00)     3:11.14 (35.51)     3:39.98 (28.84)     4:07.81 (27.83)
C - Final
 17 Gerscak, Csaba      20 FLOR-FL              4:08.64    4:04.39        
              25.93       54.92 (28.99)     1:26.17 (31.25)     1:56.68 (30.51)
        2:31.71 (35.03)     3:07.13 (35.42)     3:36.41 (29.28)     4:04.39 (27.98)
 18 Barrett, Robert S   18 Denver Pioneers      4:08.80    4:06.69        
              25.82       56.63 (30.81)     1:30.31 (33.68)     2:03.35 (33.04)
        2:35.72 (32.37)     3:10.59 (34.87)     3:38.64 (28.05)     4:06.69 (28.05)
 19 Taylor, Jason S     18 FLOR-FL              4:10.30    4:06.78        
              26.61       56.12 (29.51)     1:27.92 (31.80)     2:00.14 (32.22)
        2:37.35 (37.21)     3:14.44 (37.09)     3:41.04 (26.60)     4:06.78 (25.74)
 20 Shrestha, Eric G    21 FLOR-FL              4:08.24    4:07.29        
              26.95       56.34 (29.39)     1:28.40 (32.06)     1:59.89 (31.49)
        2:37.14 (37.25)     3:13.71 (36.57)     3:41.29 (27.58)     4:07.29 (26.00)
 21 Orban, John B       18 FLOR-FL              4:14.82    4:10.67        
              26.36       56.82 (30.46)     1:29.43 (32.61)     2:00.87 (31.44)
        2:37.79 (36.92)     3:14.82 (37.03)     3:43.18 (28.36)     4:10.67 (27.49)
 22 Lainhart, Hunter C  21 Georgia-GA           4:08.45    4:15.86        
              27.07       58.40 (31.33)     1:30.78 (32.38)     2:02.75 (31.97)
        2:41.07 (38.32)     3:19.72 (38.65)     3:48.11 (28.39)     4:15.86 (27.75)
 
Event 16  Men 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Gemmell, Andrew D         18 Georgia-GA           3:56.66    3:53.22 B+     
     r:+0.78  25.53       53.84 (28.31)     1:22.85 (29.01)     1:51.50 (28.65)
        2:24.92 (33.42)     2:58.80 (33.88)     3:26.72 (27.92)     3:53.22 (26.50)
  2 Cregar, Bill M            20 Georgia-GA           3:56.31    3:56.51        
     r:+0.62  25.14       53.69 (28.55)     1:24.72 (31.03)     1:55.24 (30.52)
        2:29.06 (33.82)     3:02.11 (33.05)     3:30.20 (28.09)     3:56.51 (26.31)
  3 Benner, Peter T           19 Georgia-GA           4:00.73    3:56.68        
              24.95       53.41 (28.46)     1:24.47 (31.06)     1:54.43 (29.96)
        2:28.12 (33.69)     3:02.37 (34.25)     3:30.98 (28.61)     3:56.68 (25.70)
  4 Myers, Clayton Z          19 Denver Pioneers      4:04.49    3:56.76        
              25.28       53.89 (28.61)     1:24.46 (30.57)     1:54.30 (29.84)
        2:29.21 (34.91)     3:03.44 (34.23)     3:30.87 (27.43)     3:56.76 (25.89)
  5 McGraw, Todd T            19 Georgia-GA           4:03.91    3:57.24        
              25.39       54.36 (28.97)     1:24.61 (30.25)     1:54.47 (29.86)
        2:28.28 (33.81)     3:02.53 (34.25)     3:30.21 (27.68)     3:57.24 (27.03)
  6 Howell, Brian S           18 FLOR-FL              3:56.00    3:58.76        
     r:+0.67  25.97       54.81 (28.84)     1:25.50 (30.69)     1:55.28 (29.78)
        2:29.81 (34.53)     3:04.36 (34.55)     3:31.94 (27.58)     3:58.76 (26.82)
  7 Yntema, Douwe T           20 HARV-NE              3:50.33    4:00.26        
              25.34       54.46 (29.12)     1:24.24 (29.78)     1:53.54 (29.30)
        2:28.50 (34.96)     3:04.09 (35.59)     3:32.73 (28.64)     4:00.26 (27.53)
  8 Grodzki, Martin P         18 Georgia-GA                NT    4:00.34        
     r:+0.58  24.70       53.98 (29.28)     1:24.22 (30.24)     1:53.45 (29.23)
        2:29.63 (36.18)     3:06.24 (36.61)     3:33.92 (27.68)     4:00.34 (26.42)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Pennington, Tyler R       19 Denver Pioneers      4:09.42    4:01.08        
              26.11       55.70 (29.59)     1:27.35 (31.65)     1:57.82 (30.47)
        2:32.27 (34.45)     3:07.03 (34.76)     3:34.84 (27.81)     4:01.08 (26.24)
 10 Storie, Logan W           19 FLOR-FL              4:06.00    4:01.41        
              26.44       55.97 (29.53)     1:26.53 (30.56)     1:56.66 (30.13)
        2:32.51 (35.85)     3:08.40 (35.89)     3:35.77 (27.37)     4:01.41 (25.64)
 11 Janney, Niall M           19 HARV-NE              3:59.21    4:02.31        
              25.54       54.59 (29.05)     1:25.71 (31.12)     1:56.32 (30.61)
        2:31.03 (34.71)     3:06.50 (35.47)     3:34.64 (28.14)     4:02.31 (27.67)
 12 Maguire, Mark H           18 Denver Pioneers      4:12.81    4:05.07        
     r:+0.45  26.83       57.63 (30.80)     1:29.99 (32.36)     2:00.95 (30.96)
        2:35.13 (34.18)     3:09.88 (34.75)     3:38.38 (28.50)     4:05.07 (26.69)
 13 Martin, Alexander S       20 FLOR-FL              3:58.00    4:05.37        
     r:+0.83  25.97       55.74 (29.77)     1:27.32 (31.58)     1:57.94 (30.62)
        2:33.99 (36.05)     3:10.27 (36.28)     3:38.41 (28.14)     4:05.37 (26.96)
 14 Wurzbacher, Owen M        18 HARV-NE              3:58.41    4:05.78        
     r:+0.76  26.33       56.42 (30.09)     1:28.62 (32.20)     2:00.48 (31.86)
        2:34.71 (34.23)     3:09.45 (34.74)     3:38.53 (29.08)     4:05.78 (27.25)
 15 Crete, Christopher R      20 FLOR-FL              4:07.00    4:06.48        
              27.42       57.70 (30.28)     1:29.10 (31.40)     1:59.26 (30.16)
        2:36.42 (37.16)     3:13.21 (36.79)     3:40.76 (27.55)     4:06.48 (25.72)
 16 Schindewolf, Evan P       20 HARV-NE              3:58.50    4:08.21        
     r:+0.81  25.77       55.62 (29.85)     1:27.66 (32.04)     1:58.33 (30.67)
        2:34.72 (36.39)     3:10.65 (35.93)     3:40.05 (29.40)     4:08.21 (28.16)
-------------------------------------------------------------------------
 17 Shrestha, Eric G          21 FLOR-FL              4:06.00    4:08.24        
     r:+0.78  26.68       56.05 (29.37)     1:27.68 (31.63)     1:59.19 (31.51)
        2:36.20 (37.01)     3:13.71 (37.51)     3:41.63 (27.92)     4:08.24 (26.61)
 18 Lainhart, Hunter C        21 Georgia-GA                NT    4:08.45        
     r:+0.74  26.43       56.27 (29.84)     1:27.34 (31.07)     1:57.93 (30.59)
        2:35.70 (37.77)     3:13.42 (37.72)     3:42.05 (28.63)     4:08.45 (26.40)
 19 Gerscak, Csaba            20 FLOR-FL              4:08.00    4:08.64        
              26.28       55.87 (29.59)     1:28.02 (32.15)     1:59.37 (31.35)
        2:35.14 (35.77)     3:10.93 (35.79)     3:40.45 (29.52)     4:08.64 (28.19)
 20 Barrett, Robert S         18 Denver Pioneers      4:07.61    4:08.80        
     r:+0.69  25.38       54.68 (29.30)     1:27.72 (33.04)     1:59.68 (31.96)
        2:34.32 (34.64)     3:10.33 (36.01)     3:39.86 (29.53)     4:08.80 (28.94)
 21 Taylor, Jason S           18 FLOR-FL              4:07.00    4:10.30        
              26.34       56.16 (29.82)     1:27.71 (31.55)     1:59.49 (31.78)
        2:37.24 (37.75)     3:15.55 (38.31)     3:43.00 (27.45)     4:10.30 (27.30)
 22 Orban, John B             18 FLOR-FL              4:14.00    4:14.82        
              26.90       57.51 (30.61)     1:29.98 (32.47)     2:01.30 (31.32)
        2:40.03 (38.73)     3:17.72 (37.69)     3:46.95 (29.23)     4:14.82 (27.87)
 -- Roberson, Bret S          18 Georgia-GA                NT         DQ        
      One hand touch - breast
     r:+0.67  27.04       57.25 (30.21)     1:31.28 (34.03)     2:04.26 (32.98)
        2:37.76 (33.50)     3:12.18 (34.42)     3:41.13 (28.95)          DQ (27.36)
 -- Lehtonen, John R          19 FLOR-FL              4:10.00         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast - back
              26.05       55.20 (29.15)     1:26.77 (31.57)     1:58.19 (31.42)
        2:32.78 (34.59)     3:08.44 (35.66)     3:38.10 (29.66)          DQ (28.83)
 -- Prinsloo, Troy H          23 Georgia-GA           4:02.79        DFS        
      Declared false start - Misc
 -- Hagen, Tyler T            18 Denver Pioneers      4:34.70        SCR        
 -- Pinzon, Omar A            17 FLOR-FL              3:55.00        SCR        
 -- Kennedy, Robert K         19 FLOR-FL              4:04.00        SCR        
 -- Lewkowitz, Blake T        20 HARV-NE              4:09.41        SCR        
 
Event 17  Women 100 Yard Butterfly
===============================================================================
          52.02  A
          54.62  B
    Name               Age School               Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
Championship
  1 Broome, Annie E     21 Georgia-GA             53.96      53.36 B       20  
              25.41       53.36 (27.95)                                        
  2 Caprioglio, Lisa M  21 Georgia-GA             53.09      53.69 B       17  
              25.03       53.69 (28.66)                                        
  3 Kirsteier, Caitlin  22 Unc Wilmington-NC      53.06      53.77 B+      16  
              25.18       53.77 (28.59)                                        
  4 Greeves, Melissa J  21 Denver Pioneers        55.57      55.28         15  
              26.08       55.28 (29.20)                                        
  5 Fish, Abbie M       19 Georgia-GA             56.17      55.82         14  
              26.53       55.82 (29.29)                                        
  6 Turnadzic, Maida    18 FLOR-FL                55.95      55.90         13  
              26.36       55.90 (29.54)                                        
  7 Ettelson, Hayley C  20 Denver Pioneers        56.10      56.06         12  
              26.43       56.06 (29.63)                                        
  8 Beins, Bailey M     19 Denver Pioneers        56.91      57.91         11  
              26.67       57.91 (31.24)                                        
Consolation
  9 Needham, Michelle   19 Denver Pioneers        57.38      56.81          9  
              26.81       56.81 (30.00)                                        
 10 Miner, Cimone N     18 Denver Pioneers        57.72      57.43          7  
              26.18       57.43 (31.25)                                        
 11 Totura, Tia K       19 Denver Pioneers        58.89      58.90          6  
              27.65       58.90 (31.25)                                        
 12 Ginder, Lisa C      19 Denver Pioneers      1:00.29      59.90          5  
              28.13       59.90 (31.77)                                        
 13 Stadler, Brittany   19 Denver Pioneers      1:01.79    1:00.83          4  
              28.64     1:00.83 (32.19)                                        
 14 McGinnis, Racheal   18 Denver Pioneers      1:03.42    1:05.32          3  
              29.76     1:05.32 (35.56)                                        
 
Event 17  Women 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Kirsteier, Caitlin M      22 Unc Wilmington-NC      54.80      53.06 B+     
              24.64       53.06 (28.42)                                        
  2 Caprioglio, Lisa M        21 Georgia-GA             53.89      53.09 B      
              24.77       53.09 (28.32)                                        
  3 Broome, Annie E           21 Georgia-GA             54.56      53.96 B      
              25.52       53.96 (28.44)                                        
  4 Bicek, Adrienne L         18 Georgia-GA             55.68      55.01        
     r:+0.74  25.96       55.01 (29.05)                                        
  5 Greeves, Melissa J        21 Denver Pioneers        57.50      55.57        
     r:+0.74  26.14       55.57 (29.43)                                        
  6 Turnadzic, Maida          18 FLOR-FL                56.60      55.95        
              26.51       55.95 (29.44)                                        
  7 Ettelson, Hayley C        20 Denver Pioneers        58.43      56.10        
              26.39       56.10 (29.71)                                        
  8 Fish, Abbie M             19 Georgia-GA                NT      56.17        
              26.55       56.17 (29.62)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 McNichols, Kelly N        21 Georgia-GA             57.58      56.53        
     r:+0.60  25.55       56.53 (30.98)                                        
 10 Beins, Bailey M           19 Denver Pioneers        59.34      56.91        
              26.31       56.91 (30.60)                                        
 11 Needham, Michelle M       19 Denver Pioneers        59.50      57.38        
              27.20       57.38 (30.18)                                        
 12 Miner, Cimone N           18 Denver Pioneers        59.00      57.72        
              26.73       57.72 (30.99)                                        
 13 Totura, Tia K             19 Denver Pioneers      1:00.30      58.89        
              27.48       58.89 (31.41)                                        
 14 Ginder, Lisa C            19 Denver Pioneers           NT    1:00.29        
     r:+0.78  28.23     1:00.29 (32.06)                                        
 15 Stadler, Brittany M       19 Denver Pioneers      1:03.91    1:01.79        
              29.17     1:01.79 (32.62)                                        
 16 McGinnis, Racheal T       18 Denver Pioneers      1:05.51    1:03.42        
              28.90     1:03.42 (34.52)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 -- McKeehan, Michelle E      19 Georgia-GA                NT         DQ        
      Declared false start
 -- Cartwright, Lauren G      20 Georgia-GA                NT        SCR        
 -- Napier, Stephanie L       18 FLOR-FL                57.50        SCR        
 -- Spofforth, Gemma M        18 FLOR-FL                55.40        SCR        
 -- Bohunicky, Jamie L        19 FLOR-FL                55.80        SCR        
 -- Kemp, Elizabeth A         21 FLOR-FL                55.80        SCR        
 -- Pold, Anna                18 FLOR-FL                56.50        SCR        
 -- Stafford, Shara E         18 FLOR-FL                56.50        SCR        
 -- Ramirez, Lily G           16 FLOR-FL                57.00        SCR        
 
Event 18  Men 100 Yard Butterfly
===============================================================================
          46.04  A
          48.34  B
    Name               Age School               Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
Championship
  1 Dylla, Mark J       20 Georgia-GA             48.35      47.74 B+      20  
              22.27       47.74 (25.47)                                        
  2 Arnold, Michael S   19 Georgia-GA             49.12      48.27 B+      17  
              22.96       48.27 (25.31)                                        
  3 Kata, Martin P      20 Georgia-GA             48.54      48.94         16  
              22.80       48.94 (26.14)                                        
  4 Summers, Garth K    21 Denver Pioneers        49.28      48.96         15  
              23.26       48.96 (25.70)                                        
  5 Redmon, Joe S       22 Georgia-GA             49.48      49.13         14  
              22.97       49.13 (26.16)                                        
  6 Crescimbeni, Jose   18 FLOR-FL                49.59      49.62         13  
              23.50       49.62 (26.12)                                        
  7 Madaras, Scott E    22 Denver Pioneers        49.76      50.09         12  
              23.52       50.09 (26.57)                                        
  8 McGraw, Todd T      19 Georgia-GA             50.13      51.33         11  
              24.02       51.33 (27.31)                                        
Consolation
  9 Yuan, Michael J     19 FLOR-FL                50.57      50.29          9  
              23.61       50.29 (26.68)                                        
 10 Hall, Shane M       19 Georgia-GA             50.17      50.38          7  
              23.32       50.38 (27.06)                                        
 11 Cox, Jeff B         18 Denver Pioneers        50.54      50.71          6  
              23.66       50.71 (27.05)                                        
 12 Giddens, Jeff D     21 Denver Pioneers        50.85      50.89          5  
              23.82       50.89 (27.07)                                        
 13 Martin, Cameron B   18 FLOR-FL                51.38      51.01          4  
              23.80       51.01 (27.21)                                        
 14 Norton, Matthew J   19 FLOR-FL                51.04      51.56          3  
              23.86       51.56 (27.70)                                        
 15 Ford, Ross P        20 HARV-NE                51.17      51.66          2  
              24.09       51.66 (27.57)                                        
 16 Roop, Gregory N     19 HARV-NE                51.49      52.47          1  
              24.64       52.47 (27.83)                                        
C - Final
 17 Janney, Niall M     19 HARV-NE                51.62      51.15        
              24.08       51.15 (27.07)                                        
 18 Cutter, Ryan C      18 HARV-NE                51.89      51.38        
              24.19       51.38 (27.19)                                        
 19 McKellar, Rick R    21 HARV-NE                52.00      51.53        
              24.65       51.53 (26.88)                                        
 20 Tappy, Clark A      19 Denver Pioneers        53.67      53.25        
              24.64       53.25 (28.61)                                        
 21 Francis, Ian P      19 Denver Pioneers        54.06      54.86        
              25.26       54.86 (29.60)                                        
 
Event 18  Men 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Dylla, Mark J             20 Georgia-GA             48.66      48.35        
     r:+0.74  22.56       48.35 (25.79)                                        
  2 Kata, Martin P            20 Georgia-GA             49.18      48.54        
     r:+0.67  22.10       48.54 (26.44)                                        
  3 Arnold, Michael S         19 Georgia-GA             50.29      49.12        
     r:+0.70  23.11       49.12 (26.01)                                        
  4 Summers, Garth K          21 Denver Pioneers        50.00      49.28        
     r:+0.69  23.32       49.28 (25.96)                                        
  5 Redmon, Joe S             22 Georgia-GA             49.51      49.48        
     r:+0.74  23.24       49.48 (26.24)                                        
  6 Crescimbeni, Jose E       18 FLOR-FL                49.80      49.59        
              23.29       49.59 (26.30)                                        
  7 Madaras, Scott E          22 Denver Pioneers           NT      49.76        
     r:+0.76  23.53       49.76 (26.23)                                        
  8 McGraw, Todd T            19 Georgia-GA             51.06      50.13        
     r:+0.73  23.86       50.13 (26.27)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Hall, Shane M             19 Georgia-GA             52.51      50.17        
     r:+0.79  23.17       50.17 (27.00)                                        
 10 Cox, Jeff B               18 Denver Pioneers        51.03      50.54        
              23.62       50.54 (26.92)                                        
 11 Yuan, Michael J           19 FLOR-FL                51.00      50.57        
              23.74       50.57 (26.83)                                        
 12 Giddens, Jeff D           21 Denver Pioneers           NT      50.85        
     r:+0.67  23.78       50.85 (27.07)                                        
 13 Norton, Matthew J         19 FLOR-FL                49.00      51.04        
              23.79       51.04 (27.25)                                        
 14 Ford, Ross P              20 HARV-NE                50.20      51.17        
     r:+0.67  23.80       51.17 (27.37)                                        
 15 Martin, Cameron B         18 FLOR-FL                52.00      51.38        
     r:+0.80  24.11       51.38 (27.27)                                        
 16 Roop, Gregory N           19 HARV-NE                48.92      51.49        
     r:+0.64  24.11       51.49 (27.38)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 17 Janney, Niall M           19 HARV-NE                   NT      51.62        
              24.46       51.62 (27.16)                                        
 18 Green, Richmond R         21 Georgia-GA             53.32      51.81        
              24.29       51.81 (27.52)                                        
 19 Cutter, Ryan C            18 HARV-NE                50.16      51.89        
              24.45       51.89 (27.44)                                        
 20 McKellar, Rick R          21 HARV-NE                49.64      52.00        
     r:+0.66  24.50       52.00 (27.50)                                        
 21 Tappy, Clark A            19 Denver Pioneers        55.82      53.67        
     r:+0.93  25.00       53.67 (28.67)                                        
 22 Francis, Ian P            19 Denver Pioneers           NT      54.06        
              24.86       54.06 (29.20)                                        
 -- Worsley, Cole S           19 Denver Pioneers        53.75         DQ        
      Declared false start
 -- Fraser, Shaune D          20 FLOR-FL                47.50        SCR        
 -- Joyce, Michael P          19 FLOR-FL                51.50        SCR        
 -- Pelton, Gregory H         19 HARV-NE                50.30        SCR        
 -- Systermans, Pholien S     19 FLOR-FL                51.50        SCR        
 -- Dwyer, Conor J            20 FLOR-FL                49.00        SCR        
 
Event 19  Women 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        1:44.02  A
        1:49.22  B
    Name               Age School               Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
Championship
  1 Schmitt, Allison R  19 Georgia-GA           1:44.94    1:43.39 A+      20  
              24.54       50.82 (26.28)     1:17.11 (26.29)     1:43.39 (26.28)
  2 Nauta, Chelsea B    20 Georgia-GA           1:47.50    1:46.11 B       17  
              25.55       52.42 (26.87)     1:19.57 (27.15)     1:46.11 (26.54)
  3 Scroggy, Morgan L   21 Georgia-GA           1:47.91    1:46.62 B       16  
              25.41       52.44 (27.03)     1:19.54 (27.10)     1:46.62 (27.08)
  4 Malagon, Erica M    19 Georgia-GA           1:49.28    1:48.49 B       15  
              25.54       53.06 (27.52)     1:20.87 (27.81)     1:48.49 (27.62)
  5 Gaid, Kelsey P      18 Georgia-GA           1:49.38    1:49.24         14  
              26.34       54.57 (28.23)     1:22.44 (27.87)     1:49.24 (26.80)
  6 Monsees, Courtney   20 Georgia-GA           1:48.86    1:49.89         13  
              26.35       54.36 (28.01)     1:22.30 (27.94)     1:49.89 (27.59)
  7 Fish, Abbie M       19 Georgia-GA           1:51.07    1:50.51         12  
              26.00       53.89 (27.89)     1:22.55 (28.66)     1:50.51 (27.96)
Consolation
  9 Trott, Wendy A      19 Georgia-GA           1:51.20    1:49.97          9  
              26.54       55.09 (28.55)     1:23.26 (28.17)     1:49.97 (26.71)
 10 Dean, Olivia G      21 Denver Pioneers      1:53.88    1:53.53          7  
              26.73       55.68 (28.95)     1:24.63 (28.95)     1:53.53 (28.90)
 11 Nagy, Julia C       17 FLOR-FL              1:54.13    1:54.00          6  
              26.96       55.93 (28.97)     1:25.05 (29.12)     1:54.00 (28.95)
 12 Lopez, Coral R      21 FLOR-FL              1:54.53    1:54.50          5  
              26.99       56.08 (29.09)     1:25.58 (29.50)     1:54.50 (28.92)
 13 Milne, Sharla M     18 FLOR-FL              1:54.87    1:54.83          4  
              27.44       56.67 (29.23)     1:26.07 (29.40)     1:54.83 (28.76)
 14 McNally, Amanda C   21 Denver Pioneers      1:58.56    1:55.94          3  
 
Event 19  Women 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Schmitt, Allison R        19 Georgia-GA           1:46.02    1:44.94 B      
     r:+0.56  24.69       51.42 (26.73)     1:18.26 (26.84)     1:44.94 (26.68)
  2 Nauta, Chelsea B          20 Georgia-GA           1:48.27    1:47.50 B      
     r:+0.71  25.84       53.42 (27.58)     1:20.62 (27.20)     1:47.50 (26.88)
  3 Romano, Megan R           18 Georgia-GA                NT    1:47.78 B      
              25.11       51.98 (26.87)     1:19.80 (27.82)     1:47.78 (27.98)
  4 Scroggy, Morgan L         21 Georgia-GA           1:47.00    1:47.91 B      
     r:+0.57  25.75       53.73 (27.98)     1:21.23 (27.50)     1:47.91 (26.68)
  5 Monsees, Courtney A       20 Georgia-GA           1:50.87    1:48.86 B+     
              26.20       53.93 (27.73)     1:21.30 (27.37)     1:48.86 (27.56)
  6 Malagon, Erica M          19 Georgia-GA           1:48.84    1:49.28        
     r:+0.72  26.03       53.92 (27.89)     1:21.70 (27.78)     1:49.28 (27.58)
  7 Gaid, Kelsey P            18 Georgia-GA           1:50.56    1:49.38        
              26.18       53.98 (27.80)     1:22.06 (28.08)     1:49.38 (27.32)
  8 Fish, Abbie M             19 Georgia-GA                NT    1:51.07        
              26.11       54.34 (28.23)     1:23.08 (28.74)     1:51.07 (27.99)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Trott, Wendy A            19 Georgia-GA           1:50.25    1:51.20        
     r:+0.85  26.33       54.63 (28.30)     1:23.10 (28.47)     1:51.20 (28.10)
 10 Dean, Olivia G            21 Denver Pioneers      1:55.31    1:53.88        
              26.56       55.28 (28.72)     1:24.15 (28.87)     1:53.88 (29.73)
 11 Nagy, Julia C             17 FLOR-FL              1:53.00    1:54.13        
              26.61       55.43 (28.82)     1:24.72 (29.29)     1:54.13 (29.41)
 12 Lopez, Coral R            21 FLOR-FL              1:55.50    1:54.53        
              26.87       55.88 (29.01)     1:25.45 (29.57)     1:54.53 (29.08)
 13 Milne, Sharla M           18 FLOR-FL              1:54.50    1:54.87        
              27.10       56.13 (29.03)     1:25.72 (29.59)     1:54.87 (29.15)
 14 McNally, Amanda C         21 Denver Pioneers      2:00.27    1:58.56        
              27.59       57.09 (29.50)     1:27.79 (30.70)     1:58.56 (30.77)
 -- Showalter, Corinne A      19 FLOR-FL              1:52.50        SCR        
 -- Smith, Kirsten            19 FLOR-FL              1:51.50        SCR        
 -- Scott, Kelsey E           21 Georgia-GA                NT        SCR        
 -- Lehtonen, Eva J           18 FLOR-FL              1:52.00        SCR        
 -- Beales, Kristen E         21 FLOR-FL              1:54.00        SCR        
 -- Kemp, Elizabeth A         21 FLOR-FL              1:49.00        SCR        
 -- Smith, Natalie R          18 FLOR-FL              1:53.50        SCR        
 -- Peterson, Sarah M         18 FLOR-FL              1:50.90        SCR        
 -- Ballatore, Angelina R     19 FLOR-FL              1:54.00        SCR        
 -- Greeves, Melissa J        21 Denver Pioneers      1:52.81        SCR        
 -- Bohunicky, Jamie L        19 FLOR-FL              1:47.90        SCR        
 -- Lowe, Jemma L             18 FLOR-FL              1:54.00        SCR        
 -- Turnadzic, Maida          18 FLOR-FL              1:52.50        SCR        
 -- Costa-Schmid, Melania F   20 FLOR-FL              1:48.80        SCR        
 -- Crippen, Teresa M         18 FLOR-FL              1:50.00        SCR        
 -- Bateman, Sarah B          18 FLOR-FL              1:52.00        SCR        
 -- Stafford, Shara E         18 FLOR-FL              1:47.40        SCR        
 
Event 20  Men 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        1:33.61  A
        1:38.29  B
    Name               Age School               Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
Championship
  1 Storie, Logan W     19 FLOR-FL              1:40.78    1:39.07         20  
              23.94       48.69 (24.75)     1:13.96 (25.27)     1:39.07 (25.11)
  2 Frankenfeld, Kevin  20 Georgia-GA           1:39.49    1:39.09         17  
              23.11       48.38 (25.27)     1:13.80 (25.42)     1:39.09 (25.29)
  3 Sommer, Scott B     18 FLOR-FL              1:41.07    1:41.17         16  
              23.35       49.03 (25.68)     1:14.98 (25.95)     1:41.17 (26.19)
  4 Martinez, Raul E    20 FLOR-FL              1:41.75    1:41.39         15  
              23.85       49.59 (25.74)     1:15.86 (26.27)     1:41.39 (25.53)
  5 Jordan, Jonathan D  18 FLOR-FL              1:41.42    1:41.75         14  
              24.61       50.39 (25.78)     1:15.98 (25.59)     1:41.75 (25.77)
  6 Swan, Stephen R     19 Georgia-GA           1:41.34    1:42.41         13  
              23.56       49.66 (26.10)     1:15.99 (26.33)     1:42.41 (26.42)
  7 Worsley, Cole S     19 Denver Pioneers      1:41.33    1:42.67         12  
              23.82       49.46 (25.64)     1:16.04 (26.58)     1:42.67 (26.63)
  8 Meyer, Alex M       21 HARV-NE              1:42.27    1:43.15         11  
              23.92       50.54 (26.62)     1:17.02 (26.48)     1:43.15 (26.13)
Consolation
  9 Brunnick, Mason P   21 HARV-NE              1:42.43    1:41.32          9  
              23.85       49.45 (25.60)     1:15.51 (26.06)     1:41.32 (25.81)
 10 McLean, Matthew R   19 HARV-NE              1:42.73    1:41.90          7  
              24.18       50.18 (26.00)     1:16.14 (25.96)     1:41.90 (25.76)
 11 Prinsloo, Troy H    23 Georgia-GA           1:43.27    1:43.02          6  
              24.42       50.39 (25.97)     1:16.80 (26.41)     1:43.02 (26.22)
 12 McIntee, Brendan C  18 HARV-NE              1:42.70    1:43.05          5  
              24.10       50.54 (26.44)     1:16.95 (26.41)     1:43.05 (26.10)
 13 Giddens, Jay P      19 Denver Pioneers      1:44.21    1:43.17          4  
              23.60       49.52 (25.92)     1:16.40 (26.88)     1:43.17 (26.77)
 14 Taylor, Jason S     18 FLOR-FL              1:43.38    1:44.34          3  
              24.78       51.46 (26.68)     1:18.35 (26.89)     1:44.34 (25.99)
 15 Iwanicki, Nick G    19 Denver Pioneers      1:44.39    1:44.40          2  
              24.79       51.59 (26.80)     1:17.58 (25.99)     1:44.40 (26.82)
 16 Huen, Gabriel A     20 FLOR-FL              1:44.22    1:44.98          1  
              25.08       51.86 (26.78)     1:18.72 (26.86)     1:44.98 (26.26)
C - Final
 17 Green, Richmond R   21 Georgia-GA           1:47.02    1:43.19        
              23.57       49.89 (26.32)     1:16.79 (26.90)     1:43.19 (26.40)
 18 Gray, Tommy C       21 HARV-NE              1:44.52    1:44.27        
              24.63       51.43 (26.80)     1:18.27 (26.84)     1:44.27 (26.00)
 19 Hagen, Tyler T      18 Denver Pioneers      1:44.76    1:44.49        
              24.58       50.86 (26.28)     1:17.75 (26.89)     1:44.49 (26.74)
 20 Bonus, Teddy R      21 Denver Pioneers      1:45.57    1:45.14        
              24.77       51.77 (27.00)     1:18.57 (26.80)     1:45.14 (26.57)
 21 Kaminske, Matthew   19 HARV-NE              1:47.66    1:47.75        
              25.84       52.98 (27.14)     1:20.49 (27.51)     1:47.75 (27.26)
 
Event 20  Men 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Frankenfeld, Kevin P      20 Georgia-GA           1:39.83    1:39.49        
     r:+0.75  23.25       48.22 (24.97)     1:14.04 (25.82)     1:39.49 (25.45)
  2 Benner, Peter T           19 Georgia-GA           1:39.97    1:39.99        
              23.85       49.66 (25.81)     1:14.72 (25.06)     1:39.99 (25.27)
  3 Storie, Logan W           19 FLOR-FL              1:39.80    1:40.78        
              24.17       49.57 (25.40)     1:15.30 (25.73)     1:40.78 (25.48)
  4 Sommer, Scott B           18 FLOR-FL              1:41.80    1:41.07        
     r:+0.77  23.61       49.36 (25.75)     1:14.99 (25.63)     1:41.07 (26.08)
  5 Parker, Adam N            19 Georgia-GA           1:43.08    1:41.16        
              23.84       49.36 (25.52)     1:15.28 (25.92)     1:41.16 (25.88)
  6 Worsley, Cole S           19 Denver Pioneers      1:45.17    1:41.33        
              23.31       48.47 (25.16)     1:14.80 (26.33)     1:41.33 (26.53)
  7 Swan, Stephen R           19 Georgia-GA           1:43.58    1:41.34        
              23.85       49.56 (25.71)     1:15.45 (25.89)     1:41.34 (25.89)
  8 Jordan, Jonathan D        18 FLOR-FL              1:42.50    1:41.42        
     r:+0.65  24.56       50.50 (25.94)     1:15.95 (25.45)     1:41.42 (25.47)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Martinez, Raul E          20 FLOR-FL              1:40.00    1:41.75        
     r:+0.80  24.39       49.99 (25.60)     1:15.98 (25.99)     1:41.75 (25.77)
 10 Meyer, Alex M             21 HARV-NE              1:44.08    1:42.27        
              23.74       49.46 (25.72)     1:16.34 (26.88)     1:42.27 (25.93)
 11 Brunnick, Mason P         21 HARV-NE              1:40.10    1:42.43        
     r:+0.80  24.29       50.23 (25.94)     1:16.57 (26.34)     1:42.43 (25.86)
 12 McIntee, Brendan C        18 HARV-NE              1:38.43    1:42.70        
              23.66       49.55 (25.89)     1:16.11 (26.56)     1:42.70 (26.59)
 13 McLean, Matthew R         19 HARV-NE              1:40.27    1:42.73        
     r:+0.65  23.69       49.23 (25.54)     1:15.74 (26.51)     1:42.73 (26.99)
 14 Prinsloo, Troy H          23 Georgia-GA                NT    1:43.27        
     r:+0.56  24.59       50.70 (26.11)     1:17.14 (26.44)     1:43.27 (26.13)
 15 Taylor, Jason S           18 FLOR-FL              1:44.00    1:43.38        
              24.73       51.27 (26.54)     1:17.08 (25.81)     1:43.38 (26.30)
 16 Giddens, Jay P            19 Denver Pioneers      1:44.45    1:44.21        
              24.45       50.79 (26.34)     1:17.36 (26.57)     1:44.21 (26.85)
-------------------------------------------------------------------------
 17 Huen, Gabriel A           20 FLOR-FL              1:42.50    1:44.22        
     r:+0.72  24.44       50.53 (26.09)     1:17.21 (26.68)     1:44.22 (27.01)
 18 Totura, Gannon K          21 Denver Pioneers      1:42.31    1:44.25        
     r:+0.67  24.00       50.10 (26.10)     1:16.62 (26.52)     1:44.25 (27.63)
 19 Iwanicki, Nick G          19 Denver Pioneers      1:50.03    1:44.39        
     r:+0.76  24.84       51.63 (26.79)     1:17.72 (26.09)     1:44.39 (26.67)
 20 Gray, Tommy C             21 HARV-NE              1:41.86    1:44.52        
     r:+0.69  24.35       50.55 (26.20)     1:17.56 (27.01)     1:44.52 (26.96)
 21 Hagen, Tyler T            18 Denver Pioneers      1:48.07    1:44.76        
              24.10       50.24 (26.14)     1:17.13 (26.89)     1:44.76 (27.63)
 22 Bonus, Teddy R            21 Denver Pioneers      1:46.37    1:45.57        
              24.51       51.24 (26.73)     1:18.38 (27.14)     1:45.57 (27.19)
 23 Bonus, Drew L             18 Denver Pioneers      1:48.29    1:46.03        
     r:+0.81  24.27       50.89 (26.62)     1:18.29 (27.40)     1:46.03 (27.74)
 24 Green, Richmond R         21 Georgia-GA           1:45.70    1:47.02        
              24.81       52.75 (27.94)     1:19.98 (27.23)     1:47.02 (27.04)
-------------------------------------------------------------------------
 25 Kaminske, Matthew R       19 HARV-NE              1:47.20    1:47.66        
     r:+0.65  25.76       52.69 (26.93)     1:20.20 (27.51)     1:47.66 (27.46)
 -- Systermans, Pholien S     19 FLOR-FL              1:39.00        SCR        
 -- Raymond, Jeffrey C        19 FLOR-FL              1:38.90        SCR        
 -- Martin, Cameron B         18 FLOR-FL              1:42.00        SCR        
 -- Turner, James E           19 FLOR-FL              1:41.80        SCR        
 -- Rudolf, Roland            23 FLOR-FL              1:41.00        SCR        
 -- Fraser, Shaune D          20 FLOR-FL              1:37.50        SCR        
 -- Fraser, Brett M           19 FLOR-FL              1:39.00        SCR        
 -- Shrestha, Eric G          21 FLOR-FL              1:44.00        SCR        
 -- Summers, Garth K          21 Denver Pioneers           NT        SCR        
 -- Lewkowitz, Blake T        20 HARV-NE              1:41.57        SCR        
 -- Lehtonen, John R          19 FLOR-FL              1:42.50        SCR        
 -- Howell, Brian S           18 FLOR-FL              1:42.50        SCR        
 -- Orban, John B             18 FLOR-FL              1:44.55        SCR        
 -- Joyce, Michael P          19 FLOR-FL              1:44.00        SCR        
 -- Gercsak, Balazs           21 FLOR-FL              1:38.80        SCR        
 -- Martin, Alexander S       20 FLOR-FL              1:42.50        SCR        
 
Event 21  Women 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
          59.99  A
        1:02.98  B
    Name               Age School               Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
Championship
  1 McNichols, Kelly N  21 Georgia-GA           1:01.98    1:02.11 B       20  
              28.42     1:02.11 (33.69)                                        
  2 Nicponski, Sara R   20 Georgia-GA           1:02.24    1:02.32 B       16.5
              29.08     1:02.32 (33.24)                                        
  2 Haase, Colleen H    20 Georgia-GA           1:02.43    1:02.32 B       16.5
              29.47     1:02.32 (32.85)                                        
  4 McKeehan, Michelle  19 Georgia-GA           1:02.94    1:03.43         15  
              29.78     1:03.43 (33.65)                                        
  5 Cartwright, Lauren  20 Georgia-GA           1:04.52    1:04.43         14  
              30.30     1:04.43 (34.13)                                        
  6 Victoria, Daniela   18 FLOR-FL              1:04.49    1:04.53         13  
              30.56     1:04.53 (33.97)                                        
  7 Pike, Carly R       18 FLOR-FL              1:05.10    1:05.34         12  
              31.06     1:05.34 (34.28)                                        
  8 Kittle, Grace A     20 Denver Pioneers      1:05.15    1:05.55         11  
              31.06     1:05.55 (34.49)                                        
Consolation
  9 Lajnef, Sarra       20 FLOR-FL              1:06.05    1:04.46          9  
              30.74     1:04.46 (33.72)                                        
 10 Sullivan, Shannon   20 Denver Pioneers      1:07.29    1:07.56          7  
              32.21     1:07.56 (35.35)                                        
 11 Foley, Megan A      19 Denver Pioneers      1:09.97    1:09.01          6  
              32.59     1:09.01 (36.42)                                        
 12 Suppan, Alex I      18 Denver Pioneers      1:07.78    1:09.18          5  
              32.54     1:09.18 (36.64)                                        
 
Event 21  Women 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 McNichols, Kelly N        21 Georgia-GA                NT    1:01.98 B      
     r:+0.57  28.76     1:01.98 (33.22)                                        
  2 Nicponski, Sara R         20 Georgia-GA           1:02.63    1:02.24 B      
              29.25     1:02.24 (32.99)                                        
  3 Haase, Colleen H          20 Georgia-GA           1:02.77    1:02.43 B      
              29.36     1:02.43 (33.07)                                        
  4 McKeehan, Michelle E      19 Georgia-GA           1:03.36    1:02.94 B+     
              29.73     1:02.94 (33.21)                                        
  5 Victoria, Daniela         18 FLOR-FL              1:05.90    1:04.49        
              30.44     1:04.49 (34.05)                                        
  6 Cartwright, Lauren G      20 Georgia-GA                NT    1:04.52        
              30.27     1:04.52 (34.25)                                        
  7 Pike, Carly R             18 FLOR-FL              1:07.50    1:05.10        
              30.85     1:05.10 (34.25)                                        
  8 Kittle, Grace A           20 Denver Pioneers      1:06.11    1:05.15        
     r:+0.62  30.87     1:05.15 (34.28)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Lajnef, Sarra             20 FLOR-FL              1:05.70    1:06.05        
              31.15     1:06.05 (34.90)                                        
 10 Sullivan, Shannon P       20 Denver Pioneers      1:10.79    1:07.29        
              31.77     1:07.29 (35.52)                                        
 11 Suppan, Alex I            18 Denver Pioneers      1:08.07    1:07.78        
              31.43     1:07.78 (36.35)                                        
 12 Foley, Megan A            19 Denver Pioneers      1:09.44    1:09.97        
              32.79     1:09.97 (37.18)                                        
 -- Rogers, Lindsey K         18 FLOR-FL              1:04.00        SCR        
 
Event 22  Men 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
          52.87  A
          55.51  B
    Name               Age School               Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
Championship
  1 Wurzbacher, Owen M  18 HARV-NE                57.84      56.91         20  
              26.66       56.91 (30.25)                                        
  2 Redmon, Joe S       22 Georgia-GA             56.81      56.94         17  
              26.92       56.94 (30.02)                                        
  3 Francis, Ian P      19 Denver Pioneers        58.33      58.16         16  
              27.18       58.16 (30.98)                                        
  4 Barrett, Robert S   18 Denver Pioneers      1:00.19      58.88         15  
              27.73       58.88 (31.15)                                        
  5 Lindgren, Robin C   20 Denver Pioneers        58.60      59.01         14  
              27.75       59.01 (31.26)                                        
  6 Maguire, Mark H     18 Denver Pioneers        58.69      59.13         13  
              27.96       59.13 (31.17)                                        
  7 Roberson, Bret S    18 Georgia-GA             59.46      59.47         12  
              28.25       59.47 (31.22)                                        
  8 Lee, Andy W         18 Denver Pioneers      1:00.24      59.77         11  
              28.19       59.77 (31.58)                                        
Consolation
  9 Giddens, Jay P      19 Denver Pioneers      1:01.04      59.60          9  
              28.18       59.60 (31.42)                                        
 10 Schindewolf, Evan   20 HARV-NE              1:01.74    1:00.33          7  
              28.74     1:00.33 (31.59)                                        
 
Event 22  Men 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Redmon, Joe S             22 Georgia-GA             58.66      56.81        
     r:+0.74  26.78       56.81 (30.03)                                        
  2 Kata, Martin P            20 Georgia-GA             56.83      56.97        
     r:+0.67  27.11       56.97 (29.86)                                        
  3 Jennings, Craig J         21 Georgia-GA             58.97      57.09        
     r:+0.75  26.92       57.09 (30.17)                                        
  4 Wurzbacher, Owen M        18 HARV-NE                55.05      57.84        
     r:+0.72  27.13       57.84 (30.71)                                        
  5 Francis, Ian P            19 Denver Pioneers        59.78      58.33        
     r:+0.67  27.61       58.33 (30.72)                                        
  6 Lindgren, Robin C         20 Denver Pioneers      1:00.20      58.60        
     r:+0.74  27.49       58.60 (31.11)                                        
  7 Maguire, Mark H           18 Denver Pioneers           NT      58.69        
              27.75       58.69 (30.94)                                        
  8 Stahley, Austin C         20 Georgia-GA                NT      58.94        
              27.62       58.94 (31.32)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Roberson, Bret S          18 Georgia-GA             59.20      59.46        
     r:+0.67  28.11       59.46 (31.35)                                        
 10 Barrett, Robert S         18 Denver Pioneers        59.76    1:00.19        
              28.40     1:00.19 (31.79)                                        
 11 Lee, Andy W               18 Denver Pioneers      1:01.23    1:00.24        
              28.44     1:00.24 (31.80)                                        
 12 Giddens, Jay P            19 Denver Pioneers           NT    1:01.04        
     r:+0.89  29.19     1:01.04 (31.85)                                        
 13 Schindewolf, Evan P       20 HARV-NE              1:01.81    1:01.74        
     r:+0.80  29.10     1:01.74 (32.64)                                        
 -- Davidson, Justin A        20 HARV-NE                56.05        SCR        
 -- Myers, Clayton Z          19 Denver Pioneers           NT        SCR        
 -- Severns, Caleb M          21 Denver Pioneers           NT        SCR        
 -- Dwyer, Conor J            20 FLOR-FL                56.40        SCR        
 -- Davelaar, Rodion R        18 FLOR-FL                55.90        SCR        
 -- Joyce, Michael P          19 FLOR-FL                58.80        SCR        
 -- Kennedy, Robert K         19 FLOR-FL                58.40        SCR        
 
Event 23  Women 100 Yard Backstroke
===============================================================================
          53.01  A
          55.66  B
    Name               Age School               Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
Championship
  1 Shickora, Kristen   19 Georgia-GA             54.40      54.51 B       20  
              26.35       54.51 (28.16)                                        
  2 Gaid, Kelsey P      18 Georgia-GA             55.54      55.25 B+      17  
              27.06       55.25 (28.19)                                        
  3 Caprioglio, Lisa M  21 Georgia-GA             55.03      55.39 B       16  
              27.22       55.39 (28.17)                                        
  4 Botek, Anne-marie   21 Georgia-GA             56.72      55.85         15  
              26.95       55.85 (28.90)                                        
  5 Broome, Annie E     21 Georgia-GA             56.77      56.15         14  
              27.56       56.15 (28.59)                                        
  6 Motsinger, Katy J   20 Denver Pioneers        55.91      56.65         13  
              27.21       56.65 (29.44)                                        
  7 Needham, Michelle   19 Denver Pioneers        58.13      57.44         12  
              28.04       57.44 (29.40)                                        
  8 Beins, Bailey M     19 Denver Pioneers        58.07      58.45         11  
              28.00       58.45 (30.45)                                        
Consolation
  9 Miner, Cimone N     18 Denver Pioneers        59.33      58.31          9  
              28.36       58.31 (29.95)                                        
 10 Schmid, Kristin M   18 Denver Pioneers        58.30      58.81          7  
              28.77       58.81 (30.04)                                        
 11 Collins, Blair O    18 FLOR-FL                59.74      59.57          6  
              28.85       59.57 (30.72)                                        
 12 McGinnis, Racheal   18 Denver Pioneers      1:00.77    1:01.32          5  
              29.38     1:01.32 (31.94)                                        
 13 Solberg, Nicole M   18 Denver Pioneers      1:00.85    1:01.36          4  
              30.23     1:01.36 (31.13)                                        
 
Event 23  Women 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Shickora, Kristen T       19 Georgia-GA             55.33      54.40 B      
     r:+0.57  26.40       54.40 (28.00)                                        
  2 Romano, Megan R           18 Georgia-GA                NT      54.68 B      
     r:+0.65  26.96       54.68 (27.72)                                        
  3 English, Lauren A         20 Georgia-GA             54.79      54.88 B      
     r:+0.60  26.59       54.88 (28.29)                                        
  4 Caprioglio, Lisa M        21 Georgia-GA                NT      55.03 B      
     r:+0.69  26.69       55.03 (28.34)                                        
  5 Gaid, Kelsey P            18 Georgia-GA             56.08      55.54 B+     
     r:+0.66  27.25       55.54 (28.29)                                        
  6 Motsinger, Katy J         20 Denver Pioneers        59.46      55.91        
     r:+0.56  26.90       55.91 (29.01)                                        
  7 Botek, Anne-marie T       21 Georgia-GA                NT      56.72        
     r:+0.65  27.33       56.72 (29.39)                                        
  8 Broome, Annie E           21 Georgia-GA             58.55      56.77        
     r:+0.68  27.91       56.77 (28.86)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Beins, Bailey M           19 Denver Pioneers        58.89      58.07        
     r:+0.56  27.90       58.07 (30.17)                                        
 10 Needham, Michelle M       19 Denver Pioneers        59.16      58.13        
     r:+0.61  28.56       58.13 (29.57)                                        
 11 Schmid, Kristin M         18 Denver Pioneers      1:01.22      58.30        
     r:+0.56  28.34       58.30 (29.96)                                        
 12 Miner, Cimone N           18 Denver Pioneers           NT      59.33        
     r:+0.77  29.04       59.33 (30.29)                                        
 13 Collins, Blair O          18 FLOR-FL                58.80      59.74        
     r:+0.61  28.75       59.74 (30.99)                                        
 14 McGinnis, Racheal T       18 Denver Pioneers      1:01.31    1:00.77        
     r:+0.65  29.34     1:00.77 (31.43)                                        
 15 Solberg, Nicole M         18 Denver Pioneers           NT    1:00.85        
     r:+0.69  29.91     1:00.85 (30.94)                                        
 -- Peterson, Sarah M         18 FLOR-FL                56.50        SCR        
 -- Spofforth, Gemma M        18 FLOR-FL                54.00        SCR        
 -- Milberg, Kirsten M        18 Denver Pioneers        57.96        SCR        
 -- Suppan, Alex I            18 Denver Pioneers           NT        SCR        
 -- Pold, Anna                18 FLOR-FL                56.50        SCR        
 -- Stafford, Shara E         18 FLOR-FL                54.80        SCR        
 -- Nagy, Julia C             17 FLOR-FL                58.50        SCR        
 -- Taylor, Kaitlin M         18 FLOR-FL              1:00.00        SCR        
 -- Ramirez, Lily G           16 FLOR-FL                55.50        SCR        
 -- Smith, Kirsten            19 FLOR-FL                57.00        SCR        
 
Event 24  Men 100 Yard Backstroke
===============================================================================
          46.69  A
          49.02  B
    Name               Age School               Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
Championship
  1 Arnold, Michael S   19 Georgia-GA             50.86      49.39         20  
              24.20       49.39 (25.19)                                        
  2 Hall, Shane M       19 Georgia-GA             50.06      49.72         17  
              24.19       49.72 (25.53)                                        
  3 Crescimbeni, Jose   18 FLOR-FL                50.63      50.14         16  
              25.00       50.14 (25.14)                                        
  4 Thompson, Chris R   21 Georgia-GA             52.07      50.90         15  
              25.06       50.90 (25.84)                                        
  5 Parker, Adam N      19 Georgia-GA             51.76      51.20         14  
              25.16       51.20 (26.04)                                        
  6 Stahley, Austin C   20 Georgia-GA             51.84      51.26         13  
              24.91       51.26 (26.35)                                        
  7 Giddens, Jeff D     21 Denver Pioneers        51.59      51.72         12  
              25.16       51.72 (26.56)                                        
  8 Lainhart, Hunter C  21 Georgia-GA             51.07      51.91         11  
              25.38       51.91 (26.53)                                        
Consolation
  9 Totura, Gannon K    21 Denver Pioneers        52.11      51.74          9  
              25.19       51.74 (26.55)                                        
 10 Severns, Caleb M    21 Denver Pioneers        52.41      51.94          7  
              25.42       51.94 (26.52)                                        
 11 Martin, Cameron B   18 FLOR-FL                52.99      52.06          6  
              25.28       52.06 (26.78)                                        
 12 Bonus, Drew L       18 Denver Pioneers        53.01      52.21          5  
              25.64       52.21 (26.57)                                        
 13 Yuan, Michael J     19 FLOR-FL                52.66      52.57          4  
              25.68       52.57 (26.89)                                        
 14 Pelton, Gregory H   19 HARV-NE                53.09      53.22          3  
              26.12       53.22 (27.10)                                        
 15 Torgerson, Chase D  20 Denver Pioneers        54.63      54.70          2  
              26.44       54.70 (28.26)                                        
 16 Swan, Stephen R     19 Georgia-GA             53.55      55.26          1  
              27.30       55.26 (27.96)                                        
 
Event 24  Men 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Dylla, Mark J             20 Georgia-GA                NT      49.22        
     r:+0.65  23.84       49.22 (25.38)                                        
  2 Hall, Shane M             19 Georgia-GA             52.07      50.06        
     r:+0.68  24.54       50.06 (25.52)                                        
  3 Crescimbeni, Jose E       18 FLOR-FL                50.70      50.63        
     r:+0.62  25.10       50.63 (25.53)                                        
  4 Arnold, Michael S         19 Georgia-GA             49.72      50.86        
     r:+0.56  25.06       50.86 (25.80)                                        
  5 Lainhart, Hunter C        21 Georgia-GA             51.19      51.07        
     r:+0.67  25.18       51.07 (25.89)                                        
  6 Giddens, Jeff D           21 Denver Pioneers        54.51      51.59        
     r:+0.59  25.00       51.59 (26.59)                                        
  7 Parker, Adam N            19 Georgia-GA             52.01      51.76        
     r:+0.58  25.61       51.76 (26.15)                                        
  8 Stahley, Austin C         20 Georgia-GA             51.93      51.84        
     r:+0.69  24.99       51.84 (26.85)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Thompson, Chris R         21 Georgia-GA             51.58      52.07        
     r:+0.62  25.51       52.07 (26.56)                                        
 10 Totura, Gannon K          21 Denver Pioneers        52.55      52.11        
     r:+0.56  25.41       52.11 (26.70)                                        
 11 Severns, Caleb M          21 Denver Pioneers        52.85      52.41        
     r:+0.67  25.23       52.41 (27.18)                                        
 12 Yuan, Michael J           19 FLOR-FL                52.20      52.66        
     r:+0.50  25.76       52.66 (26.90)                                        
 13 Martin, Cameron B         18 FLOR-FL                52.00      52.99        
     r:+0.61  25.60       52.99 (27.39)                                        
 14 Bonus, Drew L             18 Denver Pioneers        54.30      53.01        
     r:+0.64  26.14       53.01 (26.87)                                        
 15 Pelton, Gregory H         19 HARV-NE                49.41      53.09        
     r:+0.62  25.94       53.09 (27.15)                                        
 16 Swan, Stephen R           19 Georgia-GA                NT      53.55        
     r:+0.63  26.18       53.55 (27.37)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 17 Torgerson, Chase D        20 Denver Pioneers        56.93      54.63        
     r:+0.58  26.66       54.63 (27.97)                                        
 -- Myers, Clayton Z          19 Denver Pioneers           NT        SCR        
 -- Fraser, Brett M           19 FLOR-FL                48.90        SCR        
 -- Turner, James E           19 FLOR-FL                53.50        SCR        
 -- Pinzon, Omar A            17 FLOR-FL                48.50        SCR        
 -- Rudolf, Roland            23 FLOR-FL                50.00        SCR        
 
Event 25  Women 3 mtr Diving
===============================================================================
    Name               Age School               Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
Finals
  1 Moore, Hannah R     20 Georgia-GA            302.35     356.75         20  
  2 Aguero, Anna           Auburn-SE             283.40     327.45         17  
  3 Dantin, Vennie         Auburn-SE             324.35     315.10         16  
  4 Doback, Kaylee A    19 FLOR-FL               275.10     308.95         15  
  5 Dodson, Monica M    21 FLOR-FL               291.70     291.30         14  
  6 Salamone, Kara J    22 FLOR-FL               349.35     289.40         13  
  7 Bryant, Lexie E     21 Georgia-GA            245.70     270.45         12  
  8 Watters, Landon E   19 Georgia-GA            281.75     242.25         11  
  9 Yovich, Elizabeth   19 Denver Pioneers       196.95     201.95          9  
 10 Pryhoda, Moira K    20 Denver Pioneers       132.75     130.55          7  
 
Event 25  Women 3 mtr Diving
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Salamone, Kara J          22 FLOR-FL                   NT     349.35        
  2 Dantin, Vennie               Auburn-SE                 NT     324.35        
  3 Moore, Hannah R           20 Georgia-GA                NT     302.35        
  4 Dodson, Monica M          21 FLOR-FL                   NT     291.70        
  5 Aguero, Anna                 Auburn-SE                 NT     283.40        
  6 Watters, Landon E         19 Georgia-GA                NT     281.75        
  7 Doback, Kaylee A          19 FLOR-FL                   NT     275.10        
  8 Bryant, Lexie E           21 Georgia-GA                NT     245.70        
  9 Yovich, Elizabeth A       19 Denver Pioneers       209.03     196.95        
 10 Pryhoda, Moira K          20 Denver Pioneers           NT     132.75        
 -- Lichter, Katie E          19 Denver Pioneers       174.90        SCR        
 -- McElhannon, Hannah R      18 Georgia-GA                NT        SCR        
 
Event 26  Men 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name               Age School               Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
Finals
  1 Marx, Kelly            Auburn-SE             314.20     375.45         20  
  2 Lewark, Anthony P   19 FLOR-FL               308.75     318.45         17  
  3 Blank, Owen P       19 Georgia-GA            281.20     303.90         16  
  4 Ranta, Zac             HARV-NE               281.70     288.65         15  
  5 Barrett, Tim W      20 Georgia-GA            305.00     284.95         14  
  6 Godzinski, Adam        Auburn-SE             305.75     283.35         13  
  7 Stanton, Michael       HARV-NE               270.40     271.30         12  
  8 Stambaugh, Cody J   22 Denver Pioneers       294.50     265.10         11  
  9 Patten, Grayson H   20 FLOR-FL               231.45     300.40          9  
 10 Watson, Alex A      18 Georgia-GA            245.30     272.40          7  
 11 McNew, Seth         20 Denver Pioneers       231.20     231.30          6  
 
Event 26  Men 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Marx, Kelly                  Auburn-SE                 NT     314.20        
  2 Lewark, Anthony P         19 FLOR-FL                   NT     308.75        
  3 Godzinski, Adam              Auburn-SE                 NT     305.75        
  4 Barrett, Tim W            20 Georgia-GA                NT     305.00        
  5 Stambaugh, Cody J         22 Denver Pioneers       323.18     294.50        
  6 Ranta, Zac                   HARV-NE                   NT     281.70        
  7 Blank, Owen P             19 Georgia-GA                NT     281.20        
  8 Stanton, Michael             HARV-NE                   NT     270.40        
  9 Watson, Alex A            18 Georgia-GA                NT     245.30        
 10 Patten, Grayson H         20 FLOR-FL                   NT     231.45        
 11 McNew, Seth               20 Denver Pioneers       246.83     231.20        
 
Event 27  Women 800 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        7:02.07  A
        7:23.17  B
    School                                         Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Georgia, University of-GA  'A'              7:09.83    7:02.29 B       40  
     1) McNichols, Kelly N 21           2) Nauta, Chelsea B 20            
     3) Scroggy, Morgan L 21            4) Schmitt, Allison R 19          
              24.93       51.84 (51.84)   1:19.47 (1:19.47)   1:47.26 (1:47.26)
        2:12.58 (25.32)     2:39.71 (52.45)   3:07.08 (1:19.82)   3:33.65 (1:46.39)
        3:58.53 (24.88)     4:26.09 (52.44)   4:53.31 (1:19.66)   5:19.91 (1:46.26)
        5:43.64 (23.73)     6:09.71 (49.80)   6:36.08 (1:16.17)   7:02.29 (1:42.38)
  2 Georgia, University of-GA  'B'              7:19.83    7:22.05 B       34  
     1) Malagon, Erica M 19             2) Gaid, Kelsey P 18              
     3) Trott, Wendy A 19               4) Mangimelli, Jana L 18          
              25.64       53.42 (53.42)   1:21.79 (1:21.79)   1:49.84 (1:49.84)
        2:15.74 (25.90)     2:44.32 (54.48)   3:13.04 (1:23.20)   3:40.97 (1:51.13)
        4:06.97 (26.00)     4:35.77 (54.80)   5:04.23 (1:23.26)   5:31.56 (1:50.59)
        5:56.52 (24.96)     6:24.55 (52.99)   6:53.39 (1:21.83)   7:22.05 (1:50.49)
  3 University of Florida-FL  'A'               7:28.00    7:30.28         32  
     1) Turnadzic, Maida 18             2) Pold, Anna 18                  
     3) Ballatore, Angelina R 19        4) Lehtonen, Eva J 18             
              26.22       54.60 (54.60)   1:23.60 (1:23.60)   1:52.61 (1:52.61)
        2:18.69 (26.08)     2:47.38 (54.77)   3:16.59 (1:23.98)   3:45.82 (1:53.21)
        4:13.03 (27.21)     4:41.77 (55.95)   5:10.76 (1:24.94)   5:39.40 (1:53.58)
        6:05.78 (26.38)     6:33.40 (54.00)   7:01.80 (1:22.40)   7:30.28 (1:50.88)
  4 University of Denver Pioneers  'A'               NT    7:31.10         30  
     1) Greeves, Melissa J 21           2) Dean, Olivia G 21              
     3) Leung, Jackie P 19              4) Needham, Michelle M 19         
              26.40       54.68 (54.68)   1:23.15 (1:23.15)   1:51.11 (1:51.11)
        2:17.26 (26.15)     2:46.10 (54.99)   3:15.40 (1:24.29)   3:44.64 (1:53.53)
        4:10.87 (26.23)     4:39.70 (55.06)   5:08.99 (1:24.35)   5:37.96 (1:53.32)
        6:03.79 (25.83)     6:32.76 (54.80)   7:02.22 (1:24.26)   7:31.10 (1:53.14)
  5 University of Denver Pioneers  'B'               NT    7:44.61         28  
     1) Ettelson, Hayley C 20           2) Schmid, Kristin M 18           
     3) McNally, Amanda C 21            4) Kittle, Grace A 20             
              27.31       56.67 (56.67)   1:26.44 (1:26.44)   1:55.63 (1:55.63)
        2:21.87 (26.24)     2:51.35 (55.72)   3:21.50 (1:25.87)   3:51.28 (1:55.65)
        4:17.86 (26.58)     4:47.00 (55.72)   5:17.48 (1:26.20)   5:47.66 (1:56.38)
        6:14.37 (26.71)     6:44.31 (56.65)   7:14.79 (1:27.13)   7:44.61 (1:56.95)
  6 University of Denver Pioneers  'C'               NT    7:49.70        
     1) Totura, Tia K 19                2) Ginder, Lisa C 19              
     3) Suppan, Alex I 18               4) Sullivan, Shannon P 20         
              27.13       56.86 (56.86)   1:27.11 (1:27.11)   1:57.47 (1:57.47)
        2:24.70 (27.23)     2:55.18 (57.71)   3:25.97 (1:28.50)   3:56.75 (1:59.28)
        4:22.83 (26.08)     4:52.60 (55.85)   5:23.32 (1:26.57)   5:53.86 (1:57.11)
        6:19.93 (26.07)     6:49.20 (55.34)   7:19.36 (1:25.50)   7:49.70 (1:55.84)
 -- University of Florida-FL  'B'                    NT        SCR        
 
Event 28  Men 800 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        6:23.26  A
        6:42.42  B
    School                                         Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Georgia, University of-GA  'A'              6:39.46    6:35.62 B       40  
     1) Benner, Peter T 19              2) Dylla, Mark J 20               
     3) Frankenfeld, Kevin P 20         4) Kata, Martin P 20              
              23.71       48.70 (48.70)   1:13.86 (1:13.86)   1:39.26 (1:39.26)
        2:01.55 (22.29)     2:26.19 (46.93)   2:51.49 (1:12.23)   3:16.88 (1:37.62)
        3:39.65 (22.77)     4:05.32 (48.44)   4:31.32 (1:14.44)   4:56.94 (1:40.06)
        5:19.84 (22.90)     5:44.82 (47.88)   6:10.12 (1:13.18)   6:35.62 (1:38.68)
  2 Georgia, University of-GA  'B'              6:48.69    6:42.38 B+      34  
     1) Cregar, Bill M 20               2) Arnold, Michael S 19           
     3) Parker, Adam N 19               4) Grodzki, Martin P 18           
              23.51       49.41 (49.41)   1:15.25 (1:15.25)   1:40.27 (1:40.27)
        2:03.39 (23.12)     2:29.26 (48.99)   2:56.22 (1:15.95)   3:22.20 (1:41.93)
        3:45.49 (23.29)     4:10.83 (48.63)   4:36.61 (1:14.41)   5:02.37 (1:40.17)
        5:24.93 (22.56)     5:50.65 (48.28)   6:16.96 (1:14.59)   6:42.38 (1:40.01)
  3 University of Florida-FL  'A'               6:40.00    6:43.47         32  
     1) Norton, Matthew J 19            2) Martinez, Raul E 20            
     3) Sommer, Scott B 18              4) Martin, Alexander S 20         
              22.77       48.21 (48.21)   1:13.94 (1:13.94)   1:40.03 (1:40.03)
        2:03.11 (23.08)     2:28.44 (48.41)   2:55.04 (1:15.01)   3:21.68 (1:41.65)
        3:44.50 (22.82)     4:10.17 (48.49)   4:36.37 (1:14.69)   5:02.01 (1:40.33)
        5:25.09 (23.08)     5:50.67 (48.66)   6:16.91 (1:14.90)   6:43.47 (1:41.46)
  4 University of Denver Pioneers  'A'               NT    6:43.51         30  
     1) Myers, Clayton Z 19             2) Cox, Jeff B 18                 
     3) Worsley, Cole S 19              4) Summers, Garth K 21            
              23.71       49.32 (49.32)   1:15.07 (1:15.07)   1:40.43 (1:40.43)
        2:03.54 (23.11)     2:29.70 (49.27)   2:56.14 (1:15.71)   3:22.25 (1:41.82)
        3:45.01 (22.76)     4:10.98 (48.73)   4:37.96 (1:15.71)   5:04.83 (1:42.58)
        5:27.41 (22.58)     5:52.38 (47.55)   6:17.88 (1:13.05)   6:43.51 (1:38.68)
  5 Harvard Men's Swimming-NE  'A'              6:37.99    6:50.26         28  
     1) Yntema, Douwe T 20              2) McIntee, Brendan C 18          
     3) McLean, Matthew R 19            4) Brunnick, Mason P 21           
              23.84       49.53 (49.53)   1:16.03 (1:16.03)   1:42.83 (1:42.83)
        2:05.93 (23.10)     2:31.93 (49.10)   2:58.67 (1:15.84)   3:25.05 (1:42.22)
        3:48.14 (23.09)     4:14.03 (48.98)   4:40.72 (1:15.67)   5:07.30 (1:42.25)
        5:31.08 (23.78)     5:57.54 (50.24)   6:24.33 (1:17.03)   6:50.26 (1:42.96)
  6 University of Denver Pioneers  'B'               NT    6:56.70         26  
     1) Pennington, Tyler R 19          2) Madaras, Scott E 22            
     3) Giddens, Jay P 19               4) Maguire, Mark H 18             
              24.29       50.59 (50.59)   1:17.45 (1:17.45)   1:43.94 (1:43.94)
        2:06.95 (23.01)     2:33.00 (49.06)   2:59.96 (1:16.02)   3:26.26 (1:42.32)
        3:50.15 (23.89)     4:17.18 (50.92)   4:45.12 (1:18.86)   5:12.78 (1:46.52)
        5:36.77 (23.99)     6:03.51 (50.73)   6:30.56 (1:17.78)   6:56.70 (1:43.92)
  7 Harvard Men's Swimming-NE  'B'              6:46.05    6:56.95         24  
     1) Roop, Gregory N 19              2) Janney, Niall M 19             
     3) McKellar, Rick R 21             4) Kaminske, Matthew R 19         
              23.70       49.75 (49.75)   1:16.72 (1:16.72)   1:42.61 (1:42.61)
        2:06.57 (23.96)     2:32.86 (50.25)   2:59.10 (1:16.49)   3:25.79 (1:43.18)
        3:49.14 (23.35)     4:15.24 (49.45)   4:42.12 (1:16.33)   5:09.56 (1:43.77)
        5:34.53 (24.97)     6:01.95 (52.39)   6:29.61 (1:20.05)   6:56.95 (1:47.39)
  8 University of Denver Pioneers  'C'               NT    7:02.93        
     1) Severns, Caleb M 21             2) Giddens, Jeff D 21             
     3) Hagen, Tyler T 18               4) Iwanicki, Nick G 19            
              24.25       50.78 (50.78)   1:18.00 (1:18.00)   1:45.49 (1:45.49)
        2:09.03 (23.54)     2:35.91 (50.42)   3:03.36 (1:17.87)   3:30.47 (1:44.98)
        3:54.59 (24.12)     4:21.30 (50.83)   4:49.00 (1:18.53)   5:16.54 (1:46.07)
        5:39.91 (23.37)     6:06.23 (49.69)   6:34.76 (1:18.22)   7:02.93 (1:46.39)
 -- University of Florida-FL  'B'                    NT        SCR        
 
Event 407  Men 50 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
          19.35  A
          20.31  B
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  - Time Trial
  1 Jennings, Craig J         21 Georgia-GA                NT      19.89 B      
 
                   Combined Team Scores - Through Event 407                    
 
  1. Georgia, University of             1983   2. University of Denver Pioneers      1129
  3. University of Florida               901   4. Harvard Men's Swimming              396
  5. Auburn University                    66   6. University of North Carolina W       33
 
                   Women - Team Rankings - Through Event 407                   
 
  1. Georgia, University of             1051   2. University of Denver Pioneers       599
  3. University of Florida               406   4. Auburn University                    33
  4. University of North Carolina W       33                                             
 
                    Men - Team Rankings - Through Event 407                    
 
  1. Georgia, University of              932   2. University of Denver Pioneers       530
  3. University of Florida               495   4. Harvard Men's Swimming              396
  5. Auburn University                    33