ACADEMIC INTEGRATION COMPETITIVE EXCELLENCE

IN DIVISION I ATHLETICS

 

Licensed to University of Georgia      HY-TEK's Meet Manager 12/6/2009 04:24 PM
              Georgia Fall Invitational - 12/4/2009 to 12/6/2009               
                                    Results                                    
 
Event 31  Women 200 Yard Backstroke
===============================================================================
        1:53.37  A
        1:59.24  B
    Name               Age School               Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
Championship
  1 Nauta, Chelsea B    20 Georgia-GA           2:01.95    1:58.85 B+      20  
     r:+0.61  29.15       59.63 (30.48)     1:29.86 (30.23)     1:58.85 (28.99)
  2 Gaid, Kelsey P      18 Georgia-GA           1:59.20    1:58.96 B+      17  
     r:+0.64  28.32       58.46 (30.14)     1:28.77 (30.31)     1:58.96 (30.19)
  3 Mangimelli, Jana L  18 Georgia-GA           1:59.41    1:59.01 B+      16  
     r:+0.66  28.83       58.91 (30.08)     1:29.25 (30.34)     1:59.01 (29.76)
  4 Scroggy, Morgan L   21 Georgia-GA           2:00.45    1:59.02 B       15  
     r:+0.65  29.05       59.91 (30.86)     1:29.97 (30.06)     1:59.02 (29.05)
  5 Milberg, Kirsten M  18 Denver Pioneers      2:00.72    1:59.65         14  
     r:+0.56  28.35       57.91 (29.56)     1:28.28 (30.37)     1:59.65 (31.37)
  6 Pold, Anna          18 FLOR-FL              2:03.77    2:01.41         13  
     r:+0.68  28.78       59.42 (30.64)     1:30.38 (30.96)     2:01.41 (31.03)
  7 Shickora, Kristen   19 Georgia-GA           2:03.61    2:01.56         12  
     r:+0.62  28.44       58.92 (30.48)     1:30.25 (31.33)     2:01.56 (31.31)
  8 Taylor, Kaitlin M   18 FLOR-FL              2:05.06    2:05.02         11  
     r:+0.60  29.51     1:00.92 (31.41)     1:32.91 (31.99)     2:05.02 (32.11)
Consolation
  9 Motsinger, Katy J   20 Denver Pioneers      2:05.65    2:03.69          9  
     r:+0.60  28.71     1:00.49 (31.78)     1:32.69 (32.20)     2:03.69 (31.00)
 10 Collins, Blair O    18 FLOR-FL              2:06.05    2:04.04          7  
     r:+0.63  29.29     1:00.47 (31.18)     1:32.37 (31.90)     2:04.04 (31.67)
 11 Needham, Michelle   19 Denver Pioneers      2:05.76    2:04.89          6  
     r:+0.65  29.47     1:01.24 (31.77)     1:33.56 (32.32)     2:04.89 (31.33)
 12 Beins, Bailey M     19 Denver Pioneers      2:07.67    2:07.35          5  
     r:+0.55  29.68     1:01.74 (32.06)     1:34.58 (32.84)     2:07.35 (32.77)
 13 Nagy, Julia C       17 FLOR-FL              2:06.74    2:08.36          4  
     r:+0.61  30.74     1:03.33 (32.59)     1:36.13 (32.80)     2:08.36 (32.23)
 14 Solberg, Nicole M   18 Denver Pioneers      2:17.48    2:14.36          3  
     r:+0.63  31.47     1:05.17 (33.70)     1:40.23 (35.06)     2:14.36 (34.13)
 
Event 31  Women 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Gaid, Kelsey P            18 Georgia-GA           1:59.82    1:59.20 B+     
     r:+0.65  28.37       58.64 (30.27)     1:29.01 (30.37)     1:59.20 (30.19)
  2 Mangimelli, Jana L        18 Georgia-GA           1:59.78    1:59.41        
     r:+0.62  28.47       58.89 (30.42)     1:29.25 (30.36)     1:59.41 (30.16)
  3 Scroggy, Morgan L         21 Georgia-GA                NT    2:00.45        
     r:+0.71  28.29       58.93 (30.64)     1:29.56 (30.63)     2:00.45 (30.89)
  4 Milberg, Kirsten M        18 Denver Pioneers      2:02.12    2:00.72        
     r:+0.58  28.95       58.86 (29.91)     1:29.69 (30.83)     2:00.72 (31.03)
  5 Nauta, Chelsea B          20 Georgia-GA           2:00.64    2:01.95        
     r:+0.61  28.98       59.62 (30.64)     1:30.72 (31.10)     2:01.95 (31.23)
  6 Shickora, Kristen T       19 Georgia-GA           2:02.57    2:03.61        
     r:+0.65  28.45       59.47 (31.02)     1:31.64 (32.17)     2:03.61 (31.97)
  7 Pold, Anna                18 FLOR-FL              2:00.70    2:03.77        
     r:+0.60  29.17       59.91 (30.74)     1:31.54 (31.63)     2:03.77 (32.23)
  8 Taylor, Kaitlin M         18 FLOR-FL              2:04.50    2:05.06        
     r:+0.60  29.60     1:01.12 (31.52)     1:33.24 (32.12)     2:05.06 (31.82)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Motsinger, Katy J         20 Denver Pioneers      2:11.65    2:05.65        
     r:+4.53  28.68     1:00.18 (31.50)     1:33.03 (32.85)     2:05.65 (32.62)
 10 Needham, Michelle M       19 Denver Pioneers      2:08.11    2:05.76        
     r:+0.64  29.17     1:00.95 (31.78)     1:33.72 (32.77)     2:05.76 (32.04)
 11 Collins, Blair O          18 FLOR-FL              2:05.80    2:06.05        
     r:+0.60  29.58     1:01.42 (31.84)     1:33.97 (32.55)     2:06.05 (32.08)
 12 Nagy, Julia C             17 FLOR-FL              2:05.00    2:06.74        
     r:+0.67  30.10     1:01.73 (31.63)     1:34.28 (32.55)     2:06.74 (32.46)
 13 Beins, Bailey M           19 Denver Pioneers      2:08.68    2:07.67        
     r:+0.55  29.49     1:01.69 (32.20)     1:34.94 (33.25)     2:07.67 (32.73)
 14 Solberg, Nicole M         18 Denver Pioneers           NT    2:17.48        
     r:+0.66  31.77     1:06.09 (34.32)     1:42.21 (36.12)     2:17.48 (35.27)
 -- English, Lauren A         20 Georgia-GA                NT         NS        
      Declared false start
 -- Showalter, Corinne A      19 FLOR-FL              2:02.50        SCR        
 -- Ramirez, Lily G           16 FLOR-FL              2:00.20        SCR        
 -- Spofforth, Gemma M        18 FLOR-FL              1:57.50        SCR        
 -- Crippen, Teresa M         18 FLOR-FL              1:59.00        SCR        
 -- Suppan, Alex I            18 Denver Pioneers           NT        SCR        
 -- Peterson, Sarah M         18 FLOR-FL              2:02.50        SCR        
 -- Costa-Schmid, Melania F   20 FLOR-FL              2:05.00        SCR        
 -- Smith, Kirsten            19 FLOR-FL              2:02.00        SCR        
 -- Stafford, Shara E         18 FLOR-FL              2:01.50        SCR        
 -- Lowe, Jemma L             18 FLOR-FL              2:04.00        SCR        
 
Event 32  Men 200 Yard Backstroke
===============================================================================
        1:41.53  A
        1:46.60  B
    Name               Age School               Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
Championship
  1 Grodzki, Martin P   18 Georgia-GA           1:48.99    1:47.96         20  
     r:+0.60  25.45       53.08 (27.63)     1:20.99 (27.91)     1:47.96 (26.97)
  2 Parker, Adam N      19 Georgia-GA           1:50.39    1:49.20         17  
     r:+0.58  26.22       53.66 (27.44)     1:21.51 (27.85)     1:49.20 (27.69)
  3 Howell, Brian S     18 FLOR-FL              1:51.93    1:50.83         16  
     r:+0.63  26.62       54.29 (27.67)     1:22.64 (28.35)     1:50.83 (28.19)
  4 Totura, Gannon K    21 Denver Pioneers      1:52.22    1:50.88         15  
     r:+0.58  26.37       54.39 (28.02)     1:22.48 (28.09)     1:50.88 (28.40)
  5 Hall, Shane M       19 Georgia-GA           1:54.37    1:50.93         14  
     r:+0.66  25.83       54.29 (28.46)     1:23.02 (28.73)     1:50.93 (27.91)
  6 Severns, Caleb M    21 Denver Pioneers      1:53.94    1:51.92         13  
     r:+0.74  26.27       54.52 (28.25)     1:23.34 (28.82)     1:51.92 (28.58)
  7 Thompson, Chris R   21 Georgia-GA           1:52.44    1:52.10         12  
     r:+0.62  26.04       53.98 (27.94)     1:22.85 (28.87)     1:52.10 (29.25)
  8 Yntema, Douwe T     20 HARV-NE              1:53.65    1:52.62         11  
     r:+0.65  26.88       55.35 (28.47)     1:24.10 (28.75)     1:52.62 (28.52)
Consolation
  9 Lainhart, Hunter C  21 Georgia-GA           1:54.67    1:50.96          9  
     r:+0.63  26.74       55.27 (28.53)     1:23.41 (28.14)     1:50.96 (27.55)
 10 Pelton, Gregory H   19 HARV-NE              1:56.14    1:53.00          7  
     r:+0.62  27.28       56.36 (29.08)     1:24.90 (28.54)     1:53.00 (28.10)
 11 Bonus, Drew L       18 Denver Pioneers      1:56.23    1:54.31          6  
     r:+0.62  26.90       55.75 (28.85)     1:25.26 (29.51)     1:54.31 (29.05)
 12 Mannion, Jamie P    20 HARV-NE              1:56.12    1:55.45          5  
     r:+0.60  28.10       57.34 (29.24)     1:26.35 (29.01)     1:55.45 (29.10)
 13 Giddens, Jeff D     21 Denver Pioneers      1:57.02    1:55.57          4  
     r:+0.68  26.63       56.24 (29.61)     1:26.42 (30.18)     1:55.57 (29.15)
 14 Torgerson, Chase D  20 Denver Pioneers      1:58.16    1:58.53          3  
     r:+0.56  27.16       56.98 (29.82)     1:28.04 (31.06)     1:58.53 (30.49)
 
Event 32  Men 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Grodzki, Martin P         18 Georgia-GA           1:52.22    1:48.99        
     r:+0.61  25.83       53.30 (27.47)     1:21.66 (28.36)     1:48.99 (27.33)
  2 Parker, Adam N            19 Georgia-GA           1:51.77    1:50.39        
     r:+0.59  26.64       54.31 (27.67)     1:22.27 (27.96)     1:50.39 (28.12)
  3 Howell, Brian S           18 FLOR-FL              1:51.50    1:51.93        
     r:+0.66  27.39       55.56 (28.17)     1:23.85 (28.29)     1:51.93 (28.08)
  4 Totura, Gannon K          21 Denver Pioneers      1:54.48    1:52.22        
     r:+0.60  26.57       54.67 (28.10)     1:23.35 (28.68)     1:52.22 (28.87)
  5 Thompson, Chris R         21 Georgia-GA                NT    1:52.44        
     r:+0.67  26.31       54.73 (28.42)     1:23.81 (29.08)     1:52.44 (28.63)
  6 Yntema, Douwe T           20 HARV-NE              1:52.50    1:53.65        
     r:+0.64  26.83       55.43 (28.60)     1:24.40 (28.97)     1:53.65 (29.25)
  7 Severns, Caleb M          21 Denver Pioneers      1:56.85    1:53.94        
     r:+0.69  26.87       55.76 (28.89)     1:25.25 (29.49)     1:53.94 (28.69)
  8 Hall, Shane M             19 Georgia-GA           1:57.39    1:54.37        
     r:+0.71  26.59       55.92 (29.33)     1:25.63 (29.71)     1:54.37 (28.74)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Lainhart, Hunter C        21 Georgia-GA           1:49.12    1:54.67        
     r:+0.63  26.36       54.93 (28.57)     1:24.32 (29.39)     1:54.67 (30.35)
 10 Mannion, Jamie P          20 HARV-NE              1:53.38    1:56.12        
     r:+0.57  28.03       57.88 (29.85)     1:27.18 (29.30)     1:56.12 (28.94)
 11 Pelton, Gregory H         19 HARV-NE              1:47.40    1:56.14        
     r:+0.60  27.17       56.02 (28.85)     1:25.79 (29.77)     1:56.14 (30.35)
 12 Bonus, Drew L             18 Denver Pioneers      1:57.64    1:56.23        
     r:+0.63  27.96       57.79 (29.83)     1:27.59 (29.80)     1:56.23 (28.64)
 13 Giddens, Jeff D           21 Denver Pioneers      2:03.48    1:57.02        
     r:+0.58  26.75       56.14 (29.39)     1:26.58 (30.44)     1:57.02 (30.44)
 14 Torgerson, Chase D        20 Denver Pioneers      2:05.74    1:58.16        
     r:+0.67  27.20       56.66 (29.46)     1:27.09 (30.43)     1:58.16 (31.07)
 -- Orban, John B             18 FLOR-FL              1:53.00        SCR        
 -- Stahley, Austin C         20 Georgia-GA           1:52.38        SCR        
 -- Pinzon, Omar A            17 FLOR-FL              1:45.00        SCR        
 -- Rudolf, Roland            23 FLOR-FL              1:44.50        SCR        
 -- Myers, Clayton Z          19 Denver Pioneers      2:03.50        SCR        
 -- Joyce, Michael P          19 FLOR-FL              1:53.00        SCR        
 -- Crescimbeni, Jose E       18 FLOR-FL              1:53.00        SCR        
 -- Crete, Christopher R      20 FLOR-FL              1:52.00        SCR        
 
Event 33  Women 100 Yard Freestyle
===============================================================================
          47.84  A
          50.23  B
    Name               Age School               Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
Championship
  1 Schmitt, Allison R  19 Georgia-GA             49.71      48.60 B       20  
     r:+0.55  23.63       48.60 (24.97)                                        
  2 Malagon, Erica M    19 Georgia-GA             50.41      50.28         17  
     r:+0.60  24.40       50.28 (25.88)                                        
  3 Greeves, Melissa J  21 Denver Pioneers        51.34      50.35         16  
              24.51       50.35 (25.84)                                        
  4 McNichols, Kelly N  21 Georgia-GA             51.08      51.12         15  
              24.72       51.12 (26.40)                                        
  5 Caprioglio, Lisa M  21 Georgia-GA             51.51      51.51         14  
     r:+0.81  25.08       51.51 (26.43)                                        
  6 Schmid, Kristin M   18 Denver Pioneers        51.90      51.84         13  
     r:+0.66  24.88       51.84 (26.96)                                        
  7 Botek, Anne-marie   21 Georgia-GA             50.03      58.76         12  
              22.50       58.76 (36.26)                                        
 -- Monsees, Courtney   20 Georgia-GA             50.75         NS        
      Declared false start
Consolation
  9 Lopez, Coral R      21 FLOR-FL                52.51      52.41          9  
              25.56       52.41 (26.85)                                        
 10 Ettelson, Hayley C  20 Denver Pioneers        52.83      52.48          7  
              25.53       52.48 (26.95)                                        
 11 Turnadzic, Maida    18 FLOR-FL                52.63      53.11          6  
              25.83       53.11 (27.28)                                        
 12 Nagy, Julia C       17 FLOR-FL                53.12      53.19          5  
              25.79       53.19 (27.40)                                        
 13 Miner, Cimone N     18 Denver Pioneers        54.23      53.78          4  
     r:+0.80  25.92       53.78 (27.86)                                        
 14 McGinnis, Racheal   18 Denver Pioneers        54.84      55.27          3  
              26.26       55.27 (29.01)                                        
 
Event 33  Women 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Schmitt, Allison R        19 Georgia-GA             49.65      49.71 B      
     r:+0.55  24.11       49.71 (25.60)                                        
  2 Botek, Anne-marie T       21 Georgia-GA             52.11      50.03 B+     
              24.17       50.03 (25.86)                                        
  3 Scroggy, Morgan L         21 Georgia-GA             49.82      50.25        
              24.62       50.25 (25.63)                                        
  4 Malagon, Erica M          19 Georgia-GA             51.42      50.41        
     r:+0.60  24.46       50.41 (25.95)                                        
  5 Monsees, Courtney A       20 Georgia-GA             50.86      50.75        
              24.66       50.75 (26.09)                                        
  6 Kirsteier, Caitlin M      22 Unc Wilmington-NC      51.17      50.85        
              24.59       50.85 (26.26)                                        
  7 McNichols, Kelly N        21 Georgia-GA             50.94      51.08        
     r:+0.57  24.46       51.08 (26.62)                                        
  8 Greeves, Melissa J        21 Denver Pioneers        52.69      51.34        
              25.06       51.34 (26.28)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Caprioglio, Lisa M        21 Georgia-GA             51.65      51.51        
              24.68       51.51 (26.83)                                        
 10 Schmid, Kristin M         18 Denver Pioneers        53.00      51.90        
     r:+0.68  25.08       51.90 (26.82)                                        
 11 Lopez, Coral R            21 FLOR-FL                52.70      52.51        
              25.46       52.51 (27.05)                                        
 12 Turnadzic, Maida          18 FLOR-FL                52.00      52.63        
              25.48       52.63 (27.15)                                        
 13 Ettelson, Hayley C        20 Denver Pioneers        54.53      52.83        
              25.84       52.83 (26.99)                                        
 14 Nagy, Julia C             17 FLOR-FL                52.00      53.12        
              25.68       53.12 (27.44)                                        
 15 Miner, Cimone N           18 Denver Pioneers        55.34      54.23        
              25.81       54.23 (28.42)                                        
 16 McGinnis, Racheal T       18 Denver Pioneers        55.20      54.84        
              25.95       54.84 (28.89)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 17 Solberg, Nicole M         18 Denver Pioneers           NT      56.94        
              27.30       56.94 (29.64)                                        
 -- Romano, Megan R           18 Georgia-GA             50.22         NS        
      Declared false start
 -- Napier, Stephanie L       18 FLOR-FL                51.99        SCR        
 -- Spofforth, Gemma M        18 FLOR-FL                49.50        SCR        
 -- Beins, Bailey M           19 Denver Pioneers        54.64        SCR        
 -- Kemp, Elizabeth A         21 FLOR-FL                50.00        SCR        
 -- Stafford, Shara E         18 FLOR-FL                49.70        SCR        
 -- Smith, Kirsten            19 FLOR-FL                51.80        SCR        
 -- Ramirez, Lily G           16 FLOR-FL                51.50        SCR        
 -- Bateman, Sarah B          18 FLOR-FL                51.10        SCR        
 
Event 34  Men 100 Yard Freestyle
===============================================================================
          42.26  A
          44.37  B
    Name               Age School               Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
Championship
  1 Jennings, Craig J   21 Georgia-GA             45.10      44.23 B+      20  
     r:+0.76  21.22       44.23 (23.01)                                        
  2 Arnold, Michael S   19 Georgia-GA             45.41      44.46         17  
     r:+0.65  21.43       44.46 (23.03)                                        
  3 Kata, Martin P      20 Georgia-GA             45.82      44.93         16  
     r:+0.70  21.54       44.93 (23.39)                                        
  4 Frankenfeld, Kevin  20 Georgia-GA             45.00      44.98         15  
              21.81       44.98 (23.17)                                        
  5 Norton, Matthew J   19 FLOR-FL                45.86      45.35         14  
     r:+0.78  21.70       45.35 (23.65)                                        
  6 Martinez, Raul E    20 FLOR-FL                46.07      46.09         13  
     r:+0.78  22.07       46.09 (24.02)                                        
  7 Green, Richmond R   21 Georgia-GA             46.07      46.21         12  
     r:+0.70  22.15       46.21 (24.06)                                        
  8 Storie, Logan W     19 FLOR-FL                45.75      46.87         11  
     r:+0.47  22.24       46.87 (24.63)                                        
Consolation
  9 Sommer, Scott B     18 FLOR-FL                46.08      45.99          9  
              22.20       45.99 (23.79)                                        
 10 Worsley, Cole S     19 Denver Pioneers        46.80      46.71          7  
     r:+0.74  22.55       46.71 (24.16)                                        
 11 Swan, Stephen R     19 Georgia-GA             47.43      47.13          6  
     r:+0.60  22.95       47.13 (24.18)                                        
 12 Yuan, Michael J     19 FLOR-FL                47.17      47.34          5  
              22.92       47.34 (24.42)                                        
 13 McKellar, Rick R    21 HARV-NE                48.16      47.35          4  
     r:+0.57  22.96       47.35 (24.39)                                        
 14 Roop, Gregory N     19 HARV-NE                48.26      47.62          3  
     r:+0.74  23.07       47.62 (24.55)                                        
 15 Iwanicki, Nick G    19 Denver Pioneers        48.11      47.83          2  
     r:+0.74  23.22       47.83 (24.61)                                        
 16 McIntee, Brendan C  18 HARV-NE                47.98      47.98          1  
     r:+0.68  23.13       47.98 (24.85)                                        
C - Final
 17 Giddens, Jay P      19 Denver Pioneers        48.75      47.13        
     r:+0.72  22.89       47.13 (24.24)                                        
 18 Bonus, Teddy R      21 Denver Pioneers        48.39      47.80        
              23.19       47.80 (24.61)                                        
 19 Hagen, Tyler T      18 Denver Pioneers        48.60      48.35        
     r:+0.78  23.33       48.35 (25.02)                                        
 20 Tappy, Clark A      19 Denver Pioneers        49.31      48.93        
     r:+0.63  23.77       48.93 (25.16)                                        
 
Event 34  Men 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Frankenfeld, Kevin P      20 Georgia-GA             45.83      45.00        
     r:+0.70  21.79       45.00 (23.21)                                        
  2 Jennings, Craig J         21 Georgia-GA             45.54      45.10        
              21.44       45.10 (23.66)                                        
  3 Arnold, Michael S         19 Georgia-GA             45.53      45.41        
              22.13       45.41 (23.28)                                        
  4 Storie, Logan W           19 FLOR-FL                46.20      45.75        
     r:+0.53  22.03       45.75 (23.72)                                        
  5 Kata, Martin P            20 Georgia-GA             47.01      45.82        
     r:+0.66  21.50       45.82 (24.32)                                        
  6 Norton, Matthew J         19 FLOR-FL                45.00      45.86        
              22.17       45.86 (23.69)                                        
  7 Martinez, Raul E          20 FLOR-FL                46.20      46.07        
              22.15       46.07 (23.92)                                        
  7 Green, Richmond R         21 Georgia-GA             47.98      46.07        
              21.92       46.07 (24.15)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Sommer, Scott B           18 FLOR-FL                45.90      46.08        
     r:+0.75  22.36       46.08 (23.72)                                        
 10 Worsley, Cole S           19 Denver Pioneers        48.06      46.80        
     r:+0.62  22.23       46.80 (24.57)                                        
 11 Yuan, Michael J           19 FLOR-FL                46.40      47.17        
              22.68       47.17 (24.49)                                        
 12 Swan, Stephen R           19 Georgia-GA             47.47      47.43        
              23.04       47.43 (24.39)                                        
 13 McIntee, Brendan C        18 HARV-NE                46.76      47.98        
     r:+0.51  23.24       47.98 (24.74)                                        
 14 Iwanicki, Nick G          19 Denver Pioneers        47.99      48.11        
     r:+0.75  23.38       48.11 (24.73)                                        
 15 McKellar, Rick R          21 HARV-NE                48.33      48.16        
     r:+0.59  23.38       48.16 (24.78)                                        
 16 Roop, Gregory N           19 HARV-NE                46.08      48.26        
     r:+0.75  23.30       48.26 (24.96)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 17 Bonus, Teddy R            21 Denver Pioneers        51.78      48.39        
              23.16       48.39 (25.23)                                        
 18 Hagen, Tyler T            18 Denver Pioneers           NT      48.60        
     r:+0.77  23.54       48.60 (25.06)                                        
 19 Huen, Gabriel A           20 FLOR-FL                46.80      48.63        
     r:+0.76  23.71       48.63 (24.92)                                        
 20 Giddens, Jay P            19 Denver Pioneers        47.69      48.75        
     r:+0.74  23.45       48.75 (25.30)                                        
 21 Tappy, Clark A            19 Denver Pioneers        49.53      49.31        
     r:+0.89  23.90       49.31 (25.41)                                        
 22 Severns, Caleb M          21 Denver Pioneers        49.01      50.18        
     r:+0.80  24.11       50.18 (26.07)                                        
 -- Madaras, Scott E          22 Denver Pioneers        47.57         NS        
      Declared false start
 -- Turner, James E           19 FLOR-FL                45.90        SCR        
 -- Martin, Cameron B         18 FLOR-FL                46.80        SCR        
 -- Martin, Alexander S       20 FLOR-FL                46.80        SCR        
 -- Jordan, Jonathan D        18 FLOR-FL                46.50        SCR        
 -- Fraser, Shaune D          20 FLOR-FL                43.90        SCR        
 -- Fraser, Brett M           19 FLOR-FL                45.00        SCR        
 -- Raymond, Jeffrey C        19 FLOR-FL                45.50        SCR        
 -- Systermans, Pholien S     19 FLOR-FL                45.20        SCR        
 -- Davelaar, Rodion R        18 FLOR-FL                46.10        SCR        
 -- Dwyer, Conor J            20 FLOR-FL                44.80        SCR        
 
Event 35  Women 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        2:10.32  A
        2:16.83  B
    Name               Age School               Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
Championship
  1 McKeehan, Michelle  19 Georgia-GA           2:17.18    2:15.32 B+      20  
              31.24     1:05.30 (34.06)     1:40.17 (34.87)     2:15.32 (35.15)
  2 Victoria, Daniela   18 FLOR-FL              2:22.56    2:17.70         17  
              30.23     1:04.82 (34.59)     1:41.15 (36.33)     2:17.70 (36.55)
  3 Kittle, Grace A     20 Denver Pioneers      2:20.03    2:18.68         16  
              32.14     1:07.30 (35.16)     1:42.71 (35.41)     2:18.68 (35.97)
  4 Lajnef, Sarra       20 FLOR-FL              2:19.42    2:19.39         15  
              31.10     1:05.91 (34.81)     1:42.66 (36.75)     2:19.39 (36.73)
  5 Nicponski, Sara R   20 Georgia-GA           2:17.02    2:19.81         14  
              31.28     1:06.27 (34.99)     1:42.71 (36.44)     2:19.81 (37.10)
  6 Pike, Carly R       18 FLOR-FL              2:22.60    2:20.51         13  
              32.40     1:08.26 (35.86)     1:44.83 (36.57)     2:20.51 (35.68)
  7 Haase, Colleen H    20 Georgia-GA           2:18.13    2:22.80         12  
              31.68     1:07.55 (35.87)     1:44.60 (37.05)     2:22.80 (38.20)
  8 Ballatore, Angelin  19 FLOR-FL              2:24.50    2:24.57         11  
     r:+0.71  33.15     1:09.64 (36.49)     1:47.15 (37.51)     2:24.57 (37.42)
Consolation
  9 Sullivan, Shannon   20 Denver Pioneers      2:25.57    2:23.71          9  
              32.69     1:08.82 (36.13)     1:46.02 (37.20)     2:23.71 (37.69)
 10 Foley, Megan A      19 Denver Pioneers      2:27.68    2:24.58          7  
              32.82     1:09.72 (36.90)     1:47.09 (37.37)     2:24.58 (37.49)
 11 Ladner, Sara N      19 Denver Pioneers      2:33.96    2:32.52          6  
              35.05     1:13.69 (38.64)     1:52.87 (39.18)     2:32.52 (39.65)
 
Event 35  Women 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Nicponski, Sara R         20 Georgia-GA           2:15.83    2:17.02        
              30.91     1:05.28 (34.37)     1:40.57 (35.29)     2:17.02 (36.45)
  2 McKeehan, Michelle E      19 Georgia-GA           2:19.39    2:17.18        
              31.59     1:06.51 (34.92)     1:41.94 (35.43)     2:17.18 (35.24)
  3 Haase, Colleen H          20 Georgia-GA           2:18.41    2:18.13        
              30.41     1:05.03 (34.62)     1:41.32 (36.29)     2:18.13 (36.81)
  4 Lajnef, Sarra             20 FLOR-FL              2:19.80    2:19.42        
              31.87     1:07.02 (35.15)     1:43.33 (36.31)     2:19.42 (36.09)
  5 Kittle, Grace A           20 Denver Pioneers      2:21.48    2:20.03        
     r:+0.64  32.05     1:07.57 (35.52)     1:43.90 (36.33)     2:20.03 (36.13)
  6 Victoria, Daniela         18 FLOR-FL              2:19.80    2:22.56        
              32.50     1:08.80 (36.30)     1:45.49 (36.69)     2:22.56 (37.07)
  7 Pike, Carly R             18 FLOR-FL              2:22.00    2:22.60        
              32.70     1:08.79 (36.09)     1:45.99 (37.20)     2:22.60 (36.61)
  8 Ballatore, Angelina R     19 FLOR-FL              2:22.00    2:24.50        
              33.48     1:10.16 (36.68)     1:47.23 (37.07)     2:24.50 (37.27)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Sullivan, Shannon P       20 Denver Pioneers      2:29.42    2:25.57        
              33.27     1:09.51 (36.24)     1:47.02 (37.51)     2:25.57 (38.55)
 10 Foley, Megan A            19 Denver Pioneers      2:27.13    2:27.68        
              33.57     1:11.24 (37.67)     1:49.19 (37.95)     2:27.68 (38.49)
 11 Ladner, Sara N            19 Denver Pioneers           NT    2:33.96        
              35.35     1:14.32 (38.97)     1:54.06 (39.74)     2:33.96 (39.90)
 -- Smith, Kirsten            19 FLOR-FL              2:22.00        SCR        
 -- Rogers, Lindsey K         18 FLOR-FL              2:24.50        SCR        
 
Event 36  Men 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        1:54.25  A
        1:59.96  B
    Name               Age School               Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
Championship
  1 Cregar, Bill M      20 Georgia-GA           2:07.82    2:03.08         20  
              28.16       59.71 (31.55)     1:31.54 (31.83)     2:03.08 (31.54)
  2 Lehtonen, John R    19 FLOR-FL              2:07.64    2:04.95         17  
     r:+0.37  29.04     1:01.12 (32.08)     1:33.10 (31.98)     2:04.95 (31.85)
  3 Maguire, Mark H     18 Denver Pioneers      2:06.13    2:05.02         16  
              28.33     1:00.17 (31.84)     1:32.37 (32.20)     2:05.02 (32.65)
  4 Wurzbacher, Owen M  18 HARV-NE              2:07.65    2:05.90         15  
     r:+0.67  27.59       59.47 (31.88)     1:32.43 (32.96)     2:05.90 (33.47)
  5 Myers, Clayton Z    19 Denver Pioneers      2:08.31    2:06.18         14  
     r:+0.78  27.79       59.64 (31.85)     1:32.87 (33.23)     2:06.18 (33.31)
  6 Stahley, Austin C   20 Georgia-GA           2:07.53    2:06.22         13  
              28.37     1:00.17 (31.80)     1:32.71 (32.54)     2:06.22 (33.51)
  7 Barrett, Robert S   18 Denver Pioneers      2:07.86    2:07.03         12  
     r:+0.82  28.48     1:00.90 (32.42)     1:33.88 (32.98)     2:07.03 (33.15)
  8 Roberson, Bret S    18 Georgia-GA           2:08.16    2:08.02         11  
     r:+0.73  28.87     1:01.09 (32.22)     1:34.38 (33.29)     2:08.02 (33.64)
Consolation
  9 Francis, Ian P      19 Denver Pioneers      2:08.48    2:06.97          9  
              27.89       59.30 (31.41)     1:32.55 (33.25)     2:06.97 (34.42)
 10 Howell, Brian S     18 FLOR-FL              2:11.11    2:09.22          7  
     r:+0.53  29.38     1:01.96 (32.58)     1:35.62 (33.66)     2:09.22 (33.60)
 11 Lindgren, Robin C   20 Denver Pioneers      2:09.71    2:09.30          6  
     r:+0.80  28.55     1:00.94 (32.39)     1:34.62 (33.68)     2:09.30 (34.68)
 12 Lee, Andy W         18 Denver Pioneers      2:11.24    2:10.33          5  
              29.77     1:03.07 (33.30)     1:36.49 (33.42)     2:10.33 (33.84)
 
Event 36  Men 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Maguire, Mark H           18 Denver Pioneers      2:11.40    2:06.13        
              28.95     1:01.22 (32.27)     1:33.41 (32.19)     2:06.13 (32.72)
  2 Stahley, Austin C         20 Georgia-GA                NT    2:07.53        
              29.24     1:01.88 (32.64)     1:34.65 (32.77)     2:07.53 (32.88)
  3 Lehtonen, John R          19 FLOR-FL              2:05.80    2:07.64        
              28.79     1:00.61 (31.82)     1:33.81 (33.20)     2:07.64 (33.83)
  4 Wurzbacher, Owen M        18 HARV-NE              2:00.82    2:07.65        
     r:+0.73  29.21     1:01.98 (32.77)     1:34.96 (32.98)     2:07.65 (32.69)
  5 Cregar, Bill M            20 Georgia-GA           2:04.39    2:07.82        
     r:+0.60  29.27     1:01.93 (32.66)     1:35.16 (33.23)     2:07.82 (32.66)
  6 Barrett, Robert S         18 Denver Pioneers      2:10.43    2:07.86        
              29.00     1:01.62 (32.62)     1:34.46 (32.84)     2:07.86 (33.40)
  7 Roberson, Bret S          18 Georgia-GA           2:09.06    2:08.16        
     r:+0.69  30.09     1:02.77 (32.68)     1:35.36 (32.59)     2:08.16 (32.80)
  8 Myers, Clayton Z          19 Denver Pioneers           NT    2:08.31        
              28.96     1:02.07 (33.11)     1:35.68 (33.61)     2:08.31 (32.63)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Francis, Ian P            19 Denver Pioneers      2:10.91    2:08.48        
     r:+0.70  28.85     1:01.18 (32.33)     1:34.40 (33.22)     2:08.48 (34.08)
 10 Lindgren, Robin C         20 Denver Pioneers      2:10.23    2:09.71        
     r:+0.79  28.85     1:02.21 (33.36)     1:35.87 (33.66)     2:09.71 (33.84)
 11 Howell, Brian S           18 FLOR-FL              2:08.00    2:11.11        
     r:+0.55  29.95     1:03.58 (33.63)     1:37.40 (33.82)     2:11.11 (33.71)
 12 Lee, Andy W               18 Denver Pioneers      2:15.76    2:11.24        
              29.74     1:03.12 (33.38)     1:37.14 (34.02)     2:11.24 (34.10)
 13 Gerscak, Csaba            20 FLOR-FL              2:12.00    2:13.88        
              30.64     1:04.33 (33.69)     1:39.19 (34.86)     2:13.88 (34.69)
 -- Davelaar, Rodion R        18 FLOR-FL                   NT        SCR        
 -- Davidson, Justin A        20 HARV-NE              2:00.61        SCR        
 -- Kennedy, Robert K         19 FLOR-FL              2:04.80        SCR        
 
Event 37  Women 200 Yard Butterfly
===============================================================================
        1:54.95  A
        2:00.69  B
    Name               Age School               Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
Championship
  1 Broome, Annie E     21 Georgia-GA           1:58.57    1:57.32 B       20  
              26.62       56.26 (29.64)     1:26.85 (30.59)     1:57.32 (30.47)
  2 Fish, Abbie M       19 Georgia-GA           2:00.24    1:59.20 B+      17  
     r:+0.56  27.47       57.85 (30.38)     1:28.70 (30.85)     1:59.20 (30.50)
  3 Cartwright, Lauren  20 Georgia-GA           2:00.14    2:00.58 B+      16  
     r:+0.76  26.91       56.87 (29.96)     1:28.32 (31.45)     2:00.58 (32.26)
  4 Mangimelli, Jana L  18 Georgia-GA           2:01.90    2:01.37         15  
              27.94       58.68 (30.74)     1:30.41 (31.73)     2:01.37 (30.96)
  5 Greeves, Melissa J  21 Denver Pioneers      2:03.20    2:01.45         14  
              27.61       58.60 (30.99)     1:30.26 (31.66)     2:01.45 (31.19)
  6 Pold, Anna          18 FLOR-FL              2:03.14    2:02.66         13  
              28.00       59.11 (31.11)     1:31.04 (31.93)     2:02.66 (31.62)
  7 Dean, Olivia G      21 Denver Pioneers      2:04.37    2:02.77         12  
              27.50       58.26 (30.76)     1:30.31 (32.05)     2:02.77 (32.46)
  8 Turnadzic, Maida    18 FLOR-FL              2:02.84    2:03.29         11  
     r:+0.67  27.74       58.87 (31.13)     1:31.14 (32.27)     2:03.29 (32.15)
Consolation
  9 Lehtonen, Eva J     18 FLOR-FL              2:06.96    2:05.07          9  
              28.82     1:00.48 (31.66)     1:32.53 (32.05)     2:05.07 (32.54)
 10 Taylor, Kaitlin M   18 FLOR-FL              2:06.20    2:05.35          7  
              28.57     1:00.61 (32.04)     1:33.39 (32.78)     2:05.35 (31.96)
 11 Ginder, Lisa C      19 Denver Pioneers      2:07.00    2:05.83          6  
              28.26       59.79 (31.53)     1:32.50 (32.71)     2:05.83 (33.33)
 12 Stadler, Brittany   19 Denver Pioneers      2:12.47    2:06.55          5  
              28.84     1:01.06 (32.22)     1:34.20 (33.14)     2:06.55 (32.35)
 13 Suppan, Alex I      18 Denver Pioneers      2:07.56    2:08.01          4  
              28.30     1:00.48 (32.18)     1:34.19 (33.71)     2:08.01 (33.82)
 14 Totura, Tia K       19 Denver Pioneers      2:08.41    2:08.29          3  
              28.98     1:01.26 (32.28)     1:34.34 (33.08)     2:08.29 (33.95)
 -- Milberg, Kirsten M  18 Denver Pioneers      2:06.43         NS        
      Declared false start
 
Event 37  Women 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Broome, Annie E           21 Georgia-GA           1:58.73    1:58.57 B      
              26.49       56.50 (30.01)     1:27.55 (31.05)     1:58.57 (31.02)
  2 Cartwright, Lauren G      20 Georgia-GA           2:01.35    2:00.14 B+     
     r:+0.74  26.81       56.69 (29.88)     1:27.79 (31.10)     2:00.14 (32.35)
  3 Fish, Abbie M             19 Georgia-GA           2:02.14    2:00.24 B+     
     r:+0.72  27.57       58.58 (31.01)     1:29.08 (30.50)     2:00.24 (31.16)
  4 Mangimelli, Jana L        18 Georgia-GA                NT    2:01.90        
              28.17       59.83 (31.66)     1:31.72 (31.89)     2:01.90 (30.18)
  5 Turnadzic, Maida          18 FLOR-FL              2:03.60    2:02.84        
              27.59       58.89 (31.30)     1:31.16 (32.27)     2:02.84 (31.68)
  6 Pold, Anna                18 FLOR-FL              2:03.00    2:03.14        
     r:+0.65  27.87       59.03 (31.16)     1:31.62 (32.59)     2:03.14 (31.52)
  7 Greeves, Melissa J        21 Denver Pioneers      2:04.60    2:03.20        
              27.98       59.46 (31.48)     1:31.42 (31.96)     2:03.20 (31.78)
  8 Bicek, Adrienne L         18 Georgia-GA           1:58.85    2:03.40        
              27.24       58.35 (31.11)     1:30.56 (32.21)     2:03.40 (32.84)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Dean, Olivia G            21 Denver Pioneers      2:06.20    2:04.37        
              28.09       59.66 (31.57)     1:31.51 (31.85)     2:04.37 (32.86)
 10 Taylor, Kaitlin M         18 FLOR-FL              2:05.00    2:06.20        
              28.94     1:00.67 (31.73)     1:33.99 (33.32)     2:06.20 (32.21)
 11 Milberg, Kirsten M        18 Denver Pioneers      2:06.53    2:06.43        
              28.93     1:01.02 (32.09)     1:33.35 (32.33)     2:06.43 (33.08)
 12 Lehtonen, Eva J           18 FLOR-FL              2:03.50    2:06.96        
              29.37     1:01.49 (32.12)     1:33.72 (32.23)     2:06.96 (33.24)
 13 Ginder, Lisa C            19 Denver Pioneers      2:06.97    2:07.00        
     r:+0.70  28.54     1:00.19 (31.65)     1:33.14 (32.95)     2:07.00 (33.86)
 14 Suppan, Alex I            18 Denver Pioneers           NT    2:07.56        
              28.39     1:00.62 (32.23)     1:34.58 (33.96)     2:07.56 (32.98)
 15 Totura, Tia K             19 Denver Pioneers      2:08.38    2:08.41        
              28.44     1:00.70 (32.26)     1:34.00 (33.30)     2:08.41 (34.41)
 16 Stadler, Brittany M       19 Denver Pioneers      2:11.45    2:12.47        
              29.85     1:02.88 (33.03)     1:37.78 (34.90)     2:12.47 (34.69)
-------------------------------------------------------------------------
 -- Ballatore, Angelina R     19 FLOR-FL              2:07.00        SCR        
 -- Scott, Kelsey E           21 Georgia-GA                NT        SCR        
 -- Schmitt, Allison R        19 Georgia-GA                NT        SCR        
 -- Showalter, Corinne A      19 FLOR-FL              2:03.90        SCR        
 -- Kemp, Elizabeth A         21 FLOR-FL              2:02.00        SCR        
 -- Lowe, Jemma L             18 FLOR-FL              1:58.80        SCR        
 -- Caprioglio, Lisa M        21 Georgia-GA           1:59.11        SCR        
 -- Bohunicky, Jamie L        19 FLOR-FL              2:01.80        SCR        
 
Event 38  Men 200 Yard Butterfly
===============================================================================
        1:42.95  A
        1:48.09  B
    Name               Age School               Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
Championship
  1 Dylla, Mark J       20 Georgia-GA           1:47.29    1:44.03 B+      20  
              23.37       49.81 (26.44)     1:16.88 (27.07)     1:44.03 (27.15)
  2 McGraw, Todd T      19 Georgia-GA           1:47.29    1:45.70 B+      17  
     r:+0.74  23.99       50.96 (26.97)     1:18.17 (27.21)     1:45.70 (27.53)
  3 Summers, Garth K    21 Denver Pioneers      1:49.27    1:48.91         16  
     r:+0.72  24.56       52.05 (27.49)     1:20.71 (28.66)     1:48.91 (28.20)
  4 Madaras, Scott E    22 Denver Pioneers      1:51.47    1:49.39         15  
     r:+0.73  24.29       51.84 (27.55)     1:20.08 (28.24)     1:49.39 (29.31)
  5 Benner, Peter T     19 Georgia-GA           1:49.20    1:49.57         14  
              24.09       50.80 (26.71)     1:19.23 (28.43)     1:49.57 (30.34)
  6 Crescimbeni, Jose   18 FLOR-FL              1:51.15    1:50.47         13  
     r:+0.77  25.34       53.38 (28.04)     1:22.15 (28.77)     1:50.47 (28.32)
  7 Gemmell, Andrew D   18 Georgia-GA           1:50.54    1:50.80         12  
     r:+0.80  25.95       54.31 (28.36)     1:22.65 (28.34)     1:50.80 (28.15)
  8 Redmon, Joe S       22 Georgia-GA           1:50.69    1:52.34         11  
     r:+0.73  23.87       51.45 (27.58)     1:21.35 (29.90)     1:52.34 (30.99)
Consolation
  9 Huen, Gabriel A     20 FLOR-FL              1:52.41    1:51.65          9  
              25.27       53.61 (28.34)     1:22.18 (28.57)     1:51.65 (29.47)
 10 Janney, Niall M     19 HARV-NE              1:52.51    1:51.93          7  
              25.47       54.06 (28.59)     1:22.77 (28.71)     1:51.93 (29.16)
 11 Martin, Cameron B   18 FLOR-FL              1:52.45    1:52.62          6  
     r:+0.73  25.67       54.64 (28.97)     1:23.27 (28.63)     1:52.62 (29.35)
 12 Cox, Jeff B         18 Denver Pioneers      1:53.48    1:52.78          5  
     r:+0.59  24.84       53.20 (28.36)     1:22.54 (29.34)     1:52.78 (30.24)
 13 Shrestha, Eric G    21 FLOR-FL              1:52.87    1:52.88          4  
     r:+0.79  26.13       54.93 (28.80)     1:23.89 (28.96)     1:52.88 (28.99)
 14 Ford, Ross P        20 HARV-NE              1:52.76    1:52.97          3  
     r:+0.68  25.04       53.69 (28.65)     1:23.23 (29.54)     1:52.97 (29.74)
 15 Yntema, Douwe T     20 HARV-NE              1:53.54    1:54.28          2  
              25.51       54.50 (28.99)     1:24.31 (29.81)     1:54.28 (29.97)
 16 Cutter, Ryan C      18 HARV-NE              1:53.66    1:54.66          1  
     r:+0.80  25.73       54.84 (29.11)     1:24.96 (30.12)     1:54.66 (29.70)
C - Final
 17 Pennington, Tyler   19 Denver Pioneers      1:55.01    1:53.04        
              25.91       55.13 (29.22)     1:24.60 (29.47)     1:53.04 (28.44)
 18 Schindewolf, Evan   20 HARV-NE              1:57.19    1:54.31        
     r:+0.82  25.79       54.83 (29.04)     1:24.71 (29.88)     1:54.31 (29.60)
 19 Lehtonen, John R    19 FLOR-FL              1:57.29    1:54.45        
     r:+0.37  26.10       54.93 (28.83)     1:24.38 (29.45)     1:54.45 (30.07)
 
Event 38  Men 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 McGraw, Todd T            19 Georgia-GA           1:49.99    1:47.29 B+     
     r:+0.72  24.29       51.45 (27.16)     1:19.38 (27.93)     1:47.29 (27.91)
  1 Dylla, Mark J             20 Georgia-GA           1:49.02    1:47.29 B+     
     r:+0.76  23.99       51.79 (27.80)     1:19.76 (27.97)     1:47.29 (27.53)
  3 Benner, Peter T           19 Georgia-GA                NT    1:49.20        
              24.52       51.91 (27.39)     1:20.14 (28.23)     1:49.20 (29.06)
  4 Summers, Garth K          21 Denver Pioneers      1:51.52    1:49.27        
     r:+0.72  24.59       52.01 (27.42)     1:20.24 (28.23)     1:49.27 (29.03)
  5 Gemmell, Andrew D         18 Georgia-GA           1:52.93    1:50.54        
     r:+0.81  25.36       54.40 (29.04)     1:22.25 (27.85)     1:50.54 (28.29)
  6 Redmon, Joe S             22 Georgia-GA           1:52.45    1:50.69        
              24.90       52.86 (27.96)     1:21.30 (28.44)     1:50.69 (29.39)
  7 Crescimbeni, Jose E       18 FLOR-FL              1:49.40    1:51.15        
     r:+0.76  25.33       53.87 (28.54)     1:22.51 (28.64)     1:51.15 (28.64)
  8 Madaras, Scott E          22 Denver Pioneers      1:55.90    1:51.47        
     r:+0.73  24.65       53.17 (28.52)     1:22.24 (29.07)     1:51.47 (29.23)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Huen, Gabriel A           20 FLOR-FL              1:50.90    1:52.41        
     r:+0.77  25.55       54.43 (28.88)     1:23.38 (28.95)     1:52.41 (29.03)
 10 Martin, Cameron B         18 FLOR-FL              1:52.20    1:52.45        
              25.56       54.70 (29.14)     1:23.28 (28.58)     1:52.45 (29.17)
 11 Janney, Niall M           19 HARV-NE              1:50.82    1:52.51        
     r:+0.77  25.64       53.74 (28.10)     1:22.60 (28.86)     1:52.51 (29.91)
 12 Ford, Ross P              20 HARV-NE              1:49.12    1:52.76        
              24.81       53.93 (29.12)     1:23.05 (29.12)     1:52.76 (29.71)
 13 Shrestha, Eric G          21 FLOR-FL              1:53.00    1:52.87        
     r:+0.78  26.19       54.91 (28.72)     1:23.93 (29.02)     1:52.87 (28.94)
 14 Cox, Jeff B               18 Denver Pioneers      1:54.85    1:53.48        
     r:+0.68  25.24       54.10 (28.86)     1:22.96 (28.86)     1:53.48 (30.52)
 15 Yntema, Douwe T           20 HARV-NE              1:48.82    1:53.54        
              25.92       55.42 (29.50)     1:24.24 (28.82)     1:53.54 (29.30)
 16 Cutter, Ryan C            18 HARV-NE              1:51.20    1:53.66        
              25.84       54.71 (28.87)     1:23.95 (29.24)     1:53.66 (29.71)
-------------------------------------------------------------------------
 17 Pennington, Tyler R       19 Denver Pioneers      1:56.15    1:55.01        
              26.01       55.71 (29.70)     1:25.34 (29.63)     1:55.01 (29.67)
 18 Schindewolf, Evan P       20 HARV-NE              1:52.50    1:57.19        
     r:+0.78  26.49       56.60 (30.11)     1:27.06 (30.46)     1:57.19 (30.13)
 19 Lehtonen, John R          19 FLOR-FL              1:53.00    1:57.29        
              25.47       54.27 (28.80)     1:24.76 (30.49)     1:57.29 (32.53)
 -- Pinzon, Omar A            17 FLOR-FL              1:51.00        SCR        
 -- Gercsak, Balazs           21 FLOR-FL              1:47.90        SCR        
 -- Fraser, Shaune D          20 FLOR-FL              1:45.80        SCR        
 -- Raymond, Jeffrey C        19 FLOR-FL              1:49.90        SCR        
 -- Taylor, Jason S           18 FLOR-FL              1:54.00        SCR        
 -- Joyce, Michael P          19 FLOR-FL              1:52.20        SCR        
 
Event 39  Women Platform Diving
===============================================================================
    Name               Age School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Salamone, Kara J    22 FLOR-FL                   NT     305.30         20  
  2 Matyas, Melinda     18 BU                        NT     260.05         17  
  3 Dodson, Monica M    21 FLOR-FL                   NT     248.90         16  
  4 Doback, Kaylee A    19 FLOR-FL                   NT     231.55         15  
  5 Moore, Hannah R     20 Georgia-GA                NT     202.60         14  
  6 Bryant, Lexie E     21 Georgia-GA                NT     183.60         13  
  7 Watters, Landon E   19 Georgia-GA                NT     154.80         12  
 -- Dantin, Vennie         Auburn-SE                 NT        SCR        
 -- McElhannon, Hannah  18 Georgia-GA                NT        SCR        
 
Event 40  Men Platform Diving
===============================================================================
    Name               Age School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Marx, Kelly            Auburn-SE                 NT     399.40         20  
  2 Lewark, Anthony P   19 FLOR-FL                   NT     299.20         17  
  3 Godzinski, Adam        Auburn-SE                 NT     278.10         16  
  4 Watson, Alex A      18 Georgia-GA                NT     267.55         15  
  5 Stanton, Michael       HARV-NE                   NT     250.65         14  
  6 Blank, Owen P       19 Georgia-GA                NT     223.10         13  
  7 Patten, Grayson H   20 FLOR-FL                   NT     218.40         12  
  8 Barrett, Tim W      20 Georgia-GA                NT     209.45         11  
 -- Ranta, Zac             HARV-NE                   NT        SCR        
 
Event 41  Women 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        3:14.93  A
        3:24.67  B
    School                                         Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Georgia, University of-GA  'A'              3:19.92    3:19.50 B       40  
     1) Scroggy, Morgan L 21            2) r:+0.0 Botek, Anne-marie 21    
     3) r:+0.0 Malagon, Erica 19        4) r:+0.0 Schmitt, Allison 19     
              24.76       50.65 (50.65)     1:14.44 (23.79)     1:41.05 (50.40)
        2:05.06 (24.01)     2:31.00 (49.95)     2:54.25 (23.25)     3:19.50 (48.50)
  2 Georgia, University of-GA  'B'              3:25.00    3:22.62 B+      34  
     1) Nauta, Chelsea B 20             2) r:-0.35 McNichols, Kelly 21    
     3) r:0.17 Caprioglio, Lisa 21      4) r:0.20 Shickora, Kristen 19    
     r:+0.70  24.83       50.39 (50.39)     1:14.76 (24.37)     1:41.56 (51.17)
        2:05.62 (24.06)     2:32.05 (50.49)     2:56.12 (24.07)     3:22.62 (50.57)
  3 University of Denver Pioneers  'A'          3:30.15    3:26.50         32  
     1) Needham, Michelle M 19          2) r:+0.0 Schmid, Kristin 18      
     3) r:0.11 Dean, Olivia 21          4) r:0.39 Greeves, Melissa 21     
              25.46       52.55 (52.55)     1:16.90 (24.35)     1:43.73 (51.18)
        2:09.02 (25.29)     2:35.80 (52.07)     3:00.46 (24.66)     3:26.50 (50.70)
  4 University of Florida-FL  'A'               3:28.80    3:30.99         30  
     1) Nagy, Julia C 17                2) r:+0.0 Lopez, Coral 21         
     3) r:0.24 Lehtonen, Eva 18         4) r:0.22 Turnadzic, Maida 18     
              25.92       53.85 (53.85)     1:19.41 (25.56)     1:46.68 (52.83)
        2:11.74 (25.06)     2:38.84 (52.16)     3:03.73 (24.89)     3:30.99 (52.15)
  5 University of Denver Pioneers  'B'               NT    3:32.15         28  
     1) Motsinger, Katy J 20            2) r:0.14 Kittle, Grace 20        
     3) r:0.44 Beins, Bailey 19         4) r:0.43 Ettelson, Hayley 20     
              25.37       53.06 (53.06)     1:18.68 (25.62)     1:46.66 (53.60)
        2:11.82 (25.16)     2:39.91 (53.25)     3:05.20 (25.29)     3:32.15 (52.24)
  6 University of Florida-FL  'B'               3:38.80    3:34.79         26  
     1) Ballatore, Angelina R 19        2) r:+0.0 Taylor, Kaitlin 18      
     3) r:+0.0 Victoria, Daniela 18     4) r:0.34 Pold, Anna 18           
              26.65       54.52 (54.52)     1:20.64 (26.12)     1:49.10 (54.58)
        2:14.47 (25.37)     2:41.74 (52.64)     3:07.32 (25.58)     3:34.79 (53.05)
  7 University of Denver Pioneers  'C'               NT    3:35.32        
     1) Foley, Megan A 19               2) r:0.20 Suppan, Alex 18         
     3) r:0.45 McGinnis, Racheal 18     4) r:0.17 Miner, Cimone 18        
              25.56       53.15 (53.15)     1:10.61 (17.46)     1:47.19 (54.04)
        2:13.01 (25.82)     2:41.95 (54.76)     3:07.21 (25.26)     3:35.32 (53.37)
 
Event 42  Men 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        2:52.47  A
        3:01.09  B
    School                                         Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Georgia, University of-GA  'A'              3:01.73    2:58.25 B+      40  
     1) Frankenfeld, Kevin P 20         2) r:+0.0 Jennings, Craig 21      
     3) r:+0.0 Kata, Martin 20          4) r:+0.0 Arnold, Michael 19      
              21.71       45.31 (45.31)     1:06.36 (21.05)     1:29.60 (44.29)
        1:50.51 (20.91)     2:14.07 (44.47)     2:35.17 (21.10)     2:58.25 (44.18)
  2 Georgia, University of-GA  'B'              3:06.73    3:01.22         34  
     1) Cregar, Bill M 20               2) r:+0.0 Dylla, Mark 20          
     3) r:0.26 Benner, Peter 19         4) r:0.27 Green, Richmond 21      
     r:+0.45  22.26       45.72 (45.72)     1:07.01 (21.29)     1:30.48 (44.76)
        1:52.43 (21.95)     2:16.02 (45.54)     2:37.43 (21.41)     3:01.22 (45.20)
  3 University of Florida-FL  'A'               3:02.00    3:01.58         32  
     1) Norton, Matthew J 19            2) r:0.24 Storie, Logan 19        
     3) r:0.31 Martinez, Raul 20        4) r:0.37 Sommer, Scott 18        
     r:+0.77  21.71       45.16 (45.16)     1:06.92 (21.76)     1:30.92 (45.76)
        1:52.60 (21.68)     2:16.60 (45.68)     2:38.20 (21.60)     3:01.58 (44.98)
  4 University of Denver Pioneers  'A'          3:07.11    3:04.18         30  
     1) Myers, Clayton Z 19             2) r:0.32 Cox, Jeff 18            
     3) r:0.26 Madaras, Scott 22        4) r:0.22 Summers, Garth 21       
              22.66       46.59 (46.59)     1:08.71 (22.12)     1:32.50 (45.91)
        1:54.19 (21.69)     2:18.57 (46.07)     2:40.34 (21.77)     3:04.18 (45.61)
  5 Harvard Men's Swimming-NE  'A'              3:06.13    3:06.88         28  
     1) Janney, Niall M 19              2) r:+0.0 McLean, Matthew 19      
     3) r:0.02 McIntee, Brendan 18      4) r:0.25 McKellar, Rick 21       
     r:+0.70  22.40       46.61 (46.61)     1:08.71 (22.10)     1:33.21 (46.60)
        1:55.83 (22.62)     2:20.52 (47.31)     2:42.48 (21.96)     3:06.88 (46.36)
  6 University of Florida-FL  'B'               3:08.00    3:07.34         26  
     1) Martin, Alexander S 20          2) r:0.29 Yuan, Michael 19        
     3) r:0.28 Martin, Cameron 18       4) r:0.41 Crescimbeni, Jose 18    
              22.77       46.79 (46.79)     1:09.13 (22.34)     1:34.18 (47.39)
        1:56.36 (22.18)     2:20.89 (46.71)     2:43.53 (22.64)     3:07.34 (46.45)
  7 Harvard Men's Swimming-NE  'B'              3:13.66    3:08.92         24  
     1) Wurzbacher, Owen M 18           2) r:+0.0 Cutter, Ryan 18         
     3) r:+0.0 Pelton, Gregory 19       4) r:+0.0 Roop, Gregory 19        
              22.95       47.91 (47.91)     1:10.01 (22.10)     1:34.33 (46.42)
        1:57.40 (23.07)     2:22.59 (48.26)     2:44.63 (22.04)     3:08.92 (46.33)
  8 University of Denver Pioneers  'B'               NT    3:08.98         22  
     1) Giddens, Jay P 19               2) r:0.35 Bonus, Drew 18          
     3) r:0.38 Iwanicki, Nick 19        4) r:0.20 Worsley, Cole 19        
     r:+0.73  23.37       48.76 (48.76)     1:11.62 (22.86)     1:36.55 (47.79)
        1:58.92 (22.37)     2:23.63 (47.08)     2:44.97 (21.34)     3:08.98 (45.35)
  9 University of Denver Pioneers  'C'               NT    3:11.51        
     1) Giddens, Jeff D 21              2) r:0.55 Hagen, Tyler 18         
     3) r:0.23 Bonus, Teddy 21          4) r:0.52 Tappy, Clark 19         
     r:+0.57  22.29       46.51 (46.51)     1:09.80 (23.29)     1:34.92 (48.41)
        1:57.44 (22.52)     2:22.45 (47.53)     2:45.94 (23.49)     3:11.51 (49.06)
 
Event 207  Women 50 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
          21.93  A
          23.02  B
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  - Time Trial
  1 Kirsteier, Caitlin M      22 Unc Wilmington-NC         NT      22.84 B      
 
Event 407  Men 50 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
          19.35  A
          20.31  B
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jennings, Craig J         21 Georgia-GA                NT      19.89 B      
 
Event 537  Women 200 Yard Butterfly Time Trial
===============================================================================
        1:54.95  A
        2:00.69  B
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kirsteier, Caitlin M      22 Unc Wilmington-NC         NT    2:03.63        
              27.32       59.06 (31.74)     1:31.51 (32.45)     2:03.63 (32.12)
 
Event 631  Women 200 Yard Backstroke Time Trial
===============================================================================
        1:53.37  A
        1:59.24  B
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Milberg, Kirsten M        18 Denver Pioneers           NT    1:59.44        
     r:+0.54  28.16       58.04 (29.88)     1:28.74 (30.70)     1:59.44 (30.70)
 
                   Women - Team Rankings - Through Event 631                   
 
  1. Georgia, University of             1489   2. University of Denver Pioneers       861
  3. University of Florida               678   4. University of North Carolina W       33
  4. Auburn University                    33   6. Boston University                    17
 
                    Men - Team Rankings - Through Event 631                    
 
  1. Georgia, University of             1374   2. University of Florida               758
  3. University of Denver Pioneers       743   4. Harvard Men's Swimming              558
  5. Auburn University                    69