$webstie.profile.siteName

@HarvardCrimson Harvard Edu
 

Individual Honors

Olympians        
Name Year Event Medal Country
Charles Hewitt ’71 1972 4+ - USA
William Newell '11 2012 L4- - USA
Greg Ruckman ’96 2000 L4- - USA
  2004 L2x - USA
Lawrence Terry Jr. ’68 1968 4- - USA
  1972 8+ Silver USA
Patrick Todd ’02 2004 L4- - USA
  2008 L4- - USA
Rhodes Scholars
1988 James A. Himes ’88
1991 Edward S. Pallesen ’91
Academic All-Ivy
1993 Charlie Braun
1994 John B. Roberts ’93-94
1995 Greg M. Ruckman ’96
1996 Ogilvie A.F. Wilson ’96
1997 Edward A. Shergalis III ’97
2001 Philip P. Mariani ’01
2003 Nicholas P. Blannin ’03
2004 David G. Kang ’04
2005 Jason Brooks
2006 Alexander M. Phillips ’06
2007 Nicholas S. Downing ’07
First Team All-Ivy
1975 Steven M. Heller ’76
  John J. Kiger ’76
  Robert E. Leahey ’75 A.S.
  Burt A. Levitch ’76
  Mike K. Loucks ’77
  Jeff B. Parker ’77
  Edward Reynolds ’76
  Leif G. Soderberg ’76
  Carlan K. Yates ’77
1977 Jonathan D. Adams ’77
  Donald M. Harting ’78
  Christopher M. Kennedy ’78-9
  Philip A. Lowry ’77
  William H. Chapman ’77-8
  Jeffrey B. Parker ’77
  John Pickering, II ’78
  Kevin R. Cunningham ’78
  Mark P. Howe ’77
1978 no boating info
1980 no boating info
1982 no boating info
1988 John H. Velyvis ’88-9
  Thomas A. Patterson ’88
  Jonathan B. Leete ’90
  Andrew L. Hoyt ’88
  James A. Himes ’88
  Samuel H. Shuffler ’88
  Eric L. Davis ’89
  Michael T. Horvath ’88
  Mark E. Coyne ’88
1989 Gregory C. Belmont ’89
  John M. DeAngelis ’91
  James M. Baker ’90
  Gerald J. Cardinale, Jr. ’89
  John H. Velyvis ’88-9
  Eric L. Davis ’89
  Edward W. Marple ’91
  David O. Obura ’89
  Andrew M. Cameron ’91
1991 Geunter J. Meyer ’92
  John C. Schoeffel ’92
  John M. DeAngelis ’91
  P. Alex Graham ’91-2
  W. Charles Brown ’93
  John B. Roberts ’93
  William M. “Chip” Dixon, III ’91
  Thomas D. Caughey ’92
  Andrew M. Cameron ’91
1995 John S.Burkhart ’95
  Tim M. Cullen ’96
  Matt B. Emans ’96
  Roger H. Ogden II ’95
  Greg M. Ruckman ’96
  Chris J. Schulte ’95
  Edward A. Shergalis III ’97
  Ogilvie A.F. Wilson ’96
  Ryan S. Wise ’97
1997 William O. Evans ’98
  Thomas M. Fallows ’99
  David R.Hirsch ’97
  Jonathan D. Kibera ’98
  James E. Lenhart ’99
  Kevin C.Murphy ’97
  Edward A. Shergalis III ’97
  Chris J. Sims ’98
  Ryan S. Wise ’97
2004 Alex F. Binkley ’04
  Patrick J. Haas ’05
  Trent J. Hudson ’05
  David G. Kang ’04
  Michael D. Kummer ’05
  Christopher D. Mercaldi ’04
  Alexander M. Phillips ’06
  Nathaniel F.R. Rogers ’05
  Jacob R. Sattelmaier ’04
2005 Mark A. Adomanis ’07
  Nicholas S. Downing ’07
  Patrick J. Haas ’05
  Wesley H. Kauble ’06
  Michael D. Kummer ’05
  Marc A. Luff ’07
  Daniel A. Reid ’06
  Griffin E. Schroeder ’05
  David A. Stephens ’04-05
 2011 Angela Chang '12
  Matt O'Leary '13
  Austin Meyer '12
  Will Newell '11
  Erich Schultze '13
  Tim Moore '12
  Andrew Trott '11
  Jared Dourdeville '11
  Tom Nesel '12
2012 Angela Chang '12
  Florian Mayr '13
  Alex Newell '13
  Tim Moore '12
  Nicholas Gates '13
  Stuart Taylor '13
  Erich Schultze '13
  Matt O'Leary '13
  Michael Wales '14
2013 Alexander Bonorris '15
   Michael Wales '14
  Austin Meyer '13
  Stuart Taylor '13
  Nicholas Gates '13
   Matt O'Leary '13
  Andrew Campbell '15
  Florian Mayr '13
  Paul Farber '14
   
Second Team All-Ivy
1976 no boating info
1981 no boating info
1993 no boating info
1996 Tim M. Cullen ’96
  Matt B. Emans ’96
  David R. Hirsch ’97
  Jonathon D. Kibera ’98
  Edward A. Shergalis III ’97
  Chris J. Sims ’98
  Zak S. Taylor ’96
  Ogilvie A.F. Wilson ’96
  Ryan S. Wise ’97
1998 William O. Evans ’98
  Thomas M. Fallows ’99
  Robert H. Henry ’99
  Jonathan D. Kibera ’98
  Timothy J. Langloss ’98
  James E. Lenhart ’99
  Angus R. MacLaurin ’00
  Christopher J. Sims ’98
  James S. Wilson ’00
2009 Dexter L. Louie ’10
  Moritz C. Hafner ’09
  Jeffrey D. Overington ’09
  William C. Newell ’11
  Andrew N. Trott ’11
  Jared D. Dourdeville ’11
  Martin Eiermann ’10
  Stephen R. Barchick ’09
  Michael P. Silvestri ’10
2010 Dexter Louie '10
  Tim Moore '12
  Austin Meyer '12
  Will Newell '11
  Martin Eiermann '10
  Billy Hennrikus '11
  Andrew Trott '11
  Jared Dourdeville '11
  James Stewart '12
John P. Reardon ’60 Men’s Award
1990 James M. Baker ’90
Carroll F. Getchell Manager of the Year Award
1978 Carlos A. Cordeiro ’78
Francis H. Burr ’09 Scholarship
2000 Sujit M. Raman ’99-00