$webstie.profile.siteName

@HarvardCrimson Harvard Edu
 

All-Time Captains

1852 Joseph M. Brown ’53
1855 Samuel B. Parkman ’57
1856 Samuel B. Parkman ’57
1857 Samuel B. Parkman ’57
1858 Benjamin W. Crowninshield ’58
1859 James H. Ellison ’59
1860 Caspar Crowninshield ’60
1864 Horatio G. Curtis ’65
1865 Frederic Crowninshield ’66
1866 William Blaikie ’66
1867 Alden P. Loring ’69
1868 George W. Holdrege ’69
1869 Nathaniel G. Read ’71
1870 Nathaniel G. Read ’71
1871 Nathaniel G. Read ’71
1872 Richard H. Dana ’74
1873 Richard H. Dana ’74
1874 Wendell Goodwin ’74
1875 Daniel C. Bacon ’76
1876 Edwin D. Morgan ’77
1877 William A. “Foxey” Bancroft ’78
1878 William A. “Foxey” Bancroft ’78
1879 Richard Trimble ’80
1880 Richard Trimble ’80
1881 Edward D. Brandegee ’81
1882 Charles M. Hammond ’83
1883 Charles M. Hammond ’83
1884 Robert P. Perkins ’84
1885 James J. Storrow ’85
1886 George S. Mumford ’87
1887 Henry W. Keyes ’87
1888 Edward C. Storrow ’89
1889 Robert F. Herrick ’90
1890 J. P. Hutchison ’90
1891 Thomas N. Perkins ’91
1892 George H. Kelton ’93
1893 Davis R. Vail ’93
1894 Lincoln Davis ’94
1895 John R. Bullard ’96
1896 John R. Bullard ’96
1897 David M. Goodrich ’98
1898 James H. Perkins ’98
1899 Francis L. “Peter” Higginson ’00
1900 Francis L. “Peter” Higginson ’00
1901 Harold Bullard ’02
1902 Harold Bullard ’02
1903 Dallas D.L. McGrew ’03
1904 Harold G. Dillingham ’04
1905 Oliver D. Filley ’06
1906 Oliver D. Filley
1907 Robert L. Bacon ’07
1908 John Richardson ’08
1909 Elliott C. Cutler ’09
1910 Jesse E. Waid ’10
1911 Roger W. Cutler ’11
1912 Alexander Strong ’12
1913 Charles T. Ables ’13
1914 Quentin Reynolds ’14
  Leverett Saltonstall ’14
1915 Henry A. Murray ’15
1916 David P. Morgan ’16
1917 Richard S. Emmet ’19
1918 Richard S. Emmet ’19
1919 Frederic B. Whitman ’19
1920 Wendell Davis ’21
1921 Louis B. McCagg ’22
1922 George M. Appleton ’22
1923 Alexander H. Ladd ’23
1924 Barklie Mck. “Buzz” Henry ’24
1925 Sylvester B. Kelley ’25
1926 Robert Winthrop ’26
1927 Geoffrey Platt ’27
1928 John Watts ’28
1929 Forrester A. “Tim” Clark ’29
1930 Lawrence W. Dickey ’30
1931 John W. Hallowell
1932 None
1933 Malcom Bankcroft ’33
1934 Bradford Simmons ’34
1935 Samuel S. Drury, Jr. ’35
1936 Raymond S. Clark ’36
1937 Edward H. Bennett
1938 Fletcher “Spike” Chace ’38
1939 Dudley Talbot ’39
1940 Robinson “Fluff” Stevens ’40
1941 Sherman Gray ’41
1942 Arthur T. “Ted” Lyman, Jr. ’42
1943 David C. Noyes ’44 *
1946 Bronson “Bim” Chanler ’45 ocC.
1947 Robert G. Stone, Jr. ’45 ocC.
1948 Paul W. Knaplund ’49
1949 Frank R. Strong ’49
1950 William T. Leavitt ’50
1951 Charles O. Iselin ’49
1952 Louis B. McCagg ’52
1953 Phillip M. DuBois ’53
1954 William W. Geertsema ’54
1955 Richard W. Darrell ’55
1956 John W. Lapsley ’57
1957 John W. Lapsley ’’57
1958 Nicholas L. Tilney ’58
1959 Townsend S. Swayze ’59
1960 Perry T. Boyden ’61
1961 Perry T. Boyden ’61
1962 John Higginson’62
1963 William N. “Nick” Bancroft ’63
1964 Harry W. Pollock ’64
1965 Paul E. Gunderson ’65
1966 James D. Tew ’66
1967 Jacques P. Fiechter ’67
1968 Curtis R. Canning ’68
1969 J. Cleve Livingston ’69
1970 Peter W. Rogers ’70
1971 William B. R. Hobbs ’70-1
  Thomas D. Tiffany ’71
1972 David Robertson Sawyer ’72
  Eugene E. LaBarre ’73
  William T. Mahoney ’73
1973 Eugene E. LaBarre ’73
  William T. Mahoney ’73
1974 Davis M. Fellows ’74
1975 W. Blair Brooks ’75
1976 J. Hovey Kemp ’76
  John M. Brock ’77
  William F. Kerins ’77
1977 William F. Kerins ’77
  John M. Brock ’77
1978 Thomas A. Howes ’78
1979 Gordon A. Gardiner ’79
1980 Charles E. B. Altekruse ’80
1981 John D. MacEachern ’81
1982 John B. Kelly, III ’82
  Charles M. Storey ’82
1983 Campbell D. K. Rogers ’83
1984 William A. Fitzgerald ’84
1985 Arthur W. Hollingsworth ’85
  Christopher J. McDougall ’85
1986 Edward Doolittle ’86
1987 Steven W. Wayne ’88
1988 Steven W. Wayne ’88
1989 Joseph M. Harvey ’89
1990 Jonathan A. Bernstein ’90
1991 George J. Henry ’91
1992 Stephen D. Trafton ’92
1993 William B. Cooper ’93
1994 Didzis M. Voldins ’94
1995 Elijah A. White ’95
1996 Alexander W. Blake ’96
1997 Jonathan P. Feeney ’97
1998 Wolfgang M. Moser ’98
1999 Henry G. Nuzum ’99
2000 Neil W. Hozapfel ’00
2001 Jason C. Craw ’01
2002 Wayne L. Pommen ’02
2003 Michael J. Skey ’02-3
2004 Alexander U. Chastain-Chapman ’04
2005 Aaron L. Holzapfel ’05
2006 Morgan A. C. Henderson ’06
2007 Nicholas L. Baker ’07
2008 Joseph F. Medioli ’08
2009 Edward W. “Teddy” Schreck ’09
2010 Blake Pucsek '10
2011 Anthony Looke '11
2012 Michael A. DiSanto ’12
2013 James O'Connor '13
* Darcy C. Noyes ’43, captain-elect in 1943, never rowed as captain because he served in the United States Military during World War II.