ACADEMIC INTEGRATION COMPETITIVE EXCELLENCE

IN DIVISION I ATHLETICS

 
  • Month
  • Days

Composite Calendar

October 2014
Sunday Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday Saturday
28
vs. Fordham
Final
W, 10-8

vs. Brown
Final
L, 13-8
29
vs. Massachusetts
Final - 2OT
T, 0-0
30
vs. UMass Lowell
Final
W, 6-0
1
2
vs. All-Americans
@ Tulsa
TBA
3
vs. Penn State Invitational
@ Penn State; Penn State Golf Courses

vs. Billie Jean King Invitational
@ Flushing, N.Y.
TBA

vs. Concordia (Cal.)
@ Pomona, Calif.
2:00 PM

at Pomona-Pitzer
6:00 PM

vs. Yale
7:00 PM
4
vs. NEISA Women's Singlehanded Championship
@ Coast Guard
9:30am

vs. Danmark Trophy
@ Coast Guard
9:30am

vs. Olympians Trophy
@ Salve Regina
9:30am

vs. Smith Trophy
@ MIT
9:30am

vs. MacDonald Cup
@ Yale; Yale Golf Club

vs. Paul Short Invitational
@ Bethlehem, Pa.
11 a.m.

vs. Cal Lutheran
@ Pamona, Calif.
10:00 AM

at Princeton
11:00 AM

at Georgetown
12:00 PM

at Brown
1:00 PM

vs. Yale
4:00 PM

vs. Brown
5:00 PM

vs. Redlands
@ La Verne Aquatic Center
6:20 PM

vs. Yale
7:00 PM
5
vs. Harvard Invitational
9:30am

vs. Central Series 4
@ Tufts
9:30am

at Whittier
2:00 PM

at Boston University
3:00 PM
6
7
8
vs. Boston University
7:00 PM
9
10
vs. Northeastern
3 p.m.

at Cornell
7:00 PM
11
vs. Moody Trophy
@ Rhode Island
9:30am

vs. Storm Trysail Regatta
@ Larchmont YC
8:30am

vs. Head of the Housatonic
@ Shelton, Conn.

vs. Dartmouth
11:00 AM

vs. Cornell
1:00 PM

vs. Cornell
1:30 PM

at Brown
2:30 PM

vs. Cornell
4:30 PM

at Columbia
5:00 PM

at Connecticut College
8:30 PM
12
at Fairfield
1:00 PM
13
14
15
vs. Holy Cross
7:00 PM

at MIT
7:30 PM
16
17
vs. Wisconsin Adidas Invitational
@ Madison, Wis.
11 a.m.

vs. Stanford Intercollegiate
@ Stanford; Stanford Golf Club

vs. ITA Regionals
@ Flushing Meadows, N.Y.
TBA

vs. ITA Regional Championships
@ New Haven, Conn.
TBA

vs. Crimson Madness
6:00 PM

vs. McGill
7:00 PM

vs. Penn
7:00 PM
18
vs. Navy Fall Invitational
@ Navy
9:00am

vs. Capt. Hurst Bowl
@ Dartmouth
9:30am

vs. Firefly and FJ Invitational
@ MIT
9:30am

vs. Norm Reid Trophy Team Race
@ Boston College
9:30am

vs. Head of the Charles

vs. Princeton Invite
@ Princeton, N.J.
11:15 a.m.

vs. Cornell
12:00 PM

vs. Lafayette
1:00 PM

vs. Yale
@ Providence, R.I.
1:00 PM

at Brown
3:30 PM

vs. Princeton
5:00 PM

at Brown
7:00 PM
19
vs. Lane Trophy Team Race
@ Tufts
9:30am

vs. New Hampshire
2:00 PM
20
21
22
23
24
vs. Dartmouth
7:00 PM
25
vs. Hoyt Trophy
@ Brown
9:30am

vs. Stu Nelson Trophy
@ Connecticut College
9:30am

vs. Oberg Trophy
@ MIT/Northeastern
9:30am

vs. Central Series 6
@ Boston College
9:30am

vs. MIT
11:00 AM

at Princeton
12:00 PM

at Princeton
1:00 PM

vs. Connecticut College
3:00 PM

at Princeton
4:00 PM

at Princeton
7:00 PM
26
vs. Navy
@ Providence, R.I.
11:00 AM
27
28
vs. Boston College
6:00 PM

vs. Stony Brook
7:00 PM
29
30
31
vs. UTR Metro Open
@ Cambridge, MA
TBA

vs. Rensselaer
7:00 PM

at Brown
7:00 PM
1
vs. Schnell Trophy
@ Vermont
9:30am

vs. Victorian Urn Trophy
@ Dartmouth
9:30am

vs. Nickerson Trophy
@ Tufts
9:30am

vs. Ivy League Heptagonal Championships
@ Princeton, N.J.
11 a.m.

vs. Ivy Rugby Championship
@ TBA
TBA

at Dartmouth
1:00 PM

at Dartmouth
3:30 PM

vs. Union
4:00 PM

at St. Francis (N.Y.)
4:00 PM

at Dartmouth
4:30 PM

at Yale
5:00 PM

at Dartmouth
7:00 PM

vs. Dartmouth
7:30 PM